SnowSport.pl

Narty i akcesoria, deski snowboardowe, buty narckarskie i kaski oraz zestawy na każde warunki dla narciarzy i snowboardzistów.

Jesteśmy najstarszym sklepem narciarskim online w kraju!

Tylko u nas profesjonalna pomoc w doborze sprzętu dla Ciebie i Twoich dzieci.

Liczne konkursy z nagrodami od naszych największych partnerów jak marki K2 Ski, K2 Snowboarding, Head, Salomon, Atomic, Fischer czy Volkl lub Burton oraz Dakine. przejdź do sklepu

5129
post-template-default,single,single-post,postid-5129,single-format-standard,stockholm-core-2.2.4,select-theme-ver-8.3,ajax_fade,page_not_loaded,side_area_slide_with_content,,qode_menu_,wpb-js-composer js-comp-ver-4.12,vc_responsive
Title Image

Jakie narty dla średnio zaawansowanych?

Jakie narty dla średnio zaawansowanych?

Jakie narty dla średnio zaawansowanych?

Skoro zima za pasem, czas najwyższy na remanent swojego sprzętu narciarskiego. Sprawdzić należy wszystkie jego składowe, kładąc największy nacisk na wiązania, buty czy same narty. Wielokrotnie nachodzi wówczas narciarzy myśl o zakupie nowych nart. Decydując się na zakup takiego sprzętu, przede wszystkim trzeba obiektywie spojrzeć na swoje umiejętności i zdobyte na stokach doświadczenie. Przyjmijmy, że jest ono średnie. Jakie narty dla średnio zaawansowanych narciarzy będą w takiej sytuacji najlepsze?

Jakie narty dla średnio zaawansowanych?

Narciarz, który nie jest kompletnym laikiem i co nieco wie o zjazdach, jak i samym sprzęcie, a na swoim koncie ma już na stoku pewne dokonania, może o sobie powiedzieć, że jest na poziomie średniozaawansowanym. Wprawdzie do profesjonalisty droga jeszcze daleka i dla większości nie do przejścia, to zdobyte doświadczenie daje szansę nabycia bardziej profesjonalnego sprzętu. Jakie narty dla średnio zaawansowanych narciarzy będą więc najlepsze? Największy dylemat dotyczy ich trwałości: narty sztywne lub elastyczne. To jednak nie wszystko. Liczy się też ich szerokość.

Co wybrać? Narty sztywne czy elastyczne?

Narty miękkie przeznaczone są dla narciarzy, którzy mimo pewnego doświadczenia, nie są przekonani co do swoich umiejętności. Są one elastyczne, dzięki czemu łatwo wyginają się podczas skrętów. Niestety, mają również swoje wady. Często nie oddają narciarzowi tyle energii, ile ten od nich oczekuje.

Ich przeciwieństwem są narty sztywne. Te muszą być jednak dobrze dobrane nie tylko do umiejętności technicznych narciarza, ale też jego siły fizycznej i ciężaru ciała. W innym wypadku pojawią się trudności z ich skontrolowaniem. Zasada jest prosta: im narty są sztywniejsze, tym więcej siły należy włożyć, aby docisnąć ich środkową część do śniegu. Jeżeli narciarz tego nie zrobi i narty pozostaną nad śniegiem, kończy się to pełną utratą kontroli, co może być niebezpieczne.

jakie narty dla średnio zaawansowanych?

Jaką szerokość muszą mieć narty?

Równie istotna, co stopień sztywności nart, jest ich szerokość. Jakie narty kupić zwracając uwagę na ten parametr? Tu również dużą rolę odgrywają umiejętności.

Im narty są węższe w dziobie, tym więcej siły należy włożyć w kierowaniu nimi przy skrętach. Podobnie jest z tyłem nart. Im w tej części są one szersze, tym łatwiej wykończyć skręt, co ma znaczenie przy jeździe na krawędziach. Ich minus? Niestety, płynne przechodzenie od skrętu do skrętu wymaga pracy i dużo siły.

Większa szerokość przedniej i tylnej części niż środkowej to cecha charakterystyczna nart krótkich. Największe różnice w szerokości występują natomiast w nartach slalomowych, których długość nie przekracza ok. 150 cm.

Większość narciarzy powinna postawić jednak na narty zdecydowanie stabilniejsze. Jakie narty dla średnio zaawansowanych będą więc najlepsze? Wydaje się, że bezpiecznie będą się oni czuć na nartach elastycznych, w których środkowa część jest szersza. Są to narty stabilne, choć wymagają włożenia więcej siły w przechodzeniu z krawędzi na krawędź, jeśli narciarz w ogóle chce poruszać się szybciej, co nie jest przecież żadnym wymogiem do dobrej zabawy na stoku.

Pamiętajcie, że zakup właściwych nart pod kątem umiejętności i doświadczenia (dla średnio zaawansowanych np. model Fischer Progressor F17) to nie koniec. Nartom dobrze zrobi profesjonalny serwis. Jeśli nie możecie ich oddać specjalistom, warto przeprowadzić go we własnym zakresie. Pomoże Wam w tym nasz poradnik Samodzielny serwis nart.

No Comments

Post a Comment