SnowSport.pl

Narty i akcesoria, deski snowboardowe, buty narckarskie i kaski oraz zestawy na każde warunki dla narciarzy i snowboardzistów.

Jesteśmy najstarszym sklepem narciarskim online w kraju!

Tylko u nas profesjonalna pomoc w doborze sprzętu dla Ciebie i Twoich dzieci.

Liczne konkursy z nagrodami od naszych największych partnerów jak marki K2 Ski, K2 Snowboarding, Head, Salomon, Atomic, Fischer czy Volkl lub Burton oraz Dakine. przejdź do sklepu

4641
post-template-default,single,single-post,postid-4641,single-format-standard,stockholm-core-2.2.4,select-theme-ver-8.3,ajax_fade,page_not_loaded,side_area_slide_with_content,,qode_menu_,wpb-js-composer js-comp-ver-4.12,vc_responsive
Title Image

Jak dobrać narty dla średnio zaawansowanych?

jak dobrać narty dla średnio zaawansowanych

Jak dobrać narty dla średnio zaawansowanych?

Jak dobrać narty dla średnio zaawansowanych – kiedy już mamy za sobą pierwsze kroki na stoku, przychodzi czas na coś bardziej profesjonalnego. Nie jesteśmy jeszcze ekspertami, ale już całkiem nieźle nam idzie szusowanie na dwóch deskach. Zimą góry są prawdziwym rajem dla amatorów białego szaleństwa, ale żeby w pełni rozkoszować się magią narciarstwa należy odpowiednio dobrać sprzęt – podpowiadamy jak to zrobić.

Jak dobrać narty dla średnio zaawansowanych – gdzie będziemy jeździć?

Narty On Piste – deski przystosowane do jazdy na przygotowanych stokach – najpopularniejsze zjazdówki, na których zazwyczaj zaczynamy swoją przygodę z narciarstwem. Promień skrętu od 14 do 28 metrów.

Narty All Mountain – bardzo wszechstronne, możemy na nich jeździć zarówno na przygotowanych stokach jak i w świeżym puchu. Są dość szerokie, co gwarantuje stabilność i dobrą skrętność. Promień skrętu do 20 m.

Narty Freeride – przeznaczone raczej dla zaawansowanych użytkowników do jazdy głównie poza trasami, po świeżym nieubitym śniegu.

Narty Race – model przeznaczony do jazdy slalomem – zwykłym (krótkie skręty i szybsza jazda) lub gigantem (długie skręty). Deski przeznaczone do szusowania na przygotowanych stokach.

Narty Freestyle – rodzaj narciarstwa dla osób, które spróbowały na stoku już w zasadzie wszystkiego. Są to sztuczki i akrobacje na specjalnych stokach i w skiparkach.

jak dobrać narty dla średnio zaawansowanych

jak dobrać narty dla średnio zaawansowanych – infografika

Jak dobrać narty dla średnio zaawansowanych? – promień skrętu i długość nart

Istotną kwestią przy wyborze nart jest ich promień skrętu – duży promień to dłuższy i bardziej stabilny skręt, krótki promień to szybszy i krótszy skręt, który może wymagać już lepszych umiejętności.
Narty ze względu na promień skrętu można podzielić na 3 grupy:

 • krótki promień skrętu: 10-14m
 • średni: 14-16m
 • dłuższy: 16-21mJeśli chodzi o dobór długości nart sugerować można się powyższym obrazkiem. Pamiętać jednak należy o tym, że sprawdza się on jedynie wtedy gdy waga narciarza jest proporcjonalna do jego wzrostu.
  Narciarze ważący więcej niż przeciętna przy danym wzroście, powinni dobierać narty odpowiednio dłuższe.
  Analogicznie osoby bardzo szczupłe i ważące mniej niż przeciętna osoba o danym wzroście, powinni dobierać narty odpowiednio krótsze.
  Pamiętajmy, że nawet najlepsza narta nie jest w stanie “rozpoznać” wzrostu osoby, która na niej jeździ. Waga natomiast to pewna fizyczna wartość, która w sposób bezpośredni oddziałuje na narty i ich krawędzie podczas jazdy i ma ona znaczący wpływ na ich zachowanie.
  Za krótkie narty w stosunku do wagi narciarza będą “uciekały bokiem” w skręcie oraz “myszkowały” lub “klepały” podczas szybszej jazdy dłuższym łukiem. Jeśli tego typy objawy pojawiają się podczas jazdy na nartach jest to wyraźny sygnał, że krawędź efektywna tych nart, czyli też ich długość jest za krótka.

Jeśli już wiesz czego szukasz, zapraszamy Cie do naszego SKLEPU – nasi konsultanci chętnie pomogą przy doborze odpowiedniego sprzętu.

 

No Comments

Post a Comment