SnowSport.pl

Narty i akcesoria, deski snowboardowe, buty narckarskie i kaski oraz zestawy na każde warunki dla narciarzy i snowboardzistów.

Jesteśmy najstarszym sklepem narciarskim online w kraju!

Tylko u nas profesjonalna pomoc w doborze sprzętu dla Ciebie i Twoich dzieci.

Liczne konkursy z nagrodami od naszych największych partnerów jak marki K2 Ski, K2 Snowboarding, Head, Salomon, Atomic, Fischer czy Volkl lub Burton oraz Dakine. przejdź do sklepu

Obuwie narciarskie - od czego zacząć i jakie wybrać? - Blog SnowSport.pl
2094
post-template-default,single,single-post,postid-2094,single-format-standard,ajax_fade,page_not_loaded,,select-theme-ver-3.2.1,side_area_slide_with_content,wpb-js-composer js-comp-ver-4.12,vc_responsive
 

Obuwie narciarskie – od czego zacząć i jakie wybrać?

Obuwie narciarskie – od czego zacząć i jakie wybrać?

Nieodpowiedni wybór nart hamuje radość z szusowania, natomiast kupno niewłaściwie dopasowanego obuwia może zniszczyć najlepiej zapowiadający się wyjazd. Jak zatem wybrać obuwie narciarskie, żeby zniwelować dyskomfort ich noszenia?

Wygoda noszenia, a anatomia stopy

obuwie narciarskie

Stopę każdego człowieka odznacza duża ilość wymiarów. Oprócz długości, ważna jest również jej szerokość w przedniej części, tylnej (pięta) i kostce. W praktyce okazuje się, iż stopa każdego człowieka różni się od siebie. Utrudnia wybór butów, szczególnie narciarskich. Obuwie narciarskie zaprojektowane jest bowiem z dwóch części. Pierwsza składa się z miękkiej, ocieplanej wkładki, bezpośrednio przylegającej do stopy. Wkładka otoczona jest plastikowy korpusem ściąganym klamrami, którego twardość bezpośrednio przekłada się na komfort obuwia. Tylko odpowiednio wybrane obuwie zagwarantuje właściwe trzymanie stopy w czasie jazdy, zapewniając wysoki komfort jazdy, dzięki któremu unikniemy ucisków, obtarć i skaleczeń.

Obuwie narciarskie, a umiejętności narciarza

obuwie narciarskie

Ocena naszych umiejętności to podstawa, jeżeli chcemy dobrać właściwe obuwie narciarskie. Dla narciarzy początkujących zalecane będzie obuwie o niezbyt dużej sztywności  flex w przedziale 50–80. Gwarantują one spokojną jazdę po łatwych trasach, zapewniając komfort. Miękkie buty pozwalają również na pewne niedociągnięcia narciarza. Dla użytkowników bardziej doświadczonych zaleca się obuwie o większej wartości flex, sięgającej 120 jednostek. Przyrost sztywności buta zaowocuje większą kontrolą nad nartami, ponieważ but starannie odzwierciedla ruch stopy. To kluczowa kwestia w czasie dynamicznej jazdy. Średni poziom twardości obuwia jest gwarantem dużego komfortu. Nie pozostanie on bez znaczenia dla wprawionych narciarzy, przemierzających duże dystanse. Dużo wyżej poprzeczka stawiana jest obuwiu dla zaawansowanych. Buty te mają możliwość dużo bardziej dokładnego dopasowania siły zapięcia klamer. Ważna jest także obecność wkładek zaprojektowanych z elementów termoformowalnych, które pod wpływem ciepła dopasowują się do stopy narciarza. Najsztywniejsze buty cechują się wartością flex przekraczającą liczbę 120. Tak duża skala twardości obuwia przekłada się na fantastyczną dokładność kontroli nad nartami, z tego powodu na ich kupno powinni decydować się zaawansowani narciarze.  To obuwie jest wyposażone w sznurowaną wkładkę, a ich niski komfort w praktyce nie daje szans na całodzienną jazdę bez przerw.

But idealny

obuwie narciarskie

Perfekcyjnie dopasowane obuwie narciarskie nie tylko jest adekwatne do naszych umiejętności, ale przede wszystkim jego noszeniu nie towarzyszy dyskomfort skutkujący dużym przemęczeniem stóp. Stopy w obuwiu narciarskim nie powinny mieć zbyt dużego luzu, muszą ściśle przylegać do wkładki. Dobrze więc poświęcić czas na sprawdzenie różnych ustawień zapięć, aby wybrać optymalną konfigurację. Kluczowe jest także właściwe zapięcie paska mocującego na rzep (tzw. velcro), które oddziałuje na stabilizację nogi w okolicach łydek wspomagając zachowanie właściwej pozycji ciała w czasie szusowania. Dobranie obuwia narciarskiego to wbrew pozorom trudne zadanie. Przekładając nasze oczekiwania nad podstawowe dane techniczne opisujące konstrukcję obuwia, można w prosty sposób skonkretyzować grupę modeli, które będą dla nas optymalnym wyborem. Dlatego nasz sklep ma ogromny wybór butów narciarskich z rozmiarami dla każdego przyszłego fana tego sportu. Do tego, jeżeli czujesz, że coś zostało pominięte, możesz poszukać informacji w naszym poprzednim artykule o obuwiu narciarskim.

 

Brak komentarzy

Skomentuj