SnowSport.pl

Narty i akcesoria, deski snowboardowe, buty narckarskie i kaski oraz zestawy na każde warunki dla narciarzy i snowboardzistów.

Jesteśmy najstarszym sklepem narciarskim online w kraju!

Tylko u nas profesjonalna pomoc w doborze sprzętu dla Ciebie i Twoich dzieci.

Liczne konkursy z nagrodami od naszych największych partnerów jak marki K2 Ski, K2 Snowboarding, Head, Salomon, Atomic, Fischer czy Volkl lub Burton oraz Dakine. przejdź do sklepu

Narty HEAD SuperShape i.Magnum 2019 vs SuperShape i.Magnum 2019 LTD - Blog SnowSport.pl
6057
post-template-default,single,single-post,postid-6057,single-format-standard,ajax_fade,page_not_loaded,,select-theme-ver-3.2.1,side_area_slide_with_content,wpb-js-composer js-comp-ver-4.12,vc_responsive
 

Narty HEAD SuperShape i.Magnum 2019 vs SuperShape i.Magnum 2019 LTD

narty head supershape i.magnum 2019

Narty HEAD SuperShape i.Magnum 2019 vs SuperShape i.Magnum 2019 LTD

Narty HEAD SuperShape i.Magnum to jeden z najlepiej się sprzedających modeli nart męskich w okresie ostatnich kilku sezonów. Sukces tych nart jest podparty sukcesem całej linii nart Head SuperShape, w skład której oprócz powyższego modelu wchodzą jeszcze i.Speed, i.Rally i i.Titan. Model SuperShape iMagnum jest jednak najchętniej wybieraną nartą z całej tej grupy. Dlatego też doczekał sie on dodatkowej wersji LTD. Czym różnią się te narty? Na to pytanie postaramy się odpowiedzieć w poniższym artykule.

Linia nart Head SuperShape 2019

O linii Head SuperShape pisaliśmy już wielokrotnie na naszym blogu, jeśli wiec jesteście zainteresowani ich dokładniejszym opisem – zapraszamy do artykułów poniżej:
narty Head SuperShape 2020 – TUTAJ
narty Head SuperShape 2019 – TUTAJ
narty Head SuperShape 2018 – TUTAJ
Generalnie jest szeroka pod względem charakterystyki poszczególnych modeli nart i przez to bardzo popularna linia. Praktycznie każdy dobrze jeżdżący narciarz znajdzie w niej jakiś ciekawy model dla siebie. Znajdziemy w tej linii również narty na zróżnicowane warunki śniegowo-terenowe, modele do szybkiej jazdy w twardych warunkach jak i narty na słabo przygotowane trasy. Odpowiednie parametry poszczególnych nart z tej grupy są utrzymywane dzieki zastosowanym technologiom.  Zarówno KERS, ERA 3.0 jak i konstrukcja Worldcup Sandwich zapewniają tym nartą odpowiednią sztywność. Zastosowanie Rocker-a oraz drewnianego rdzenia zapewnią tym nartom odpowiedni profil i elastyczność. Bardzo niska waga jak na narty o takich właściwościach i parametrach to zasługa z kolei zastosowanego Graphenu. Całości dopełnia jeszcze sportowy ślizg UHM C oraz struktura Race RD.

Narty Head SUPERSHAPE 2019

Geneza modelu Head SuperShape i.Magnum 2019 LTD

Dzisiaj skupimy się wyłącznie na modelu Head SuperShape i.Magnum i przedstawimy jego 2 wersje, które są dostępne na rynku w sezonie 2019.
Są to kolekcyjka wersja tych nart na sezon 2019 oraz wersja dostępna jako “doprodukcja” nazwana tutaj przez nas jako LTD.
Narty kolekcyjne SuperShape i.Magnum pojawiły się na rynku w 2019 jako kontynuacja modelu 2018 i różni się od niego przede wszystkim grafiką i wykończeniem warstwy wierzchniej oraz wiązaniami.

Skąd się wzięły SuperShape i.Magnum 2019 LTD ?

