SnowSport.pl

Narty i akcesoria, deski snowboardowe, buty narckarskie i kaski oraz zestawy na każde warunki dla narciarzy i snowboardzistów.

Jesteśmy najstarszym sklepem narciarskim online w kraju!

Tylko u nas profesjonalna pomoc w doborze sprzętu dla Ciebie i Twoich dzieci.

Liczne konkursy z nagrodami od naszych największych partnerów jak marki K2 Ski, K2 Snowboarding, Head, Salomon, Atomic, Fischer czy Volkl lub Burton oraz Dakine. przejdź do sklepu

Skitouring, czyli wychodzimy poza trasy - Blog SnowSport.pl
985
post-template-default,single,single-post,postid-985,single-format-standard,ajax_fade,page_not_loaded,,select-theme-ver-3.2.1,side_area_slide_with_content,wpb-js-composer js-comp-ver-4.12,vc_responsive
 

Skitouring, czyli wychodzimy poza trasy

skitouring

Skitouring, czyli wychodzimy poza trasy

Skitouring – narciarstwo w odmianie offroad.

Skitouring to powrót do korzeni narciarstwa, które zaczęło się od wędrówek. Dopiero później narty zaczęto wykorzystywać  do zjazdów.

Skitouring jest połączeniem wspinaczki na nartach z elementami narciarstwa biegowego i narciarstwa zjazdowego.

Jeśli czujesz frajdę z kontaktu z przyrodą, lubisz się zmęczyć i czuć przypływ adrenaliny to jest to coś co powinieneś spróbować. Daje się zaobserwować znaczny wzrost popularności skitouringu. Jednak aby spróbować swoich sił musimy poczynić odpowiednie przygotowania.

Do uprawiania skitouringu niezbędny jest nam specjalny sprzęt. Narty, które są szersze od typowych zjazdówek i co ważniejsze wiązania. Są to wiązania, które co do zasady przypominają te z narciarstwa biegowego. W tym miejscu chciałbym na chwilę się zatrzymać. Wyróżnia się wiązania skiturowe, które są przystosowane do używania tych samych butów co do narciarstwa zajazdowego. Mają jednak nieco mniejszą ruchomość i są cięższe niż buty i wiązania specjalnie przystosowane do skitouringu. Wiązania skiturowe mają jedną zasadniczą właściwość można je zablokować podczas zjazdów. Kolejnym niezbędnym elementem wyposażenia narciarza skiturowego są foki. I nie chodzi tu o sympatyczne ssaki wodne, tylko o specjalne paski, które przed podchodzeniem mocujemy na całej długości ślizgów nart. Sprawiają one, że narty nie ześlizgują się i nie cofają przy podchodzeniu pod  wzniesienie. Na koniec kije. Warto wybrać kije teleskopowe, które możemy regulować w zależności od nachylenia stoku i koniecznie z dużym talerzykiem.

Skitouring to sport wymagający dobrej kondycji fizycznej i nie można tego bagatelizować. Weryfikacja przyjdzie bardzo szybko. Przed wyjściem trzeba też odpowiednio zadbać o bezpieczeństwo. Poruszanie się poza wyznaczonymi szlakami wymaga sporego doświadczenia w obyciu z górami i wiedzy. Dostosowujmy trudność szlaku do umiejętności. Pamiętajmy że jesteśmy z dala od skupisk ludzkich. Należy więc pamiętać o apteczce i zestawie lawinowym (detektor lawinowy i łopata). I Pamiętajmy! Zawsze wędrujmy w grupach!

W Polsce skitouring możemy uprawiać w Tatrach, Karkonoszach i Beskidach. Poza parkami możemy wędrować praktycznie wszędzie, a nawet tam jeśli zejdziemy tuż poza wyznaczony szlak to strażnicy nie urwą nam głowy. Na przetarcie i dla treningu początkującym sugerujemy podejście wzdłuż wyciągu narciarskiego i zjazd bocznym szlakiem.

Jeśli szukasz odskoczni od rzeczywistości i kontaktu z naturą to skitouring może być sposobem.

 

 

 

 

 

przejdz-do-sklepu

Brak komentarzy

Skomentuj