SnowSport.pl

Narty i akcesoria, deski snowboardowe, buty narckarskie i kaski oraz zestawy na każde warunki dla narciarzy i snowboardzistów.

Jesteśmy najstarszym sklepem narciarskim online w kraju!

Tylko u nas profesjonalna pomoc w doborze sprzętu dla Ciebie i Twoich dzieci.

Liczne konkursy z nagrodami od naszych największych partnerów jak marki K2 Ski, K2 Snowboarding, Head, Salomon, Atomic, Fischer czy Volkl lub Burton oraz Dakine. przejdź do sklepu

Narty dla początkujących - jak wybrać narty i sprzęt narciarski? Blog SnowSport.pl
6472
post-template-default,single,single-post,postid-6472,single-format-standard,ajax_fade,page_not_loaded,,select-theme-ver-3.2.1,side_area_slide_with_content,wpb-js-composer js-comp-ver-4.12,vc_responsive
 

Narty dla początkujących – jak wybrać narty i sprzęt narciarski?

narty dla początkujących

Narty dla początkujących – jak wybrać narty i sprzęt narciarski?

Jak dobrać narty dla początkujących – to pytanie zadaje sobie każdy nowy adept narciarstwa. Tymczasem narciarstwo w zimie staje się coraz bardziej popularnym sportem, dostarczającym masę radości i zabawy – a o tym już wie każdy, nawet początkujący narciarz. Coraz więcej nowych chętnych to również coraz więcej pytań o sprzęt. Aby zacząć jazdę na deskach potrzebny jest dobrej jakości, dobrze dobrany i odpowiedni sprzęt narciarski. Taki sprzęt to nie tylko narty, buty i kije – to również akcesoria. Uczący się narciarstwa powinien być przygotowany na warunki pogodowe oraz warunki śniegowe, jakie panują na stoku. Dość często są one dość zmienne.
Ponieważ jesteśmy teraz po ale i przed rozpoczęciem sezonu narciarskiego, chciałbym ponownie poruszyć ten temat i wskazać odpowiedni sprzęt narciarski.

Narty dla początkujących – wybór odpowiednich

Istnieje duży wybór różnych modeli nart, które zostały stworzone dla różnych dyscyplin zimowych i zastosowań. Mamy narty dla początkujących i ekspertów narciarskich, dla kobiet, dla mężczyzn i dla dzieci. Różnorodność zastosowań jak i przeznaczenia nart wynika z tego, że różnią się one konstrukcją. Są więc narty szersze i węższe, bardziej miękkie i twardsze, dłuższe i krótsze. Przed zakupem, poza ustaleniem długości i ceny nart, ważne jest dokładne określenie, w którym obszarze powinny być używane narty, czyli jakie powinno być ich przeznaczenie. W celu uzyskania właściwej porady zdecydowanie może pomóc konsultacja z profesjonalistą. Warto tez skorzystać z odpowiedniego formularza doboru sprzętu w dobrym sklepie.

Gdzie szukać pomocy w doborze sprzętu

Gdzie ? – a no Tutaj kontakt do naszych ekspertów.
Jako początkujący nie przejmuj się gdy nie wszystko uda Ci się dobrać samemu i zaufaj naszym sprzedawcom. Wysłuchamy, zapytamy o niezbędne szczegóły i dobierzemy taki sprzęt abyś był zadowolony. Mamy kilkunastoletnie doświadczenie w wysyłkowej sprzedaży sprzętu sportowego. To nam najbardziej zależy na tym aby sprzęt dla naszego klienta został dobrany jak najbardziej prawidłowo. Zależy nam również na tym aby służył on możliwie długo i bezawaryjnie. Bowiem tylko zadowolony klient wraca, dokupuje inny sprzęt i poleca zakupy u nas swoim znajomym.

Czy warto wypożyczać narty

Możesz też wypożyczyć narty na “swój pierwszy raz” ale pamiętaj o tym że sprzęt z wypożyczalni może być w rożnym stanie i często jest dobierany przez wypożyczających tak aby “nie sprawiał problemów na stoku”. Lepiej dać za duże buty niż tracić czas na ich dłuższe dobieranie. Lepiej dać dużo krótsze narty niż powinny być, tak aby klient “zakręcał w miejscu”. Oczywiście jest to lepsze ale tylko i wyłącznie dla właścicieli wypożyczalni. Tu liczy się najbardziej przemiał i ilość wypożyczonych kompletów. Sezon jest krótki a koszty wysokie – następny więc proszę …

 

czy wypożyczać narty

Co ryzykujesz przy źle dobranym sprzęcie

Tak dobrany sprzęt w wypożyczalni może być niebezpieczny (np. z a duże buty narciarskie, za duży kask) ale może również powodować, że nabierzemy od początku “złe nawyki”. Co ma powiedzieć i czego się nauczyć dorosły mężczyzna o wzroście 180cm i wadze 80kg, który dostał w wypożyczali narty 135cm czy 145cm? Będzie to dla niego stracony czas bo kiedy w końcu dostanie odpowiednie, prawidłowo dobrane narty, o odpowiedniej długości, przeznaczeniu i sztywności, jazda na nich nie będzie w żaden sposób podobna do ślizgania się na nartach 135cm. Wiadomo, że złe nawyki nabrane na początku nauki każdej czynności ruchowej są bardzo trudne do wyplamienie w przyszłości. To samo dotyczy nauki jazdy na nartach. Zacznijmy więc prawidłowo nasza przygodę z narciarstwem (radząc się ekspertów) a oszczędzi nam to czasu, nerwów, kontuzji i kosztów. Dlatego na początku oprócz porad eksperta w sprawie doboru sprzętu, warto skorzystać z usług instruktora narciarskiego. Wystarczy kilka godzin a efekt będzie nieporównywalnie lepszy w porównaniu z samodzielna nauką.

