SnowSport.pl

Narty i akcesoria, deski snowboardowe, buty narckarskie i kaski oraz zestawy na każde warunki dla narciarzy i snowboardzistów.

Jesteśmy najstarszym sklepem narciarskim online w kraju!

Tylko u nas profesjonalna pomoc w doborze sprzętu dla Ciebie i Twoich dzieci.

Liczne konkursy z nagrodami od naszych największych partnerów jak marki K2 Ski, K2 Snowboarding, Head, Salomon, Atomic, Fischer czy Volkl lub Burton oraz Dakine. przejdź do sklepu

6474
post-template-default,single,single-post,postid-6474,single-format-standard,stockholm-core-2.2.4,select-theme-ver-8.3,ajax_fade,page_not_loaded,side_area_slide_with_content,,qode_menu_,wpb-js-composer js-comp-ver-4.12,vc_responsive
Title Image

Które narty wybrać? – 4 najbardziej popularne typy nart na trasę

jakie narty wybrać

Które narty wybrać? – 4 najbardziej popularne typy nart na trasę

Narty dostępne są obecnie w wielu sklepach, w wielu grupach, kolorach i długościach – więc które narty wybrać? Przy zakupie nart mamy wybór między innymi pomiędzy nartami Race, Slalom albo SportCarv. Inne propozycje to narty Freeride lub Ski-tour. Modele typu Twintip są również bardzo popularne i ogólnodostępne. Do tego dochodzą jeszcze narty Allmoutain. Kto by się w tym wszystkim dokładnie orientował? Postaramy się trochę rozjaśnić ten temat i napisać poniżej o cechach i zaletach oraz różnicach w wybranych przez nas “nartach trasowych”.

Różne modele to też różne przeznaczenie – które narty wybrać ?

O doborze nart oraz o tym które narty kupić, pisaliśmy już wielokrotnie na naszym blogu. W tym artykule skupimy się bardziej na doborze odpowiedniego typu nart do indywidualnych preferencji narciarza.
Aby wiedzieć, która narta najbardziej Ci odpowiada, najpierw należy wyjaśnić kilka podstawowych kwestii.
Decydującym czynnikiem przy wyborze nart powinny być Twoje własne umiejętności i zdolności.
Ważne jest więc jak dobrze jeździsz na nartach? Styl jazdy jest również kluczowy. Odpowiedź na te pytania jest kluczowa przy dylemacie które narty wybrać czy też które narty kupić. Narciarze, którzy poruszają się najczęściej bokami tras, w krótkim skręcie preferują inne narty niż Ci którzy lubują się w długich skrętach podczas zjazdów.  Musi być również w pełni jasne, gdzie narty będą głównie używane. Kto zawsze jeździ po trasach wyznaczonych przez stacje narciarskie nie potrzebuje zawracać sobie głowy nartami freeride lub touring.

jakie które narty wybrać na trasę

Nasze typy w sezonie 2018/19 i nie tylko nasze

Jeśli chciałbyś wiedzieć, które modele nart trasowych (Piste Ski) radziły sobie szczególnie dobrze w tym roku, sprawdź to poniżej. Przedstawimy tam najbardziej udane modele nart tego typu, które zresztą też zostały docenione w wielu testach narciarskich.
Tak więc Let’s Go Skiing !!! Narty te są również dobrane pod względem swojego przeznaczenia, a w każdym typie znajduje się tylko jeden, konkretny model nart.

1. Narty Head i.Race PRO czyli Slalom-Carver: dla miłośników krótkich skrętów

narty Head i.Race PRO

Przykład: Head i.Race Pro 2019

Narty typu Slalom Carver stworzone są dla tych którzy podczas pobytu na trasie narciarskiej preferują krótkie i ciasne skręty/. Tego typu narty są również stosowane w konkurencji Slalom. Są one stosunkowo krótkie gdyż ze względu na swoje przeznaczenie muszą być też bardzo zwrotne. Jeśli waga zawodnika jest proporcjonalna do jego wzrostu można je dobierać pod względem długości od szczytu ramion do brody.
Tego typu narty zostały zaprojektowane z myślą o jeździe w sportowym tempie i wymagają od narciarza doświadczenia i odpowiedniej technice krótkiego skrętu. Ale nie martw się, posiadając narty typu Slalom Carver nie musisz jeździć krótkim skrętem przez cały dzień. Na tych nartach pojedziesz również większymi łukami, tak aby urozmaicić sobie jazdę. Jednak na dłuższą metę miłośnicy slalomu giganta nie będą się cieszyć nartami tego typu. Długi skręt na dużych prędkościach to nie te narty.

