SnowSport.pl

Narty i akcesoria, deski snowboardowe, buty narckarskie i kaski oraz zestawy na każde warunki dla narciarzy i snowboardzistów.

Jesteśmy najstarszym sklepem narciarskim online w kraju!

Tylko u nas profesjonalna pomoc w doborze sprzętu dla Ciebie i Twoich dzieci.

Liczne konkursy z nagrodami od naszych największych partnerów jak marki K2 Ski, K2 Snowboarding, Head, Salomon, Atomic, Fischer czy Volkl lub Burton oraz Dakine. przejdź do sklepu

Jak mierzyć buty narciarskie - praktyka w 15 krokach - Blog SnowSport.pl
6719
post-template-default,single,single-post,postid-6719,single-format-standard,ajax_fade,page_not_loaded,,select-theme-ver-3.2.1,side_area_slide_with_content,wpb-js-composer js-comp-ver-4.12,vc_responsive
 

Jak mierzyć buty narciarskie – praktyka w 15 krokach

mierzenie butów narciarskich

Jak mierzyć buty narciarskie – praktyka w 15 krokach

Sam zakup butów przez internet jest łatwy i szybki, ale aby móc cieszyć się długo z zakupionego towaru niezbędna jest wiedza jak mierzyć buty narciarskie. Wstępnie dobieramy oczywiście buty na podstawie kilku bardzo istotnych parametrów, o których pisaliśmy już wcześniej. Możemy przy tym też oczywiście skorzystać z pomocy doradców w sklepie internetowym (zachęcamy do tego). W ten sposób, “w części zdalnej” zostaną wytypowane buty, które powinny być w teorii jak najlepiej dopasowane do stopy. Finalnie jednak możemy się o tym przekonać dopiero po ich przymiarce. Jak to prawidłowo zrobić opisujemy właśnie w tym artykule.

Wspomniany wcześniej artykuł, który opisuje dość dokładnie cały proces doboru butów narciarskich to: Jak dobrać buty narciarskie – jak je mierzyć i dopasować ?
W tym artykule nie będziemy już nawiązywać do tamtych tematów ale skupimy się wyłącznie na bardzo istotnej kwestii przy zakupie butów jaką jest wiedza i znajomość odpowiedzi na pytanie:

Jak mierzyć buty narciarskie praktyka od A do Z ?

Kiedy już otrzymamy zamówione przez internet, odpowiednio dobrane buty narciarskie, trzeba je przymierzyć. Musimy pamiętać o tym, że otrzymaliśmy buty, które prawdopodobnie nie były jeszcze przez nikogo wcześniej mierzone. Dlatego przystępując do ich mierzenia musimy mieć tego świadomość. Wiąże się to z tym, że w ich wnętrzu możemy natrafić na różne “przeszkody” oraz z tym, że jako nowe buty mogą dawać początkowo mylne odczucia ( za małe, za ciasne itp). Następnie bardzo istotna jest kolejność wykonywania poszczególnych czynności podczas mierzenia butów narciarskich. Ważne jest również odpowiednie ich zapięcie i pozycja w jakiej je mierzymy. Wskazówek i zasad jakie są istotne przy mierzeniu butów jest na prawdę wiele – my ujęliśmy je w 15 punktach.
Pozwolą one uniknąć najczęstszych błędów jakie robią klienci przy przymiarce butów narciarskich.

mierzenie butów narciarskich

Rozpocznij przymiarkę i dobór butów dokładnie wg poniższych wskazówek:

