SnowSport.pl

Narty i akcesoria, deski snowboardowe, buty narckarskie i kaski oraz zestawy na każde warunki dla narciarzy i snowboardzistów.

Jesteśmy najstarszym sklepem narciarskim online w kraju!

Tylko u nas profesjonalna pomoc w doborze sprzętu dla Ciebie i Twoich dzieci.

Liczne konkursy z nagrodami od naszych największych partnerów jak marki K2 Ski, K2 Snowboarding, Head, Salomon, Atomic, Fischer czy Volkl lub Burton oraz Dakine. przejdź do sklepu

Jak dobrać długość nart do wzrostu? - Blog SnowSport.pl
401
post-template-default,single,single-post,postid-401,single-format-standard,ajax_fade,page_not_loaded,,select-theme-ver-3.2.1,side_area_slide_with_content,wpb-js-composer js-comp-ver-4.12,vc_responsive
 

Jak dobrać długość nart do wzrostu?

Jak dobrać długość nart do wzrostu?

Zasady doboru długości nart nie są uniwersalne – zmieniają się wraz z modyfikacją techniki narciarskiej. Dużą rewolucją było np. pojawienie się nart karwingowych, które wymagają odpowiedniego stylu jazdy. Można jednak określić pewnego rodzaju reguły, o jakich należy pamiętać przy każdych zakupach.

Garść porad

Narty dłuższe są odpowiedniejsze dla sprawniejszych narciarzy. Dzieje się tak dlatego, ponieważ taki sprzęt wymaga pewnych umiejętności przy skręcaniu. Z drugiej strony dłuższe narty są bardziej stabilne przy większych prędkościach i na twardych stokach. Popularnym sposobem doboru nart jest odnoszenie ich wysokości do wzrostu. Ma to sens tylko w niektórych przypadkach. Wszystko zależy od budowy ciała narciarza. Jeżeli jest on bardzo szczupły lub wręcz przeciwnie – cechuje go masywna konstrukcja sylwetki, wówczas zdecydowanie lepszym pomysłem jest dobieranie długości sprzętu narciarskiego względem wagi ciała.

Jedna z generalnych zasad mówi także o tym, że panowie powinni wybierać narty, których długość mieści się między ich podbródkiem a czołem. Reguła ta jest nieco zmodyfikowana dla pań. Narty powinny im dosięgać między wysokością klatki piersiowej a nosem.

Ocena własnych umiejętności

Zaawansowani narciarze mogą wybierać narty krótsze lub dłuższe, łamiąc powyższe zasady. Wszystko to zależy od stylu jazdy i oczekiwań. Mężczyźni preferujący jazdę slalomem mogą zdecydować się na narty sięgające do klatki piersiowej. Ci narciarze, którzy lubują się w bardzo szybkiej jeździe, powinni wybierać dłuższe narty – nawet sięgające koniuszka ich głowy. Taki sprzęt jest odpowiedni dla jeżdżących szybko i agresywnie, ważących więcej niż mówią o tym normy (masa ciała wyższa niż statystycznie przy takim wzroście) oraz ewentualnie dla lubiących jazdę szerszym łukiem z dosyć dużą prędkością. Narciarzom początkującym zaleca się deski sięgające brody, najlepsze są modele tzw. all-mountain. U średniozaawansowanych sprawdzą się narty sięgające nosa. Tacy narciarze mają spory wybór sprzętu. Prawie każdy producent ma szeroką ofertę dla jeżdżących z doświadczeniem, ale nie zawodowo. Na półce dla zaawansowanych znajdują się zarówno narty karwingowe, jak i narty off-piste.

Nadal nie wiesz jak dobrać długość nart do wzrostu?

Wypełnij nasz formularz doboru sprzętu i poczekaj na kontakt z naszej strony

Aktualnie nie ma precyzyjnych tabel, które określają długości nart. Takie wypisy były typowe dla ubiegłych sezonów. Ciągle jednak zaleca się, żeby dobierać narty w przedziałach „od-do”. Są one co prawda bardzo poszerzone, jednakże każdy producent wyznacza swoistego rodzaju „widełki”. Przed ostatecznym zakupem należy więc odpowiednio przeanalizować trzy czynniki: umiejętności, oczekiwania oraz parametry ciała (zarówno wzrost, jak i wagę).

Brak komentarzy

Skomentuj