SnowSport.pl

Narty i akcesoria, deski snowboardowe, buty narckarskie i kaski oraz zestawy na każde warunki dla narciarzy i snowboardzistów.

Jesteśmy najstarszym sklepem narciarskim online w kraju!

Tylko u nas profesjonalna pomoc w doborze sprzętu dla Ciebie i Twoich dzieci.

Liczne konkursy z nagrodami od naszych największych partnerów jak marki K2 Ski, K2 Snowboarding, Head, Salomon, Atomic, Fischer czy Volkl lub Burton oraz Dakine. przejdź do sklepu

5133
post-template-default,single,single-post,postid-5133,single-format-standard,stockholm-core-2.2.4,select-theme-ver-8.3,ajax_fade,page_not_loaded,side_area_slide_with_content,,qode_menu_,wpb-js-composer js-comp-ver-4.12,vc_responsive
Title Image

Jak dobrać narty do wzrostu dziecka?

jak dobrać narty do wzrostu dziecka

Jak dobrać narty do wzrostu dziecka?

Wybór właściwych nart odgrywa kluczową rolę w przypadku dzieci, które będą stawiać swoje pierwsze kroki na stokach, ale też i tych umiejących już jeździć, kiedy poza fantazją zaczyna się również liczyć technika. Wbrew pozorom, nie jest to zadanie szczególnie proste. Jak dobrać narty do wzrostu dziecka, aby zapewnić swojej pociesze komfortową i bezpieczną jazdę?

Jak dbać o komfort i bezpieczeństwo dzieci na stoku?

Zanim przejdziemy do wyboru nart, odnieśmy się do ważniejszej kwestii, a więc bezpieczeństwa dziecka na stoku i komfortu jazdy. Temat ten spędza sen z powiek wielu rodzicom, których dzieci na stok wyjeżdżają po raz pierwszy. Komfort jazdy w dużej mierze zależny jest od butów. Jako że na komforcie swoich malców nie warto oszczędzać, postawić należy na wysokiej jakości obuwie narciarskie, np. buty od Atomic. Z kolei o tym, jak zadbać o bezpieczeństwo dziecka, stworzyliśmy oddzielny artykuł: Bezpieczny mały snowboardzista na stoku.
jak dobrać narty do wzrostu dziecka

Jak dobrać narty do wzrostu dziecka?

Na nieco większy margines błędu pozwala wybór nart. Małe dzieci naukę jazdy rozpoczynają na ogół w wieku 3-5 lat. Zastanawiając się nad wyborem dla nich nart, w głównej mierze skupić się należy na ich prowadzeniu. Powinno to być jak najprostsze, ułatwiając dzieciom poznanie podstaw poruszania się na stoku. Muszą być więc właściwie wytaliowane i mieć odpowiednią długość. Ułatwią wchodzenie w zakręty i potrafią wiele wybaczyć najmłodszym narciarzom. Tak więc, jak dobrać narty do wzrostu dziecka?

Większość instruktorów i doświadczonych narciarzy jest zgodna, zauważając, że narty dla dzieci powinny być jak najkrótsze, mieszcząc się w przedziale 60-80 cm, w zależności od ich wzrostu. Najczęściej przyjmuje się, że powinny być po pachy, na ogół ok. 30 cm krótsze od wzrostu. Przy dłuższych nartach pojawić się może problem z nauką manewrów, choć i na takie deski jest popyt. Rodzice nabywają je swoim pociechom z przekonaniem, że przy odpowiedniej eksploatacji posłużą im przez 2-4 sezony. To prawda, choć optymalny wybór to narty krótsze, dobrane do wzrostu dziecka.

Kolejny etap wyboru nart dotyczy dzieci w wieku 6-12 lat. Jeśli dzieci w tym wieku zbierają dopiero pierwsze szlify na stoku, zasada wyboru powinna być identyczna, jak przy dzieciach młodszych (25-30 cm mniej niż wzrost). Najlepsza jest również narta slalomowa, która jest szersza, stabilniejsza i ma mniejszy promień skrętu, co ułatwia naukę jazdy.

Przy nieco bardziej doświadczonych narciarzach, deski mogą być nieco dłuższe, sięgając nie do barków, ale brody lub nosa. Jednocześnie, może to być narta mniej talkowana, ale nadal powinny być one przeznaczone dla juniorów, np. Narty dla dzieci Salomon 2019, które pomimo niewielkiej masy narciarzy lepiej poddają się prowadzeniu.

Jeszcze mniejsze problemy pojawiają się przy wyborze nart dla nastolatków. W tym przypadku ich dobór jest już mocno zbliżony do wyboru desek dla osób dorosłych. Jedyne zastrzeżenie dotyczy faktu, że nadal muszą to być narty juniorskie, które są elastyczniejsze i lżejsze. Nie obciążają mocno kształtujących się wciąż mięśni i stawów, pozwalając przy tym na lepsze prowadzenie. Stosowanie w tym wieku zbyt ciężkich nart może powodować mikrourazy, które skończyć się mogą kontuzjami.

No Comments

Post a Comment