 • wyciągnij z butów wypełniacze ( znajdują się one szczególnie często w obrębie palców)
 • rozepnij wszystkie klamry oraz rzep ściągający – Powerstrap
 • podciągnij do góry nogawkę swoich spodni, łącznie z fartuchem przeciwśnieżnym
 • rozciągnij na boki cholewkę butów wraz z językiem, “otwórz je”
 • wsuń stopę do buta, kontrolując ułożenie języka (dość często powstają przy tej czynności zagniecenia czy zawinięcia języka)
 • wstań po to aby stopa wsunęła się do końca i oparła w całości na wkładce. W tym momencie zdarza się bardzo często że klienci stwierdzają, że buty są za małe i przerywają ich mierzenie. Jest to duży błąd ponieważ w rozpiętym bucie stopa zawsze przesuwa się mocno do przodu
 • kilkukrotnie uderz piętom butów o podłoże, tak aby stopa przesunęła się maksymalnie do tyłu i aby pięta znalazła się na prawidłowym miejscu w butach
 • zapnij stopniowo klamry – zapnij je poczynając od klamry , która znajduje się najbliżej między podstawą buta i cholewką. Najczęściej jest to klamra nr.3 licząc od dołu. Następnie zapinaj 4 klamrę, ale pojedynczo zmieniając ząbki w klamrach 3 i 4. Dopiero po zapięciu klamer na cholewce naszych butów, przechodzimy do klamer nr. 1 i 2. Dopinamy je bardzo lekko, tak aby nie uciskały naszej stopy a tylko lekko obejmowały ją. Zapinanie od razu na siłę jest duży błędem. Pamiętaj, że większość modeli butów posiada dodatkowe regulacje w obrębie klamer, pasa czy cholewki, np Mikro i Makro-regulacja czy też wyjmowany cuff/camber w cholewce, który zwiększa jej objętość itp.
 • ściągnij i zapnij rzep/Powerstrap – jest to dodatkowe usztywnienie buta (działa on jak dodatkowa klamra)
 • wstań i ugnij dość mocno kolana, naciskając piszczelem na język
 • wykonaj kilka ugięć kolan, tak jak przy jeździe na nartach

  DOPIERO TERAZ skup się na tym co czujesz !!!

 • sprawdź co się dzieje w obrębie Twoich palców – prawidłowo dobrane buty pod względem długości powinny powodować, że gdy stajemy “na baczność” palce przesuwając się do przodu dotykają od wewnątrz przód butów. Natomiast jeśli naciskamy na języki, palce delikatnie przesuwają się do tyłu i powstaje przestrzeń, w której swobodnie możemy poruszać palcami. Tak powinno to wyglądać. Jeśli palce mimo ugięć kolan nie napotykają w przedniej części butów na opór, oznacza to, że są za duże i warto przymierzyć mniejszy rozmiar.
 • jeśli tylko przymierzasz buty – sprawdź czy nogawka nie znajduje się w butach a skarpeta narciarska nie zrolowała się i wystaje nadal z butów,  jeśli jesteś na nartach to obciągnij rękaw śnieżny i załóż go na buta,
 • spędź w zapiętych butach 10-20min – tak aby dokładnie sprawdzić takie elementy jak: unosząca się pięta, uciski punktowe, cierpnąca stopa, ból w śródstopiu (efekt ściśniętej stopy).
 • obejrzyj swoje stopy po wyjęciu ich z butów – wszelkie miejsca ucisku czy obcierania dadzą efekt w postaci zaczerwienionej w miejscu ucisku skóry. Wystąpienie takich “bolesnych miejsc” może sugerować, że konieczna jest przymiarka innego modelu butów, który będzie lepiej dopasowany do anatomii naszej stopy.

Mierzenie butów narciarskich – podsumowanie

Wiedza o tym jak mierzyć buty narciarskie przyda się z pewnością każdemu kto nosi się z zamiarem zakupu nowych butów narciarskich. Mierzenie butów narciarskich jest to integralna część procesu zakupowego. Niezależnie od tego czy dokonujemy tego w stacjonarnym sklepie czy tez wybieramy wygodne zakupy przez internet – odpowiednia przymiarka butów jest konieczna. To ona decyduje finalnie o tym czy mierzone buty narciarskie okażą się właśnie “tymi” i zostaną przez nas zakupione. Dlatego poświęćmy tyle czasu ile jest konieczne na to aby prawidłowo przymierzyć buty. To na pewno zaprocentuje w kolejnych latach kiedy to będziemy używać te buty.

Decydując się na zakup butów przez internet PAMIĘTAJ o tym, że:

 • zawsze możesz zasięgnąć porady przed zakupem u doświadczonego sprzedawcy
 • zawsze możesz zamówić kilka par i na spokojnie przymierzyć je sobie w domu a te niepasujące odesłać (masz na to aż 14 dni)
 • zawsze możesz wymieniać do woli zakupione buty, a nawet zwrócić bez podania przyczyny – jedyne o czym musisz pamiętać to zachowanie terminu 14 dni. Takiego prawa nie masz jednak jeśli kupujesz w sklepie stacjonarnym – pamiętaj o tym.Jeśli nadal masz jakieś pytania i wątpliwości w tym temacie zawsze możesz dodatkowo dopytać również u naszych fachowców w sklepie. Zachęcamy do tego – musisz być pewien swojego wyboru a dobór butów narciarskich to bardzo ważna rzecz.
  Na prawdę warto zrobić to porządnie.
Brak komentarzy

Skomentuj