Narty Head SuperShape i.Magnum 2019 LTD są oparte na bazie kolekcyjnego modelu tych nart z sezonu 2016. Model ten cieszył się bardzo dużym powodzeniem wśród fanów marki Head. Po zakończeniu jego produkcji, przeprojektowaniu i zmianach konstrukcyjnych w linii SuperShape jakie pojawiły się w sezonie 2017, firma Head zdecydowała o kontynuacji produkcji tej starszej wersji. W kolejnych sezonach więc, czyli w 2017, 2018 można było nabyć zarówno wersję katalogową i.Magnum jak i wersje LTD. Dokładnie tak samo jest w sezonie 2019. Jedyną główną zmianą jaką wprowadzono w wersji i.Magnum 2019 LTD w stosunku do kolekcyjnych nart z sezonu 2016 to wiązania. Starszy model wiązań PRX 12 jaki był oferowany z nartami 2016 zastąpiono nowoczesnymi wiązaniami PR 11. Również wizualnie wyszło to na korzyść modelu 2019 LTD, gdyż nowe wiązania (czarno-białe) pasują kolorystycznie znacznie lepiej do zielonych nart i.Magnum niż poprzednie żółte.

Szerokość nart HEAD SuperShape i.Magnum 2019 vs SuperShape i.Magnum 2019 LTD

Supershape i.Magnum 2019 szerokości

Zmierzyliśmy samodzielnie oba modele nart aby jak najdokładniej wyłapać wszelkie różnice jakie występują w ich budowie. Podane powyżej wymiary mogą nieznacznie różnić się od wymiarów podawanych na nartach przez producenta (poniżej) ale są to różnice pomijalne (1mm). W obu przypadkach mierzyliśmy narty Head SuperShape i.Magnum o długości 163cm.
Porównując oba modele nart Head SuperShape i.Magnum 2019 widać wyraźnie różnicę szerokości na poszczególnych wysokościach tych nart. Poczynając od dziobów różnica w szerokości wynosi: 2-3mm, gdzie i.Magnum 2019 są szersze. Podobnie jest na tyłach nart gdzie mierząc szerokość piętki różnica wynosi 4-5mm. Również pomiar tuż za płytom potwierdza że model i.Magnum 2019 jest szerszy niż i.Magnum 2019 LTD – o 2mm.
Jedyny wymiar gdzie to narty i.Magnym LTD 2019 są szersze niż katalogowy model i.Magnum 2019 to pomiar na wysokości przedniej części płyty. Różnica wynosi tam 2 mm a szerokości nart wynoszą odpowiednio: 78 i 76mm.

narty Head SuperShape i.Magnum 2019

Na zdjęciu powyżej widzimy dane jakie podawane są przez producenta bezpośrednio na nartach.
Po lewej stronie jest to narta Head SuperShape i.Magnum 2019 – dane: 130/72/110mm oraz promień skrętu: R 12.2
Po prawej stronie jest to narta  Head SuperShape i.Magnum 2019 LTD – dane: 127/71/105mm oraz promień skrętu: R 12
Biorąc pod uwagę dość duże zmiany jeśli chodzi o geometrię i poszczególne szerokości, sam promień skrętu zmienił się tylko nieznaczne.

Grubość nart HEAD SuperShape i.Magnum 2019 vs SuperShape i.Magnum 2019 LTD

Aby porównać oba modele dokonaliśmy samodzielnie dokładnych pomiarów obu nart. Już na pierwszy rzut oka, przykładając obie narty do siebie było widać różnice w grubości obu tych nart.
Nasze pomiary to potwierdziły.

narty head supershape i.magnum 2019

 

Najwyraźniej różnicę w grubości obu nart można zaobserwować na ich dziobach. Tam model katalogowy nart Head i.Magnum 2019 jest aż 2mm grubszy niż model i.Magnum 2019 LTD. Można powiedzieć wiec, że narty SuperShape i.Magnum 2019 są aż o 1/3 grubsze niż model i.Magnum 2019 LTD. Pozostałe wszystkie pomiary pokazują tez dobitnie że narty katalogowe, czyli SuperShape i.Magnum 2019 są w swojej konstrukcji znacznie grubsze niż model i.Magnum 2019 LTD.

