SnowSport.pl

Narty i akcesoria, deski snowboardowe, buty narckarskie i kaski oraz zestawy na każde warunki dla narciarzy i snowboardzistów.

Jesteśmy najstarszym sklepem narciarskim online w kraju!

Tylko u nas profesjonalna pomoc w doborze sprzętu dla Ciebie i Twoich dzieci.

Liczne konkursy z nagrodami od naszych największych partnerów jak marki K2 Ski, K2 Snowboarding, Head, Salomon, Atomic, Fischer czy Volkl lub Burton oraz Dakine. przejdź do sklepu

Narty czy snowboard, czyli obalamy mity na temat sprzętu zimowego
5641
post-template-default,single,single-post,postid-5641,single-format-standard,ajax_fade,page_not_loaded,,select-theme-ver-3.2.1,side_area_slide_with_content,wpb-js-composer js-comp-ver-4.12,vc_responsive
 

Narty czy snowboard, czyli obalamy mity na temat sprzętu zimowego

narty czy snowboard

Narty czy snowboard, czyli obalamy mity na temat sprzętu zimowego

Narty czy snowboard? Oto bezapelacyjnie największy i najczęściej pojawiający się dylemat dotyczący sportów zimowych. Wiele osób zastanawia się nad tym, który sprzęt będzie lepiej dopasowany do ich potrzeb. A może warto uczyć się jazdy zarówno na jednej, jak i na dwóch deskach? Czy dobry narciarz zawsze poradzi sobie ze snowboardem? Aby uniknąć tak poważnych rozterek, warto przynajmniej pobieżnie zapoznać się z charakterystyką dostępnego sprzętu sportowego, narciarskiego i snowboardowego.

narty czy snowboard – jakie są różnice?

Jakie są największe różnice pomiędzy nartami i deską snowboardową?

Narciarze oraz snowboardziści korzystają z tych samych stoków, mają tę samą pasję, a także równie mocno kochają adrenalinę. Na tym jednak kończą się podobieństwa, gdyż obydwa rodzaje sprzętu cechują się zgoła odmiennymi właściwościami.

Czy wybrać Narty ?

Statystyki jednoznacznie dowodzą, że osoby uprawiające sporty zimowe sięgają dużo częściej po narty. Wynika to z bardzo prozaicznej przyczyny, gdyż po prostu więcej ludzi potrafi na nich jeździć i są łatwiej dostępne Rzeczywiście wybór dwóch desek może wydawać się dość naturalny. Podczas jazdy ciało narciarza zachowuje większą swobodę ruchów, przez co ma on wyższą kontrolę nad sprzętem. Dodatkowym udogodnieniem narciarza są także kijki narciarskie, dzięki którym łatwiej jest utrzymać równowagę i podnieść się po ewentualnym upadku. Ciekawostką może być fakt, iż najbardziej doświadczeni narciarze są w stanie rozwinąć większą prędkość niż osoby jadące na snowboardzie.

Czy wybrać snowboard ?

Deska snowboardowa cieszy się z kolei szczególnie dużym zainteresowaniem wśród młodych ludzi. Taki sprzęt jest nieraz utożsamiany z brawurą i jazdą na granicy ryzyka, choć obydwa skojarzenia są co najmniej błędne. Przeprowadzone badania wykazały, że snowboardziści na ogół jeżdżą wolniej od narciarzy. Co więcej, osoby preferujące jazdę na desce odnoszą częstsze, ale za to mniej poważne urazy. Niestety, narciarze są dużo bardziej narażeni na przeróżne dolegliwości związane z przeciążeniem kolan. Natomiast snowboardziści mogą korzystać z ochraniaczy, które zabezpieczają przed ryzykiem doznania kontuzji na skutek upadku. Ponadto ich stopy są skierowane w jedną stronę, dlatego rzadziej dochodzi do zwichnięć lub zerwań w obrębie kończyn dolnych. Snowboard to również w porównaniu do nart stosunkowo młoda dyscyplina. Jest on również dość często kojarzony z wolnością, swobodą i freestyle.

narty czy snowboard

Narty czy snowboard – co powinny wybrać osoby początkujące?

Wszyscy ludzie zamierzający rozpocząć swoją przygodę ze sportami zimowymi muszą dokonać wyboru – narty czy snowboard? Wbrew pozorom okazuje się, że nauka jazdy na snowboardzie przebiega szybciej niż kurs narciarstwa. Dlaczego tak jest?
Ponieważ samo doskonalenie techniki jazdy na nartach jest bardzo czasochłonne. Jeżeli jednak ktoś nie miał nigdy styczności ze sprzętem zimowym, prawdopodobnie taka osoba szybciej nauczy się jeździć na snowboardzie.

Powyższe różnice powodują, że nawet najbardziej doświadczeni narciarze mogą mieć problem z opanowaniem snowboardu. Poruszanie się na desce wymaga doskonałego balansu ciała i umiejętności zachowania równowagi. Dlatego snowboardziści muszą przede wszystkim skupić się na rozwijaniu mięśni brzucha, grzbietu oraz tułowia. Jeśli chodzi o narciarzy, tutaj najważniejsze są mięśnie ud oraz sprawne stawy kolanowe. Trudno więc w tym przypadku wskazać jakiekolwiek podobieństwa pod względem motoryki.

Rzecz jasna ostateczny wybór zależy również od indywidualnych preferencji kandydata chętnego do nauki. Ciężko zatem jednoznacznie odpowiedzieć na pytanie, co jest lepsze – narty czy snowboard?
Każdy powinien spróbować swoich sił na jednym i drugim sprzęcie, dzięki czemu lepiej pozna swoje indywidualne predyspozycje. Wtedy wybór na pewno będzie łatwiejszy.

Brak komentarzy

Skomentuj