SnowSport.pl

Narty i akcesoria, deski snowboardowe, buty narckarskie i kaski oraz zestawy na każde warunki dla narciarzy i snowboardzistów.

Jesteśmy najstarszym sklepem narciarskim online w kraju!

Tylko u nas profesjonalna pomoc w doborze sprzętu dla Ciebie i Twoich dzieci.

Liczne konkursy z nagrodami od naszych największych partnerów jak marki K2 Ski, K2 Snowboarding, Head, Salomon, Atomic, Fischer czy Volkl lub Burton oraz Dakine. przejdź do sklepu

1960
post-template-default,single,single-post,postid-1960,single-format-standard,stockholm-core-2.2.4,select-theme-ver-8.3,ajax_fade,page_not_loaded,side_area_slide_with_content,,qode_menu_,wpb-js-composer js-comp-ver-4.12,vc_responsive
Title Image

Jak dobrać długość nart do wzrostu ?

długość nart

Jak dobrać długość nart do wzrostu ?

Jak dobrać narty? Jak dobrać długość nart ? Niestety, nie istnieje coś takiego jak matematyczny wzór na dobór nart, na dopasowanie idealnej długości narty indywidualnie dla każdego narciarza. Czynniki takie jak wzrost, czy waga mogą być dobrym punktem odniesienia. Ale przy doborze nart warto zwrócić uwagę również na inne parametry, z którymi trzeba się liczyć przy zakupie nart. Poziom zaawansowania, typ nart czy własne preferencje użytkownika to to co powinno zostać wzięte pod uwagę. Dobór nart, ich długość to odpowiedź na pytanie: Jak dobrać długość nart do wzrostu?

 

Jak dobrać długość nart dla początkujących i średnio-zaawansowanych

Głównie narty allround i allmountain – dobiera się nawet do 20-15 cm krótsze od wzrostu użytkownika. Dla niektórych może to być sporym zaskoczeniem. Zwłaszcza dla tych, którzy są przyzwyczajeni do tzw. „starej szkoły” gdzie dobór nart sprowadzał się do jak najdłuższych desek. Wpływ ma na to mocne taliowanie nart oraz fakt, że na krótszych nartach jazda jest łatwiejsza. Nie można jednak przesadzić i dobrać sobie za krótkie narty ponieważ wtedy nie dajemy sobie szans aby pojechać na takich nartach szybciej.  Za krótka krawędź efektywna za krótkich nart spowoduje że będą one mało stabilne. Objawami za krótkich nart są: “klepiące dzioby” albo “myszkujące dzioby”. Na dobór nart o odpowiedniej długości ma również profil samej narty. Trzeba pamiętać, że narty z ROCKERem, ze względu na swoją budowę maja zawsze krótszą krawędź efektywną. Trzeba je więc dobierać po prostu dłuższe.
Jak dobrać narty – o ile mają dłuższe by był to prawidłowy dobór nart? To już w zależności od wielkości rockera oraz długości nart dodatkowe od 6 do 8 cm.
Tak więc reasumując narty z rockerem powinny być dobrane odpowiednio dłuższe niż klasyczne narty na CAMBERze.

długość nart

Jak dobrać długość nart – damskie i męskie narty

Sprawdźmy poniżej jak sprawdza się tradycyjny dobór nart do wzrostu: Kobiety powinny wybierać narty o długości do brody (ok 20 cm krótsze od wysokości użytkowniczki). Natomiast mężczyźni powinni wybierać takie o długości do nosa (średnio 15 cm krótsze od wysokości od wzrostu mężczyzny). To wszystko może być brane pod uwagę ale tylko i wyłącznie jeśli mówimy o osobach, u których waga jest proporcjonalna do wzrostu. Logiczne jest że osoby cięższe muszą mieć dobrane odpowiednio dłuższe narty. Dokładnie to samo dotyczy osób bardzo drobnych i lekkich – tu przy doborze nart wzrost nie może być jedynym czynnikiem branym pod uwagę. Kolejnym bardzo istotnym elementem jest zaawansowanie osoby jeżdżącej na nartach. Faktem jest że krótsze narty są łatwiejsze “w obsłudze” osobie początkującej więc takie też powinno dobierać się na początek. Kolejny element, który ma wpływ na dobór nart i staje się istotny u osób już jeżdżących to preferowany styl jazdy. Narty krótsze są bardziej zwrotne i sprawdzają się lepiej przy krótkich skrętach. Narty dłuższe natomiast są bardziej stabilne więc i też bardziej pożądane przy większych prędkościach i jeździe “na wprost”.

Tak więc jak dobrać długość nart? – generalne zasady są takie:
1. osoba wyższa/cięższa – dobór nart dłuższych
2. osoba lepiej jeżdżąca – dłuższe narty
3. osoba preferująca szybszą jazdę, dłuższym łukiem – dobieramy dłuższe narty
4. narty z rockerem  – dobór nart dłuższych

 

Jak dobrać narty dla zaawansowanych ?