 

narty head supershape i.magnum 2019

Porównując obie narty, patrząc na nie z boku różnica w ich szerokości widoczna jest szczególnie w grubości warstwy sidewall, czyli materiału ABS. Jak się jednak nie trudno domyśleć za zwiększeniem grubości nart idzie również jej wypełnienie. Tak wiec w nartach katalogowych SuperShape i.Magnum 2019 zastosowany jest grubszy rdzeń oraz poszczególne warstwy usztywniające.
“Pogrubienie” nart nie mogło pozostać bez wpływu zarówno na ich wagę jak i charakterystykę pracy. Ale o tym jeszcze poniżej…

Kształt dziobów i piętek nart HEAD SuperShape i.Magnum 2019 vs SuperShape i.Magnum 2019 LTD

Supershape i.magnum 2019

W zakresie dziobów i pięt katalogowego modelu SuperShape i.Magnum 2019 widoczne sa nie tylko różnice w zakresie szerokości ale też samego ich kształtu.
Dzioby uległy wyraźnemu poszerzeniu ale i skróceniu uzyskując charakterystyczny kształt dla wszystkich modeli z kolekcji SuperShape 2019. Krótsze dzioby to z kolei dłuższa krawędź efektywna nart i własnie to było powodem przeprojektowania przodów nart w katalogowym modelu 2019.
Analogicznie jeśli chodzi o piętki nar – poszerzono je i zrezygnowano z ich zaokrąglenia aby stworzyć kształt nart, który zapewnia ich maksymalny kontakt z podłożem.

Waga nart HEAD SuperShape i.Magnum 2019 vs SuperShape i.Magnum 2019 LTD

Oczywiście wszystkie powyższe zmiany w konstrukcji nart nie mogły pozostać bez wpływu na ich wagę. Jak wykazały nasze pomiary narty Head SuperShape i.Magnum 2019 są znacznie szersze jak i grubsze niż model Head SuperShape i.Magnum 2019 LTD. Różnica w obrębie tych parametrów jest naprawdę znacząca. Natomiast próba ważenia tych nart nie wykazuje aż tak dużej różnicy.
Narta (1szt bez wiązań) Head SuperShape i.Magnum 2019 waży 2035 gramy
Narta (1szt bez wiązań) Head Supershape i.Magnum 2019 waży 1923 gramy
Co spowodowało, że przy tak znaczącej różnicy w rozmiarach (szerokości i grubości) tych obu modeli nart, różnica w wadze to tylko 112 gram?
Tajemnicę to zapewne tłumaczyć może zastosowanie w modelu i.Magnum 2019 nowości technologicznej Head – czyli Graphenu. Materiał ten, którego odkrywcy nagrodzeni zostali zresztą nagroda Nobla cechuje się bardzo niską wagą i bardzo dużą sztywnością. To własnie zastosowanie tego materiału pozwoliło dość znacząco odchudzić narty Head SuperShape 2019.

W powyższym opracowaniu przedstawiliśmy jedynie aspekty techniczne obu modeli. Porównaliśmy ich parametry w zakresie geometrii, grubości i wagi.
Nie rozstrzygamy, który z tych modeli jest lepszy. Jeden i drugi ma swoich zwolenników i na pewno oba należą do jednych z najbardziej udanych modeli nart ostatniej dekady.

1Komentarz
  • Krzysiek

    27 lutego 2019 w 20:26 Odpowiedz

    Fajny artykuł, ale naprawdę bardo brakuje tu wniosków… I nie chodzi mi o to, co słusznie zaznaczyliście na końcu, czyli o ocenę, która wersja jest lepsza. Brakuje mi bardzo wytłumaczenia, jak taka różnica parametrów wpływa na te narty. Pewnie jeździliście na tych i na tych, albo po prostu wiecie, jak na stoku te narty będą się różnić – prędkością, dynamiką, trzymaniem krawędzi, itd itd. Artykuł SUPER, ale bez tych wniosków BARDZO traci na użyteczności. Jeśli jesteście w stanie to uzupełnić – chylę czoła!

Skomentuj