SnowSport.pl

Narty i akcesoria, deski snowboardowe, buty narckarskie i kaski oraz zestawy na każde warunki dla narciarzy i snowboardzistów.

Jesteśmy najstarszym sklepem narciarskim online w kraju!

Tylko u nas profesjonalna pomoc w doborze sprzętu dla Ciebie i Twoich dzieci.

Liczne konkursy z nagrodami od naszych największych partnerów jak marki K2 Ski, K2 Snowboarding, Head, Salomon, Atomic, Fischer czy Volkl lub Burton oraz Dakine. przejdź do sklepu

6953
post-template-default,single,single-post,postid-6953,single-format-standard,stockholm-core-2.2.4,select-theme-ver-8.3,ajax_fade,page_not_loaded,side_area_slide_with_content,,qode_menu_,wpb-js-composer js-comp-ver-4.12,vc_responsive
Title Image

Jak serwisować narty w trakcie i po sezonie?

Jak serwisować narty w trakcie i po sezonie?

Intensywna eksploatacja nart w trakcie sezonu zimowego może szybko odbić się na ich ogólnym stanie technicznym. Dlatego narciarze powinni dbać o regularne serwisowanie swoich desek zarówno podczas sezonu, jak i już po jego zakończeniu. W ten sposób znacząco zwiększy się żywotność nart, dzięki czemu przez dłuższy czas zachowają one pełnię swoich właściwości. Oczywiście jest to możliwe tylko pod warunkiem, że sama konserwacja desek przebiega w kompleksowy sposób. Dlatego w tym artykule przedstawimy kilka porad dotyczących tego, jak serwisować narty.

Jak serwisować narty samodzielnie?

 

Wykonanie kompleksowej konserwacji nart wymaga posiadania specjalistycznego sprzętu oraz sporej wiedzy. Jednak bardziej doświadczeni narciarze mogą samodzielnie wykonać podstawowe serwisowanie swoich desek. Oczywiście do tego niezbędne będą stosowne narzędzia: imadło, kątownik/ostrzałka, zestaw pilników, kamienie/gumy szlifierskie, szczotka miedziana. Opisane wyposażenie pozwoli na samodzielne ostrzenie krawędzi nart oraz czyszczenie ślizgów.

jak serwisować narty samodzielnie?

Kluczową rolę w domowym serwisowaniu pełni oczywiście imadło, ponieważ to właśnie ono zapewnia możliwość stabilnego przymocowania nart. Bez niego wykonanie jakichkolwiek prac będzie niezwykle trudne i uciążliwe. Jak serwisować narty w domowych warunkach? Przykładowy schemat prac powinien wyglądać następująco:

  1. Czyszczenie ślizgu przy pomocy szczotki miedzianej. Cały ruch należy wykonywać od czubka narty w stronę piętki. Wszelkie pozostałości po czyszczeniu usuwamy poprzez przetarcie narty szmatką.
  2. Ostrzenie krawędzi nart przy użyciu ostrzałki lub kątownika. Podczas ostrzenia warto pamiętać o zachowaniu odpowiedniego kąta. Dla osób początkujących będzie to zazwyczaj 89 stopni. Natomiast bardziej doświadczeni narciarze mogą eksperymentować z kątami w przedziale 85-88 stopni.
  3. Oczyszczenie powierzchni nart z drobinek pozostałych po ostrzeniu.
  4. Wygładzanie krawędzi za pomocą pilników diamentowych, a także gum lub kamieni szlifierskich.
  5. (Opcjonalne) Pokrycie nart smarem z parafiną. Smarowanie desek musi odbywać się przy użyciu specjalnego żelazka, które umożliwia rozprowadzenie smaru w wysokiej temperaturze.

jak serwisować narty we własnym domu

Serwis ręczny czy mechaniczny – co wybrać?

 

Argumentem przemawiającym za oddaniem nart do profesjonalnego serwisu jest to, że deski zostaną wówczas przygotowane w bardziej kompleksowy sposób. Wynika to oczywiście ze specjalistycznego sprzętu i materiałów, które są wykorzystywane w takich placówkach.

Przed skorzystaniem z oferty danego serwisu warto dopytać o sposób serwisowania nart. Trzeba bowiem wiedzieć, że deski mogą zostać przygotowane na dwa sposoby – ręcznie lub mechanicznie. Jak sama nazwa wskazuje, podczas ręcznego serwisowania to pracownik danej placówki dba o należyte naostrzenie, wygładzenie i nasmarowanie nart. Natomiast przy wyborze serwisu mechanicznego wszystkie te czynności są wykonywane przez specjalną maszynę.

 

Najkorzystniejszym rozwiązaniem jest jednak serwis łączony. Wówczas niektóre czynności wykona maszyna, ale np. smarowanie nart będzie już odbywać się ręcznie. Jest to dość istotne, gdyż ręczne smarowanie zazwyczaj okazuje się trwalsze.

jak serwisować narty?

Jak często należy serwisować narty?

 

Zalecana częstotliwość serwisowania nart to dość indywidualna kwestia. Oczywiście panuje tutaj znana reguła mówiąca o tym, że bardziej intensywna eksploatacja nart oznacza konieczność częstszego serwisowania. Jeżeli więc narciarz w sezonie zimowym jeździ dość regularnie, powinien przed każdym wyjazdem nasmarować swoje narty. Do ostrzenia krawędzi warto podchodzić już z większą rozwagą, gdyż zbyt częste ostrzenie może prowadzić do uszkodzenia desek.

 

Po zakończeniu sezonu warto postawić na kompleksową konserwację sprzętu. Dzięki niej narty lepiej zniosą lato i będą gotowe na nadejście nowego sezonu. Przed samym schowaniem nart trzeba również pamiętać o maksymalnym odkręceniu wiązań. Ma ono na celu zmniejszenie naprężenia sprężyny znajdującej się w ich wnętrzu. Jest to szczególnie ważne w sytuacji, gdy narty przez kilka miesięcy będą całkowicie wyłączone z użytku.

No Comments

Post a Comment