Najważniejsze cechy nart Slalom Carver:

 • narty do szybkiej jazdy
 • narty zwrotne
 • narty wymagające przygotowanej trasy

2. Narty Fischer RC4 Worldcup RC czyli Race-Carver: wyścigowa maszyna

narty Fischer RC4 WC RC

Przykład: Fischer RC4 Worldcup RC 2019

 

Ci, którzy preferują długie skręty, będą na pewno zadowoleni z nart typu Race Carver, znanych również jako narty do Slalomu Giganta. Narty tego typu mają promień skrętu 16 m lub więcej. To już pokazuje, że narty czują się najbardziej komfortowo na długich zakrętach.  Narty te dobiera się długością do wzrostu narciarza lub kilka cm powyżej. Oczywiście zasada ta obowiązuje pod warunkiem, że narciarz nie jest znacząco lżejszy ani znacząco cięższy niż średnia. Jak sama nazwa tych nart wskazuje, zostały one opracowane do jazdy “na krechę” i dużych prędkości. Jednakże narty te wymagają bardzo dobrej techniki narciarskiej, doskonałej kontroli nart oraz dużej przestrzeni na stoku narciarskim, aby móc rozwinąć dużą prędkość. W grupie nart Fischer RC4 znajdują się narty zarówno o przeznaczeniu gigantowym jak i slalomowym ale te przeznaczone do Slalomu Giganta posiadają oznaczenie RC.

Najważniejsze cechy nart Race Carver:

 • narty do szybkiej jazdy
 • narty stabilne
 • narty wymagające bardzo dobrze przygotowanej trasy

 

3. Narty Volkl Deacon 74 czyli Sport-Carver: bardzo uniwersalne narty trasowe

narty Volkl Voelkl Deacon 74

Przykład: Völkl Deacon 74 2019

Narty typu Sport Carver to rodzaj wszechstronnej narty dla narciarza, który lubi zmienność i urozmaicenie. Które narty wybrać powinna właśnie taka osoba? Sport Carvery mogą być dla niej idealnym wyborem. Narty te są tak skonstruowane, że mogą być używane zarówno do długich, jak i krótkich skrętów. W obu obszarach narty w końcu osiągają swoje limity i w porównaniu z klasycznymi slalomkami i gigantkami zaczynają wypadać słabiej, ale jest to zauważalne tylko podczas ekstremalnej, sportowej jazdy. Jest to więc mało zauważalne przez normalnego narciarza. Narty te są często nieco szersze pod butem niż modele nart slalomowych i gigantowych, są jednak i tak bardziej precyzyjne i zwinne niż narty typu All Mountain.

Najważniejsze cechy nart Sport Carver:

 • narty do szybkiej sportowej jazdy jazdy
 • narty uniwersalne do jazdy krótkim, średnim i długim skrętem
 • narty również na gorsze trasy

 

4. Narty Salomon XDR 80 Ti czyli narty Allmountain: narty na każdą okazję

Narty Salomon XDR 80 Ti All-moutain

Przykład: Salomon XDR 80 Ti 2019

Narty All Mountain, do których należą narty z grupy Salomon XDR, do których należą , są zazwyczaj nieco szersze niż klasyczne narty do jazdy po trasie. To dlatego, że dzięki ich szerokości możesz dosłownie poruszać się po całym ośrodku narciarskim i niezależnie od warunków śniegowych mieć z tego fun. Jazda przez cały dzień, po wszystkim, zarówno krótkim jak i dłuższym łukiem – proszę bardzo, dla nart typu All Moutain to łatwizna. Szersza konstrukcja zapewnia większą siłę nośną i wyporność w głębokim śniegu. Dzięki temu narciarzom poruszającym się z dala od ubitych stoków narciarskich łatwiej jest jeździć po powierzchni śniegu, a nie “topić się” w nim. Na stoku narciarskim narta ta zachowuje się trochę ospale i jest podobna w prowadzeniu do mniej dokładnej wolniejszej i nieco mniej zwinnej narty typu Sport Carver.

Najważniejsze cechy nart All Moutain:

 • narty do crossowej jazdy
 • narty do jazdy średnim i długim skrętem
 • narty na każdą trasę i każde warunki

 

Nasze TYPY nart dla Ciebie

Jeśli jeszcze się wahasz, które narty wybrać, spójrz na poniższe podsumowanie i zdecyduj, w której grupie się widzisz ?

 1. jeśli lubisz dynamiczna jazdę krótkim, ciętym łukiem – wybierz narty typu: Slalom Carver
 2. jeśli chcesz pojeździć agresywnie długim skrętem – narta typu: Race Carver jest dla Ciebie
 3. lubisz sportową jazdę a nie możesz się zdecydować na wybranie pomiędzy slalomem a gigantem – narta typu: Sport Carver rozwiąże Twój problem
 4. szukasz narty na cały dzień, do jazdy w każdych warunkach i unikasz raczej oblodzonych i twardych tras – wybierz narty All Moutain

Możesz też porozmawiać z naszymi specjalistami oni na pewno pomogą Ci dokonać najlepszego wyboru.

 

 

No Comments

Post a Comment