SnowSport.pl

Narty i akcesoria, deski snowboardowe, buty narckarskie i kaski oraz zestawy na każde warunki dla narciarzy i snowboardzistów.

Jesteśmy najstarszym sklepem narciarskim online w kraju!

Tylko u nas profesjonalna pomoc w doborze sprzętu dla Ciebie i Twoich dzieci.

Liczne konkursy z nagrodami od naszych największych partnerów jak marki K2 Ski, K2 Snowboarding, Head, Salomon, Atomic, Fischer czy Volkl lub Burton oraz Dakine. przejdź do sklepu

Jak dobrać buty narciarskie? Jak mierzyć i dopasować? Blog SnowSport.pl
6488
post-template-default,single,single-post,postid-6488,single-format-standard,ajax_fade,page_not_loaded,,select-theme-ver-3.2.1,side_area_slide_with_content,wpb-js-composer js-comp-ver-4.12,vc_responsive
 

Jak dobrać buty narciarskie – jak je mierzyć i dopasować ?

jak dobrać buty narciarskie

Jak dobrać buty narciarskie – jak je mierzyć i dopasować ?

Kupując buty narciarskie stajemy przed dylematem: jak dobrać buty narciarskie, jak mierzyć i dopasować buty narciarskie dla siebie, czy też które buty wybrać?
Pytań jest wiele – poniżej znajdziesz odpowiedź na wszystkie z nich.


Wg Wikipedii buty narciarskie umożliwiają narciarzowi przymocowanie nart do nóg, tak aby na tych nartach była możliwa jazda. W rzeczywistości problem jest trochę bardziej złożony 🙂
Zakup butów narciarskich przez internet lub w sklepie stacjonarnym to na pewno bardzo istotny temat jeśli chodzi o wyposażenie każdego narciarza. Najczęściej zmieniamy buty narciarskie raz na kilka sezonów więc bardzo istotne jest aby te wybrane były idealnie dopasowane do naszej stopy, zapewniały jej komfort cieplny i bezpieczeństwo. Jakie ryzyko jest przy jeździe w za dużych butach narciarskich chyba wie każdy narciarz. Jak potrafią dopiec za małe i nie wygodne buty – obyś nie musiał się nigdy przekonać…

jak dobrać buty narciarskie

Jak dobierać buty narciarskie?

Ogólnie o butach narciarskich i ich dobraniu i dopasowaniu pisaliśmy już na naszym blogu w artykule: “Buty Narciarskie – Wszystko Co Powinieneś O Nich Wiedzieć.”
Poniższy artykuł z pewnością dodatkowo pomoże w tym temacie. Prawidłowa przymiarka kupowanych butów narciarskich gwarantuje wygodę, komfort i bezpieczeństwo na długie lata. Poświęćmy należytą uwagę i trochę czasu na tą czynność a oszczędzi to nam rozczarowań i cierpienia na stoku.
Dobór butów narciarskich zawiera element subiektywny, tzn tylko mierząca osoba jest w stanie określić jak czuje się w mierzonych butach, gdzie znajdują się palce, ile ma swobody i luzu. Przy mierzeniu i dobieraniu butów narciarskich jest to kluczowy temat. Niezależnie czy kupujemy stacjonarnie czy przez internet, to Ty-klient jesteś najważniejszy w tym procesie i Ty podejmiesz ostateczną decyzje, które buty wybierzesz. Bo to tylko TY jesteś w stanie określić co czujesz w poszczególnych, mierzonych modelach butów. My postaramy się poniżej wykazać najważniejsze elementy i przekazać wiedzę jak dobrać buty narciarskie.

dobór butów narciarskich

Jak dobrać buty narciarskie – dobór pod względem technicznym

Niezwykle istotne jest jednak aby wybrane buty odpowiadały pod względem technicznym wymaganiom i potrzebom narciarza. Przeznaczenie butów i ich twardość (czyli flex) to elementy, które należy uwzględnić przy doborze odpowiednich butów narciarskich. Przeznaczenie dotyczy dyscypliny narciarskiej, którą chcemy w tych butach uprawiać: jazda sportowa, buty do jazdy rekreacyjnej po trasie, freestyle, freeride czy ski-tour to najpopularniejsze grupy butów. Najczęściej jednak sprzedają się buty rekreacyjne do normalnej jazdy na trasie. Już przy samy doborze indexu FLEX bierzemy pod uwagę zarówno umiejętności narciarza, styl jazdy jak i jego wagę. Najbardziej popularny zakres pod względem twardości (flex) w butach narciarskich to przedział 60 – 120.

Dobór i dopasowanie butów narciarskich pod względem rozmiaru i poszczególnych parametrów stopy

Zanim jednak zaczniesz przymierzać buty i dopasowywać je, ważne jest aby wybrać do przymiarki taki model butów narciarskich, który będzie odpowiadał Twoim indywidualnym parametrom:

  • długość i szerokość stopy,
  • wysokość podbicia,
  • ewentualne deformacje jak hallux czy wystająca kość łódeczkowata
  • szerokość/obwód łydki

    Te 4 podstawowe parametry pozwalają już dobrać wstępnie potencjalnie odpowiedni but, który jednak i tak należy przymierzyć.

Jak mierzyć buty narciarskie ?

Przymiarka butów narciarskich przy zakupie to baaardzo istotny temat. Ważne jest aby robić to dokładnie bo od tego zależy nasza “narciarska przyszłość” oraz stan naszych stóp. Mierząc buty narciarskie można jednak popełnić wiele błędów oraz wpaść w kilka pułapek. Szczególnie dotyczy to oczywiście osób, które nie maja doświadczenia w mierzeniu butów. Okazuje się jednak że również osoby jeżdżące już długo na nartach a nawet Ci “narciarscy wymiatacze” potrafią błądzić i popełniać błędy mierząc buty narciarskie. Dlatego cały proces mierzenia butów narciarskich opisaliśmy w odrębnym artykule: Jak mierzyć buty narciarskie – praktyka w 15 krokach

Jak dobierać buty narciarskie? – podsumowanie

Jeśli podczas mierzenia butów będziesz postępował tak jak zostało to opisane powyżej, jest prawie pewne, że uda Ci się wybrać buty idealnie dopasowane do swojej stopy. To z kolei przyniesie swoje owoce już bezpośrednio na stoku. Ciesz się narciarstwem bez konieczności myślenia o swoich butach, bez konieczności ich luzowania po każdym zjeździe. A wieczorem po zakończeniu jazdy oszczędź sobie widoku swojej stopy pokrytej odciskami i otarciami. Te kilkadziesiąt minut, które zajmie Ci proces przymiarki przy zakupie butów zaowocuje godzinami białych szaleństw z uśmiechem na ustach.
Tego życzę Wam wszystkim jak i sobie….

 

Brak komentarzy

Skomentuj