Narty dla początkujących – dalsze wyposażenie

O tym jak dobrać narty pisaliśmy już wcześniej w artykule: Jak dobrać narty dla początkujących?
Poczytaliśmy, popytaliśmy, wybraliśmy odpowiednie narty ale czy już możemy zacząć przygodę z narciarstwem? Poza samymi nartami czeka nas jeszcze kilka innych równie ważnych zakupów. Na każdym zakupowym etapie warto też postawić na jakość sprzętu, która to w sposób bezpośredni przekłada się na nasze bezpieczeństwo. Dlatego tu również warto się dopytać doświadczonego sprzedawcy, warto skorzystać z jego sugestii przy wyborze.

Wiązanie narciarskie

Wiązania narciarskie prawie w 100% sprzedawane są obecnie w setach z nartami, dlatego też nie musimy się martwić czy będą odpowiednio dopasowane do wybranych nart. Przy wiązaniu narciarskim najważniejsze jest, aby było ono prawidłowo zamontowane oraz wyregulowane z uwzględnieniem indywidualnych parametrów narciarza, który będzie z tych wiązań korzystał. Ponieważ nawet najmniejsze błędy w prawidłowości montażu oraz regulacji wiązań mogą mieć bardzo poważne konsekwencje. Właściwy montaż i regulacja wiązań powinny być zawsze wykonane przez profesjonalistę, który przy montażu i regulacji z pewnością weźmie pod uwagę parametry narciarza. W tym celu niezbędne będzie udanie się do ski-servisu. Takie punkty znajdują się często w większych miastach przy sieciowych sklepach sportowych oraz w górach, praktycznie przy każdej wypożyczalni narciarskiej.

Najważniejszymi parametrami przy montażu i regulacji wiązań są:
długość skorupy butów narciarskich w jakich będzie się jeździło
długość i przeznaczenie nart
waga i wzrost narciarza
umiejętności narciarza

Montaż wiązań narciarskich

Bardzo istotne jest również aby oddając narty do serwisu narciarskiego, do montażu czy regulacji wiązań, oddać również przynajmniej jeden but narciarski, w którym się będzie jeździło na tych nartach. Poddanie samej długości skorupy buta może być pomocne przy orientacyjnej regulacji wiązań. Chcąc mieć pewność, że wiązania nie zawiodą, potrzebne są fizycznie buty. Tylko po ich wpięciu w wiązanie możliwa jest regulacja docisk wiązań. Również jeśli będziemy chcieli wykonać w serwisie test na zrywarce, buty są niezbędne. Poza dociskiem przy regulacji wiązań ustawia się siłę ich wypięcia. Regulacja tego parametru odbywa się w przedniej i tylnej skrzynce wiązań poprzez ustawienie skali DIN na odpowiedniej wartości.

Pamiętaj, że Twoje i Twoich bliskich bezpieczeństwo jest najważniejsze!

Buty narciarskie

W butach narciarskich jednym z ważniejszych parametrów, szczególnie u początkujących narciarzy jest komfort. Podczas przymierzania butów warto poświęcić trochę czasu. But powinien pasować ciasno, dobrze opinać stopę ale zapewniać również swobodę palców. Dobierając buty na odległość przy zakupie przez internet warto podać sprzedawcy, który pomaga w doborze butów kilka istotnych parametrów:

  • długość stopy – mierzona w mm (warto też porównać długości obu stóp i podać długość tej większej)
  • szerokość stopy – tu pomiaru w mm dokonujemy w najszerszym miejscu przodostopia
  • typ budowy – czyli swoją wagę i wzrost
  • wysokość podbicia
  • deformacje w obrębie stopy – czyli np. halluksy, wystającą kość łódeczkowata itp
  • obwód łydki – dotyczy to osób u których łydka jest znacznie obszerniejsza niż standardowo

Te dokładne informacje na temat Twoich stóp pozwalają już dobrać odpowiednie buty. Po otrzymaniu ich (przy zakupach online) trzeba będzie je dokładnie przymierzyć, jeszcze przed pierwszym wyjazdem w góry. Pozwoli to uniknąć ewentualnych problemów z za małymi czy też niewygodnymi butami.

