SnowSport.pl

Narty i akcesoria, deski snowboardowe, buty narckarskie i kaski oraz zestawy na każde warunki dla narciarzy i snowboardzistów.

Jesteśmy najstarszym sklepem narciarskim online w kraju!

Tylko u nas profesjonalna pomoc w doborze sprzętu dla Ciebie i Twoich dzieci.

Liczne konkursy z nagrodami od naszych największych partnerów jak marki K2 Ski, K2 Snowboarding, Head, Salomon, Atomic, Fischer czy Volkl lub Burton oraz Dakine. przejdź do sklepu

2104
post-template-default,single,single-post,postid-2104,single-format-standard,stockholm-core-2.2.4,select-theme-ver-8.3,ajax_fade,page_not_loaded,side_area_slide_with_content,,qode_menu_,wpb-js-composer js-comp-ver-4.12,vc_responsive
Title Image

Narty i koordynacja jazdy – poradnik dla początkujących narciarzy

narty

Narty i koordynacja jazdy – poradnik dla początkujących narciarzy

Każdy  z nas może nauczyć się jazdy na nartach. Bez względu na płeć, wiek czy możliwości fizyczne. Każdy z nas jest indywidualistą, dlatego też jedni z nas opanują narty szybciej i lepiej, a innym  pójdzie nieco gorzej. Najistotniejsze jest, żeby ze sportu czerpać jak największą satysfakcję, szlifując w międzyczasie styl jazdy oraz doskonaląc swoje umiejętności.

 

Przygotowanie do jazdy

narty

Odpowiedni sprzęt jest podstawowym aspektem do rozpoczęcia jazdy! Dla  narciarzy rozpoczynających przygodę ze sportem zaleca się krótkie narty. Ważne, aby ich rozmiar nie był dłuższy o 15-20 cm od wzrostu narciarza. Krótkie narty charakteryzują się dużą zwrotnością, co zapewnia łatwą naukę podstaw sportów zimowych. Istotne jest również, żeby narty cechowały się niskim stopniem twardości, za sprawą czego wymuszą na narciarzu włożenie w jazdę mniejszej siły, jak również zagwarantują wybaczenie pewnych niedociągnięć.

Obuwie narciarskie należy wybrać spośród modeli dla nowicjuszy, ponieważ będzie ono bardziej wygodne, a co się z tym wiąże – stanowić będzie mniejsze obciążenie dla kończyn. Należy pamiętać o kasku, wprawdzie nie stanowi on obowiązkowego ochraniacza narciarza, jednak zagwarantuje zwiększenie bezpieczeństwa w czasie jazdy.

Czyniąc pierwsze kroki na nartach, warto zdecydować się na stok o płaskiej nawierzchni. Bardzo dobrze będzie, jeśli zdecydujemy się na stok oznaczony kolorem niebieskim. Za sprawą niedużych nierówności nie pozwoli on na osiąganie zawrotnych szybkości, co pozytywnie podziała zarówno na poprawę bezpieczeństwa, jak również szybkiego nabierania doświadczeń.

Jazda pługiem

 

Najłatwiejszą techniką jazdy gwarantującą nauczenie się podstaw kontrolowania nart, bez wątpienia będzie jazda pługiem. W tej pozycji narty ułożone są względem siebie pod kątem ostrym. Ich dzioby są blisko siebie, zaś piętki są szeroko szeroko. Powoduje to stawianie przez narty dużego oporu, co przekłada się na możność dużej kontroli nad szybkością nawet amatorskiego narciarza. Rozpoczęcie skrętu polega na przeniesieniu masy ciała na jedną z nart. Jeżeli dociśnięta zostaje narta prawa, to skręcimy w lewo i na odwrót.

Nieważne jaką przyjmiemy technikę jazdy, bardzo ważne jest utrzymanie właściwej pozycji. Dobrze będzie, aby nie była ona za bardzo spięta i usztywniona, a główny ciężar rozłożony równo na dwie narty. Nie możemy zbyt gorliwie pochylać się do przodu ani odchylać do tyłu, ponieważ pogarsza to utrzymanie stabilizacji oraz kontrolę nad nartami. Nogi powinny być także ugięte w stawach kolanowych, podobnie jak ręce w stawach łokciowych. Należy pamiętać, że niżej osadzony środek ciężkości ułatwia zachowanie równowagi na stoku.

 

Przejście do skrętu ślizgowego i ciętego

 

narty

 

Uzyskawszy większą pewność siebie w jeździe pługiem, w czasie wchodzenia w zakręt musimy starać się prowadzić narty maksymalnie równolegle.  Podczas wchodzenia w zakręt następuje odciążenie narty wewnętrznej, za sprawą czego rotacją stopy możemy łatwo wyprostować nartę, a więc poprowadzić ją równolegle do narty zewnętrznej. Razem z odbytymi treningami to poczucie jest coraz bardziej naturalne i łatwe do wykorzystania w zakręcie. Uzyskanie pewności w skręcie ślizgowym jest ważne z punktu widzenia bezpieczeństwa, ponieważ będzie ona pomocna w skrajnych okolicznościach, aby w skuteczny sposób zatrzymać narty. Równoległe prowadzenie nart gwarantuje także uzyskiwanie wyższych prędkości na stoku, przez co możemy czerpać większą przyjemność z jazdy.

Narty carvingowe, nazywane taliowanymi, pozwalają na jazdę w skręcie ciętym, czyli pozostawiając na śniegu tylko i wyłącznie ślad krawędzi. Jeśli chodzi o technikę carvingową skręt nie jest konsekwencją przesunięcia stopy, tylko zmiany krawędzi nart poprzez balans ciałem. Odpowiednie przechylenie biodra powoduje przejście z jednej krawędzi na drugą, wprowadzając tym samym narty w skręt. Im lepiej uda się wyszlifować pracę bioder, tym inicjacja skrętu stanie się łatwiejsza i bardzo naturalna.

Jazda na nartach jest sztuką, której możemy nauczyć się w jeden sezon, doskonali się ją jednak do końca życia. Wszyscy, którzy próbują narciarstwa zjazdowego i są odpowiednio zdeterminowani w doskonaleniu swoich umiejętności na sto procent docenią zalety, jakie niesie z sobą ten sport.

 

 

 

1 Comment
  • Anonim

    22 stycznia 2019 at 21:34 Odpowiedz

    Świetny artykuł, konkretny i rzeczowy!

Post a Comment