SnowSport.pl

Narty i akcesoria, deski snowboardowe, buty narckarskie i kaski oraz zestawy na każde warunki dla narciarzy i snowboardzistów.

Jesteśmy najstarszym sklepem narciarskim online w kraju!

Tylko u nas profesjonalna pomoc w doborze sprzętu dla Ciebie i Twoich dzieci.

Liczne konkursy z nagrodami od naszych największych partnerów jak marki K2 Ski, K2 Snowboarding, Head, Salomon, Atomic, Fischer czy Volkl lub Burton oraz Dakine. przejdź do sklepu

Jak ostrzyć krawędzie w desce snowboardowej? - Blog SnowSport.pl
634
post-template-default,single,single-post,postid-634,single-format-standard,ajax_fade,page_not_loaded,,select-theme-ver-3.2.1,side_area_slide_with_content,wpb-js-composer js-comp-ver-4.12,vc_responsive
 

Jak ostrzyć krawędzie w desce snowboardowej?

Jak ostrzyć krawędzie w desce snowboardowej?

Trudno wyobrazić sobie przyjemną jazdę na desce bez dobrze naostrzonych krawędzi. Dzięki nim, nie odrywa się ona od podłoża podczas skrętów, jesteśmy w mniejszym stopni narażeni na upadki oraz czerpiemy więcej przyjemności z samej jazdy. O tym, w jaki sposób sam możesz naostrzyć krawędzie deski oraz jakie przyrządy mogą okazać się w tym przydatne, dowiesz się z tego poradnika.

Wyrównanie ślizgu

Do całej operacji potrzebny będzie Ci pilnik oraz ostrzałka. Na samym początku sprawdź, czy przypadkiem na Twoim ślizgu nie występują jakieś nierówności oraz czy nie jest on w jakiś sposób uszkodzony. Kiedy okaże się, że jest on wklęsły albo wypukły, powinieneś spiłować go pilnikiem, a najłatwiej zrobić to na płasko, przy pomocy równych pociągnięć. Całe szlifowanie powinno wykonywać się trzymając pilnik pod kątem 45 stopni do krawędzi. W trakcie całej operacji, należy co pewien czas pozbywać się zgromadzonych wiórek metalu – w przeciwnym wypadku powierzchnia ślizgu może zostać zniszczona.

W trakcie tej czynności, należy pamiętać również o częstym czyszczeniu samego pilnika: tylko dzięki temu będzie mógł wykonywać on swoją funkcję we właściwy sposób. Nie potrzebujesz do tego żadnych drogich środków, wystarczy Ci w zupełności zwykły kawałek tektury.

Piłowanie spodów krawędzi

To kolejny krok w całej operacji. W zależności od tego, jaki efekt chciałbyś osiągnąć, możesz to zrobić praktycznie na trzy sposoby, ustawiając pilnik pod odpowiednim kątem:
– jeśli zależy Ci przede wszystkim na stabilnej jeździe, spiłuj krawędzie bez zakładki, na płasko;
– jeśli chciałbyś, aby Twoja deska łatwiej wykonywała skręty, ustaw pilnik pod kątem 0, 5 stopnia;
– jeśli myślisz o ułatwieniu sobie jazdy na wprost oraz, jednocześnie, o łatwiejszych skrętach, spiłuj krawędzie pod kątem 1 stopnia.

Należy tu, tak jak w przypadku ostrzenia ślizgu, wykonywać całą czynność przy pomocy długich ruchów oraz równomiernych pociągnięć. Kiedy natkniesz się na jakikolwiek opór, należy wygładzić nierówności, na przykład, przy pomocy ostrego kamienia. Używaj go do momentu, aż uszkodzone miejsce okaże się całkiem gładkie, kiedy będziesz mógł bez problemu pociągnąć pilnikiem po całej długości swojej deski.

Ostrzenie brzegów krawędzi

Brzegi krawędzi należy wyostrzyć przy pomocy 90-stopniowej ostrzałki w kierunku, w którym wskazuje narysowana na niej strzałka. Jeżeli lubisz jazdę na ostrych krawędziach, ustaw przyrząd pod kątem 88 stopni – podobnie w przypadku, kiedy preferujesz jazdę na stokach, które są mocno oblodzone. Czynność ostrzenia (również przy pomocy równych pociągnięć) należy przeprowadzać aż do chwili, gdy stwierdzisz, że krawędzie są równe, jednolite i gładkie. Pamiętaj również o stępieniu tych części krawędzi, które nie mają styczności ze śniegiem – należy zadbać również i o ich wyrównanie.

Krawędzie deski zawsze najłatwiej jest wyostrzyć, kiedy czynność ta przeprowadzana jest regularnie. Operację tę często należy wykonywać w przypadku boków, rzadziej zaś jeśli chodzi o sam spód krawędzi.

Brak komentarzy

Skomentuj