Kijki narciarskie

Kije narciarskie są ważne również dla początkujących, ponieważ znacznie ułatwiają rozpoczęcie fazy inicjacji skrętu i zapewniają wsparcie psychologiczne początkującemu narciarzowi. Podczas kursu narciarskiego czy też metodycznej nauce narciarstwa z instruktorem, występuje cała seria ćwiczeń narciarskich, w których korzystanie z kijka narciarskiego jest bardzo pomocne.

Kask narciarski

Nie może zabraknąć kasku narciarskiego zarówno podczas nauki jak i późniejszym etapie. Podczas nauki upadki zdarzają się dość często ale są one mniej niebezpieczne niż te rzadsze zdarzające się w późniejszym etapie. Szczególnie przy wyższych prędkościach kask zapewnia wysoki poziom ochrony w przypadku upadków lub wypadków. Prawidłowo dobrany kask powinien dobrze przylegać do głowy, aby zapewnić maksymalną ochronę.

Gogle narciarskie

Dla zwiększenia bezpieczeństwa i ochrony wzroku podczas jazdy na nartach używa się gogli. Dzięki goglom śnieg nie dostanie się do oczu, zarówno podczas jazdy jak i upadków. Gogle zapewniają również lepszy widok przy pochmurnej pogodzie. Dzieki nim jazda we mgle czy też przy padającym śniegu czy mżawce staje się w ogóle możliwa. Dzięki ochronie UV gogle chronią nasze oczy przed silnym światłem słonecznym. Wysokie filtry szyb stosowanych w takich goglach, zabezpieczają nasze oczy zarówno przed światłem od słońca jak i odblaskami świetlnymi od białego śniegu. Przy jeździe nocnej używa się również gogli ze specjalną, rozjaśniającą i wyostrzająca szybą

Odpowiednia odzież jest absolutnie ważna

jakie narty na początek

Aby twoje ciało odpowiednio reagowało na ciepło i zimno, odpowiednia odzież narciarska jest bardzo ważna. Jadąc na narty powinno się ubierać na kilka warstw – zasada cebuli jest tutaj słowem kluczowym!

Bielizna termiczna

Ważną częścią jest bielizna, która musi być oddychająca. Polecam zakup funkcjonalnej bielizny lub bielizny termicznej takiej jak tutaj. Taka bielizna narciarska jest niezwykle ważna ponieważ szczególnie przy przemoczeniu lub obfitym poceniu się może szybko dojść do przeziębienia. Bielizna dobrej jakości poradzi sobie bez problemu z odprowadzeniem na zewnątrz tej wilgoci. Bielizna oddycha – czyli powoduje, że dostęp powietrza do naszej skóry nie jest ograniczony. Dzięki temu zostaje też zachowana równowaga termiczna, czyli wymiana ciepła.

Rękawice narciarskie i ubiór narciarski

Jako strój narciarski polecamy wiatro- i wodoodporną kurtkę, która jednak musi być oddychająca. Najlepiej w tym celu sprawdzają się nowoczesne materiały funkcjonujące na zasadzie Gore-Tex, które dbają o naszą ochronę i termoregulacje. To samo dotyczy spodni narciarskich. Oczywiście nie może zabraknąć też rękawic. Chronią one twoje ręce i utrzymują je w cieple. Więcej informacji na temat odzieży narciarskiej można znaleźć w następującym artykule: na kurtkę narciarską, spodnie narciarskie i rękawice narciarskie.

Podsumowanie

Podsumowując powyższe zestawienie daje się wyciągnąć wniosek, że uprawianie narciarstwa, kiedy jesteśmy wyposażeni w odpowiednio, dobrze dobrany i dopasowany sprzęt jest dużo łatwiejsze, przyjemniejsze a przede wszystkim bezpieczniejsze.

Sprzęt narciarski dla początkujących

Posiadając dobrze dobrane narty i buty oraz prawidłowo wyregulowane do naszych parametrów, nie musimy zaprzątać sobie głowy bezpieczeństwem i myślami co się stanie podczas upadku. Czując się pewniej i bezpieczniej koncentrujemy się w 100% na nauce narciarstwa i wykonywaniu poszczególnych elementów. Taka nauka daje wielokrotnie szybsze i trwalsze efekty. Jeśli czujemy się w pełni bezpiecznie, jeśli mamy zaufanie do naszego sprzętu to koncentrujemy się na nauce i czynimy błyskawiczne postępy.

Odzież narciarska dla początkujących

Odpowiedni sprzęt i narty dla początkujących to ogromnie istotna sprawa. Nie można jednak zapominać o całej reszcie. Posiadając odpowiedni strój narciarski nie musimy obawiać się o pogodę na jaka natkniemy się w górach. Techniczna kurtka czy spodnie oraz bielizna, za nas samych dopasują się do warunków atmosferycznych. Niezależnie czy będzie bardzo zimno czy tez przyświeci marcowe słońce my (i nasz strój) będziemy na to przygotowani. Znów nie musimy się martwić o to a możemy za to w pełni korzystać z narciarskich uroków.
Kask narciarski – ochroni naszą głowę przed urazami a nas przed obawą i negatywnymi myślami

Więc bądź bezpieczny i ciesz się w pełni każdym dniem na stoku narciarskim!

Brak komentarzy

Skomentuj