SnowSport.pl

Narty i akcesoria, deski snowboardowe, buty narckarskie i kaski oraz zestawy na każde warunki dla narciarzy i snowboardzistów.

Jesteśmy najstarszym sklepem narciarskim online w kraju!

Tylko u nas profesjonalna pomoc w doborze sprzętu dla Ciebie i Twoich dzieci.

Liczne konkursy z nagrodami od naszych największych partnerów jak marki K2 Ski, K2 Snowboarding, Head, Salomon, Atomic, Fischer czy Volkl lub Burton oraz Dakine. przejdź do sklepu

Jak dobrać buty narciarskie? - Blog SnowSport.pl
950
post-template-default,single,single-post,postid-950,single-format-standard,ajax_fade,page_not_loaded,,select-theme-ver-3.2.1,side_area_slide_with_content,wpb-js-composer js-comp-ver-4.12,vc_responsive
 

Jak dobrać buty narciarskie?

buty head advant edge 95 anthracite black green

Jak dobrać buty narciarskie?

Jak dobrać buty narciarskie?
Oceń ten artykuł

Buty narciarskie. Jaki wybrać rozmiar? Czym jest flex?

Posiadanie własnych butów narciarskich to moim zdaniem sprawa kluczowa. Wypożyczane buty to jednak jest swego rodzaju dyskomfort. Przede wszystkim chodzi tu o względy higieniczne. Mimo, że większość wypożyczalni dba o buty i stosuje środki do pielęgnacji i czyszczenia butów to jednak nie jesteśmy w stanie zweryfikować jak jest z  poziomem higieny tego do kogo trafiają buty. Narty możemy wymieniać, a wystarczy tylko dopasować wiązanie, natomiast buty narciarskie warto mieć swoje.

Producenci butów w coraz większym stopniu chcą pomóc dopasować but pod każdego narciarza. Dlatego też mamy coraz większy wybór butów, które możemy dopasowywać pod siebie. Dostępne są technologie w większości bazujące na termicznej regulacji. Polega to na wygrzaniu buta wewnętrznego czy nawet skorupy w specjalnym piecu i dopasowaniu do stopy.

Buty narciarskie im bardziej dopasowane tym lepiej przekazują siłę na narty. Dlatego też buty do jazdy szybkiej i agresywnej są węższe, twardsze i dużo mniej komfortowe. Te bardziej komfortowe, miększe i szersze to buty dla początkujących i jeżdżących rekreacyjnie.

Ważnym tematem jest dobór butów narciarskich dla kobiet. Damskie obuwie narciarskie jest specjalnie przystosowane do ich anatomicznej budowy stopy. Są niższe i węższe w cholewce i śródstopiu. Ze względu na ciężar ciała, który jest znacząco mniejszy, buty damskie są też lżejsze.

Dobór butów narciarskich to bardzo ważne zadanie. Żeby to dobrze zrobić to oprócz odpowiedniego rozmiaru, musimy odpowiedzieć sobie na kilka pytań dotyczących umiejętności, stylu i szybkości jazdy

buty narciarskie

Rozmiar buta

Buty narciarskie posiadają rozmiarówkę MONDO. W tej numeracji stopa mierzona jest centymetrem. Najprostszym sposobem na zmierzenie stopy jest obrysowanie stopy na kartce papieru i wykonanie pomiaru dwóch najdalszych punktów. Rozmiar podawany jest milimetrach w zaokrągleniu do 5 milimetrów w górę.

wikipedia.pl

Flex

Flex używany w terminologii narciarskiej oznacza twardość skorupy buta. Im wyższy flex tym buty lepiej przekazują siłę na narty. Im niższy tym buty są bardziej komfortowe i miękkie.

50-80

Buty komfortowe i miękkie przeznaczone dla osób początkujących i jeżdżących rekreacyjnie. Bardzo wygodne i dobre do nauki. Buty do niezbyt szybkiej jazdy po przygotowanych trasach.

80-100

Buty dla średnio zaawansowanych narciarzy, jeżdżących rekreacyjnie, ale od czasu do czasu lubiących przyspieszyć lub zjechać na “krechę”.

100-120

Buty z takim flexem produkowane są z myślą o narciarzach jeżdżących szybko i dynamicznie. Buty średnio twarde przekazujące precyzyjnie siłę na narty dla osób zaawansowanych, jeżdżących energicznie przez cały dzień.

powyżej 120

Poziom ekspercki. Niezwykle twarde i wąskie buty dla jeżdżących wyczynowo narciarzy. Przeznaczone dla ekspertów i zawodników.

 

przejdz-do-sklepu

Brak komentarzy

Skomentuj