SnowSport.pl

Narty i akcesoria, deski snowboardowe, buty narckarskie i kaski oraz zestawy na każde warunki dla narciarzy i snowboardzistów.

Jesteśmy najstarszym sklepem narciarskim online w kraju!

Tylko u nas profesjonalna pomoc w doborze sprzętu dla Ciebie i Twoich dzieci.

Liczne konkursy z nagrodami od naszych największych partnerów jak marki K2 Ski, K2 Snowboarding, Head, Salomon, Atomic, Fischer czy Volkl lub Burton oraz Dakine. przejdź do sklepu

4627
post-template-default,single,single-post,postid-4627,single-format-standard,stockholm-core-2.2.4,select-theme-ver-8.3,ajax_fade,page_not_loaded,side_area_slide_with_content,,qode_menu_,wpb-js-composer js-comp-ver-4.12,vc_responsive
Title Image

Jak dobrać narty dla początkujących?

jak dobrać narty dla początkujących

Jak dobrać narty dla początkujących?

Jak dobrać narty dla początkujących – to jedno z częściej zadawanych nam pytań. Pierwsze kroki na nartach to zawsze duże wyzwanie, szczególnie jeśli zaczynasz naukę już w dorosłym życiu. Dzieci mają dużo większą łatwość nauki nowych umiejętności, ale to nie znaczy, że nie możesz stać się dorosłym początkującym narciarzem. Warto rozważyć w tej sytuacji zakup nart używanych, ale lepszym pomysłem jest skorzystanie z desek nowych, wolnych od jakichkolwiek wad technicznych, uszkodzeń i odkształceń. Co więcej, zupełnie nowe narty mogą zostać dobrane mocno indywidualnie, zarówno w kwestii kształtu, długości czy zastosowanych technologii. Jest kilka istotnych kwestii, na które należy zwrócić uwagę, aby wiedzieć jak dobrać narty.

Ważny jest dobór trasy, gdzie chcemy zacząć naukę. Praktycznie w każdym ośrodku narciarskim znajdziemy odpowiednie do nauki warunki. Na początek radzimy wybrać proste, łagodne i dobrze przygotowane stoki. Na szaleństwa jeszcze przyjdzie czas 🙂

Jak dobrać narty dla początkujących ? – szerokość nart

Wymiary nart, dotyczące ich szerokości podawane są w milimetrach – w opisie każdej narty znajdziemy informacje jaka jest szerokość dziobu, talii i szerokość na ogonie nart. Dla osoby początkującej wszystkie te wymiary nie są bardzo istotne ale na jeden warto zwrócić wagę. Jednym z ważniejszych parametrów narty jest jej taliowanie czyli szerokość talii czy też szerokość pod butem. Im deska węższa w jej środkowej części, tym jest bardziej zwinna i skrętna i łatwiej daje się prowadzić. Wąskie narty, czyli takie do 70-72mm, są jednak bardziej wymagające jeśli chodzi o przygotowanie trasy – takie narty kochają ubity i i dobrze wyratrakowany śnieg. Narty pośredniej szerokości, które należą najczęściej do szeroko pojętej grupy nart all moutain to szerokość pod butem w zakresie 74-86mm. Są to najbardziej uniwersalne narty które radzą sobie doskonale zarówno na przygotowanych jak też rozjeżdżonych trasach. Jeszcze szersze narty (powyżej 90mm)  oferują lepszy poślizg i łatwiejsze prowadzenie ale już w głębokim śniegu. Są to narty z grupy freeride lub big mountain. Kupując swoje pierwsze narty warto wybrać je właśnie spośród nart all-moutain.

jak dobrać narty dla początkujących

Jak dobrać narty dla początkujących – infografika

Jak dobrać narty dla początkujących ? – promień skrętu i długość nart

Kolejna rzeczą istotną przy wyborze nart jest jej promień skrętu – duży promień to dłuższy i bardziej stabilny skręt, krótki promień to szybszy i krótszy skręt, który może wymagać już lepszych umiejętności. Narty o krótkim promieniu skrętu to: 10-14m, średnim: 14-16m i dłuższym 16-21m. Dla początkujących, którzy jeszcze nie wiedzą jakie są ich preferencje w tym zakresie polecamy narty o średnim promieniu skrętu.

Dla początkujących narciarzy istotna jest długość narty – im narta krótsza, tym prostsza w obsłudze i lepiej i łatwiej się nią steruje. Za krótkie narty jednak mają tendencje do ześlizgiwania się i są mało stabilne. Należy pamiętać, że długość narty powinna być dopasowana do wzrostu ale również wagi narciarza. Wszelkie informacje dotyczące doboru długości nart do wzrostu (jak na grafice powyżej) są akceptowalne tylko wtedy gdy waga narciarza jest proporcjonalna do wzrostu. Narta dla początkującego w takim przypadku nie powinna być dłuższa niż wzrost pomniejszony o 10-15cm, a jeśli narciarz ma bardzo niską wagę – narta powinna być jeszcze krótsza. Analogicznie narciarze ważący więcej powinni dobierać narty dłuższe. Również sama konstrukcja narty ma wpływ na odpowiedni dobór jej długości. Narty, które posiadają rocker powinny być dobierane dłuższe niż narty klasyczne bez rockera. Również narciarz przesiadający się z nart klasycznych na nowe narty z rockerem powinien wsiąść to pod uwagę i dobrać nowe narty z rockerem o 5-7cm dłuższe niż te na których jeździł dotychczas.

Jak dobrać narty dla początkujących ? – rocker i twardość

Początkujący narciarz powinien wybrać narty z tradycyjnym camberem w środkowej części oraz z rockerem z przodu lub z rockerem z przodu i z tyłu. Narty z takim rockerem są przyjaźniejsze i łatwiejsze w obsłudze dla początkujących. Rocker w przedniej części nart powoduje że takie deski łatwiej inicjują skręt oraz lepiej sobie radzą w trudniejszych warunkach śniegowych. Należy unikać natomiast nart o konstrukcji full rocker, które przeznaczone są do jazdy w głębokim puchu.
Narty na początek powinny być miękkie, są one wtedy łatwiejsze i mocniej wybaczające błędy, bardziej zwrotne oraz wymagające użycia mniejszej siły przy inicjacji skrętu.

 

Jeśli już wiesz czego szukasz, zapraszamy Cie do naszego SKLEPU – nasi konsultanci chętnie pomogą przy doborze odpowiedniego sprzętu. Idealnie byłoby gdybyś kontaktując się z nami wypełnił prosty Formularz Doboru Sprzętu – znacznie ułatwi nam to działanie a Ty będziesz miał pewność że otrzymane wskazówki i zaproponowane modele nart są idealnie dobrane do Twoich potrzeb. Pamiętaj, że wybierasz narty, które są odpowiednie dla Ciebie, nie dla mistrza olimpijskiego 🙂 Powodzenia!

Zobacz jak samodzielnie serwisować NARTY.

No Comments

Post a Comment