SnowSport.pl

Narty i akcesoria, deski snowboardowe, buty narckarskie i kaski oraz zestawy na każde warunki dla narciarzy i snowboardzistów.

Jesteśmy najstarszym sklepem narciarskim online w kraju!

Tylko u nas profesjonalna pomoc w doborze sprzętu dla Ciebie i Twoich dzieci.

Liczne konkursy z nagrodami od naszych największych partnerów jak marki K2 Ski, K2 Snowboarding, Head, Salomon, Atomic, Fischer czy Volkl lub Burton oraz Dakine. przejdź do sklepu

5131
post-template-default,single,single-post,postid-5131,single-format-standard,stockholm-core-2.2.4,select-theme-ver-8.3,ajax_fade,page_not_loaded,side_area_slide_with_content,,qode_menu_,wpb-js-composer js-comp-ver-4.12,vc_responsive
Title Image

Jak ustawić wiązania snowboardowe?

Jak ustawić wiązania snowboardowe?

Jak ustawić wiązania snowboardowe?

Ani się obejrzymy, a stoki okryją się białym puchem, co dla miłośników jazdy na desce (na nartach również) jest znakomitą wiadomością. Przed wyjazdem na stok, wcześniej należy jednak odpowiednio przygotować sprzęt i ustawić wiązania deski do preferowanego stylu jazdy i rozmiarów. Jak ustawić wiązania snowboardowe, aby było optymalnie?

Noga prowadząca – regular czy Goofy?

Ustawienie wiązań powinno poprzedzić rozpoznanie, która noga znajduje się z przodu deski, co nie ma nic wspólnego z prawo- czy leworęcznością. Jeśli prowadzi noga lewa, jest to regular, prawa – Goofy.

Po co to wszystko? Otóż wiązania snowboardowe nie są symetryczne, a więc należy wiedzieć, która noga będzie prowadzić deskę i znajdować się z przodu. Dla osób, które spotykają się z tym po raz pierwszy, ustalenie nogi prowadzącej jest trudne, co nie oznacza, że trzeba czekać z tym do zimy i wyjechania na stok. Nic z tych rzeczy. Pomoże test wiarygodności.

Przeprowadzić można go podczas jazdy rowerem. Wystarczy wybrać się w trudniejszy teren i zaprzestać pedałowania, po czym stanąć na pedałach. Noga, która będzie z przodu, jest nogą wiodącą. Test wykonać można też w ogrodzie, używając do tego szpadla. Noga, którą jego wbijanie jest wygodniejsze, powinna być z przodu deski. Takie testy nie zawsze są w 100% skuteczne, ale na początek wystarczą. Jeśli okaże się, że noga wiodąca podczas testu, nie odpowiada nodze prowadzącej na desce, wiązania będzie trzeba przestawić.

jak ustawić wiązania snowboardowe
Po co ustawiać wiązania snowboardowe?

Właściwe ustawienie wiązań jest ważne. Jednak dla początkującego snowboardzisty, o ile duże znaczenie ma poprawne oznaczenie nogi prowadzącej, o tyle niewielka różnica w kątach już nie. Przynajmniej w teorii, niewielkie zmiany nie powinny przełożyć się na technikę jazdy.

Ustawienie wiązań jest jednak istotne z punktu widzenia komfortu jazdy. Snowboardzista nie może odczuwać bólu oraz dyskomfortu. Co ciekawe, od ustawienia wiązań (oczywiście nie tylko) zależy nawet to, czy na drugi dzień rider będzie odczuwał zakwasy.

jak ustawić wiązania snowboardowe

Jak ustawić wiązania snowboardowe?

Jazda na desce powinna być przede wszystkim przyjemnością. Dlatego, jeśli ustawienia wydają się najlepsze i są rekomendowane przez znakomitych riderów, ale powodują ból czy dyskomfort, nie są prawidłowe.

Kąty wiązań

Odnośnie kątów, warto słuchać swojego ciała. Najlepiej, jeśli snowboardzista nie odczuwa żadnego dyskomfortu przy dowolnych kątach. Wówczas można nimi eksperymentować. W innym wypadku trzeba je dostosować tak, aby czuć się pewnie i komfortowo.

Punktem wyjścia powinna być tzw. kaczka, gdzie lewa stopa odchylona jest lekko na zewnątrz w lewo, a prawa lekko na zewnątrz w prawo. Nie muszą to być jednak ustawienie symetryczne. Noga prowadząca powinna mieć nieco większy kąt od nogi z tyłu deski. Początkujący riderzy, którzy nie wiedzą, od czego zacząć, mogą wypróbować asymetryczną “kaczkę” z kątem 12 st. na każdą z nóg.

Rozstaw nóg

Jak ustawić wiązania snowboardowe, zwracając uwagę na rozstaw nóg? Te powinny znaleźć się mniej więcej na szerokości barków. Jeśli są zbyt blisko siebie, snowboardzista będzie miał problemy z wykonywaniem zakrętów. Zbyt szeroki rozstaw przełoży się z kolei na mocno ograniczony zakres ruchów. Z dwojga złego, wiązania lepiej ustawić szerzej. Jednak większą wagę należy wówczas przyłożyć do odpowiedniej postawy. Kolana trzeba uginać na tyle mocno, aby były one nad stopami.

Ustawienie highbacków

Highback to tylna część wiązania napierająca na łydkę. Przez opór na tej części nogi przypominają one również o uginaniu kolan. Nie mogą być jednak ustawione tak, że pomiędzy nimi a łydką, można włożyć palec. Wówczas są one ustawione za wysoko. Zbyt niskie ustawienie objawia się natomiast bólem ud i łydek.

Ustawienie pasków zapinających

Z ustawieniem pasków problemów na ogół nie ma. Większy pasek o strony kostek musi znaleźć się na zgięciu buta. Podobnie jak mniejszy, powinien go opinać równomiernie z każdej strony. Po wpięciu buta nie może być luzu, choć paski nie powinny uciskać stopy, co skutkuje drętwieniem palców. Wówczas należy je poluzować, choć winne mogą być też buty. Snowboardzistom szukającym najlepszych butów tego sezonu, polecamy modele Burton. Ich cechy charakterystyczne opisano w artykule Buty Burton 2019.

Ustawienie wiązań między krawędziami

Wiązania przesuwać można wzdłuż długości, ale też szerokości deski. Jak ustawić wiązania snowboardowe mając taką możliwość? Jak się okazuje, ustawienie ich na środku nie zawsze się sprawdza. Należy je przykręcić w ten sposób, aby środek pięty znajdował się w takiej samej odległości od tylnej krawędzi, jak przednia część śródstopia (nie palce) od krawędzi przedniej.

No Comments

Post a Comment