Tu sprawa się trochę komplikuje. Osoby bardzo dobrze jeżdżące na nartach mają już własne preferencje i przyzwyczajenia. Trudno tutaj ustalić jakąś stałą zasadę. Na pewno wszyscy narciarze zaawansowani będą jeździli generalnie na dłuższych nartach. Różnica w porównaniu do narciarza rekreacyjnego o zbliżonych parametrach waga/wzrost wyniesie ok 5-8cm. Oczywiście więc narty narciarza zaawansowanego będą dłuższe o tą wartość. Wynika to z tego że dłuższe narty są bardziej stabilne, mają więc dłuższą krawędź efektywną i dają narciarzowi lepsze “oparcie”. Również sztywność dłuższych nart jest większa co jest kolejnym argumentem przemawiającym za tym aby takie narty trafiły do narciarza zaawansowanego. Odstępstwo od prezentowanej powyżej zasady doboru nart (do wzrostu) powinno nastąpić w przypadku narciarza wykazującego się zaawansowanymi umiejętnościami, posiadającego większą masę i/lub preferującego szybką jazdę. Mówimy tu o jednej z tych cech lub kilku występujących jednocześnie. Dlatego też dobór długości nart dla narciarza zaawansowanego to zawsze bardzo indywidualna sprawa. Ale generalnie będziemy musieli dodać dla takiego narciarza ok. 5cm.

 

Jak dobrać długość nart dla opornych

W przypadku, w którym narciarz nie wykazuje się za wielkimi umiejętnościami, posiada niską lub bardzo niską wagę, lub jeździ tylko i wyłącznie po krótkich stokach – do zasady ogólnej doboru długości nart do wzrostu zamiast dodawać, należy odjąć 5 cm. Wynika to z tego, że dociśnięcie nart podczas skrętu, które to jest niezbędnym elementem nauki techniki narciarskiej wymaga przyłożenia pewnej siły. Polega to na przeniesieniu ciężaru na nartę skręcająca tak aby ona wygięła się w łuk i wyznaczyła skręt. Jeśli narciarz ma słaba technikę, słabą siłę ale ma masę to jest w stanie swoje niedobory zastąpić masą i docisnąć nartę obciążając ją mocno. Inaczej sprawa ma się u osób drobnych a dodatkowo słabych i o słabej technice. Tu jedyną możliwością szybkiego ratunku jest dobór nart krótszych, które przez to są również bardziej miękkie. Dodatkowo krótka narta to również mniejszy promień skrętu a więc łatwiejsza jego inicjacja.
Tak więc można przyjąć zasadę:
krótsza narta = narta bardziej miękka, narta łatwiejsza, o mniejszym promieniu skrętu, wymagająca miej siły podczas jazdy
Jak zawsze tak i przy doborze długości nart konieczny jest umiar i zdrowy rozsądek. Dobór krótszych nart traktujmy jako odstępstwo od reguły i stosujmy tylko w skrajnych wypadkach, kiedy jest to konieczne.

Jak dobrać długość narty dla profesjonalistów

W nartach wyścigowych dobiera się długość w inny sposób. Inny jest dobór nart slalomowych, a inaczej do gigantowych.
Slalomki powinny sięgać narciarzowi do brody. Chyba, że ten posiada dużą masę ciała – wówczas warto by wybrać nieco dłuższy model.
Narty gigantowe natomiast dobiera się równo do wzrostu, albo o 5 cm dłuższe (przy zwiększonej wadze). Należy pamiętać, że gigantki są przeznaczone do dużych prędkości, więc większa długość zapewnia im znacznie lepszą sztywność i stabilność.
W FIS-owskich zawodach Slalomu oraz Slalomu Giganta stosuje się jedną, stałą długość nart (niezależnie od wagi i wzrostu narciarza). W Slalomie, w przypadku mężczyzn jest to narta o długości 165cm a u kobiet 157cm. Zawodnicy jednak korzystają z nart indywidualnie dla nich przygotowywanych, gdzie poza parametrem długości brany pod uwagę jest parametr sztywności takiej narty zawodniczej. Tak więc narta slalomowa o długości 165cm może występować w kilku a nawet kilkunastu opcji sztywności. To jednak jest już całkiem inne narciarstwo

 

PONIŻEJ PREZENTUJEMY TABELĘ, KTÓRA DODATKOWO PODPOWIADA JAK DOBRAĆ DŁUGOŚĆ NART DO WZROSTU:

Jak dobrać długość nart

Jak dobrać długość nart


Jeżeli posiadasz jakiekolwiek wątpliwości jak dobrać narty i jak dobrać długość nart do wzrostu, nie wiesz czy Twój dobór nart jest prawidłowy, nie wiesz czy twoje buty narciarskie będą kompatybilne, albo nie czujesz się komfortowo w wybranym przez siebie modelu nart czy butów – nie bój się zapytać. Personel naszego sklepu posiadają wiedzę, dzięki której z chęcią pomoże Ci w doborze właściwego sprzętu.

 

 

No Comments

Post a Comment