SnowSport.pl

Narty i akcesoria, deski snowboardowe, buty narckarskie i kaski oraz zestawy na każde warunki dla narciarzy i snowboardzistów.

Jesteśmy najstarszym sklepem narciarskim online w kraju!

Tylko u nas profesjonalna pomoc w doborze sprzętu dla Ciebie i Twoich dzieci.

Liczne konkursy z nagrodami od naszych największych partnerów jak marki K2 Ski, K2 Snowboarding, Head, Salomon, Atomic, Fischer czy Volkl lub Burton oraz Dakine. przejdź do sklepu

Historia światowego narciarstwa według SnowSport.pl
913
post-template-default,single,single-post,postid-913,single-format-standard,ajax_fade,page_not_loaded,,select-theme-ver-3.2.1,side_area_slide_with_content,wpb-js-composer js-comp-ver-4.12,vc_responsive
 

Historia światowego narciarstwa według SnowSport.pl

birkebeinerne mindre

Historia światowego narciarstwa według SnowSport.pl

Narciarstwo to teraz jeden z najbardziej popularnych sportów – zawsze gdy nadchodzi zima i spada śnieg, fani tej dyscypliny zjeżdżają w góry, by trochę pojeździć, nacieszyć się pięknymi widokami i zażyć rozrywki na świeżym powietrzu. Jak to jednak ze wszystkim bywa, narciarstwo nie powstało w jednej chwili – ktoś przecież musiał wcześniej wpaść na przyczepienie do butów dwóch desek i to w jakimś konkretnym celu! Kiedy to się stało i jak wyglądał rozwój narciarstwa? Oto historia narciarstwa według SnowSport.pl.

Od czego się zaczęło? – czyli o początkach

Narciarstwo to dyscyplina, która powstała już w… epoce kamiennej! Tak dalekie są początki tego sportu! Oczywiście, najpierw nie miał żadnych znamion konkurencji czy rozrywki – chodziło jedynie o zapewnienie sobie większego bezpieczeństwa i przy tym także umożliwienie lepszego poruszania w trudnych warunkach. Zaczęło się więc od przyczepiania desek do futrzanych butów, co pozwalało na szybsze przemieszczenie przez zasypane śniegiem tereny, zamiast grzęznąć po kolana czy po pas w zaspach. Ciężar rozłożony na taką powierzchnię pozwala na utrzymanie się na powierzchni, co zadecydowało o popularności tego wynalazku.

Rysunki nart pojawiają się już na malowidłach ściennych sprzed 5 tysięcy lat, a najstarsze narty jakie znaleziono datowane są na 3500 lat. Odkryte zostały w prowincji Angermanland, w Szwecji. Te pierwsze narty nie służyły bynajmniej do zjeżdżania, lecz zabezpieczały przed zapadaniem się w śniegu. Warto też wiedzieć, że wynalazek nie był w tamtych czasach odosobniony, gdyż – jak pokazują badania – zupełnie niezależnie został odkryty także w dawnym Iranie, gdzie plemiona już 2 tysiące lat przed naszą erą używały podobnych. Z uwagi na fakt, że w różnych miejscach niezależnie od siebie dochodziło do podobnych odkryć, z lekkimi jedynie zmianami, sklasyfikowano wszystkie typy tych pierwotnych nart, dzieląc je na:

  • południowe
  • arktyczne
  • północne

Ewolucja sprzętu narciarskiego – XIX wiek

Przez wieki używano nart jako wynalazku naprawdę przydatnego, jednak nie starano się go szczególnie udoskonalać. Zaczął jednak służyć do szybszego przemieszczania się oraz polowania – o nartach wspominają nawet skandynawskie sagi! W XIX wieku – wieku który dokonał rewolucji w wielu dziedzinach życia – doszło również do przełomu w kwestii nart, tworząc z narzędzia ruchu element pozwalający na uprawianie sportu. Narciarstwo stało się dyscypliną sportową oficjalnie w roku 1843, gdy w Norwegii rozegrano pierwszy bieg narciarski (dystans wynosił 5 kilometrów).

Później zmiany postępowały bardzo szybko – narty zaczęły służyć też do zjazdów, slalomów i skoków przez stopień, i pojawili się pierwsi badacze, którzy pragnęli dogłębnie poznać najlepszą technikę zjeżdżania, by później przekazać ją innym.

Ważnymi nazwiskami w historii narciarstwa są:

Sondre Norheim – który opracował nowy model nart, później najpopularniejszy przez 120 lat, o zmiennej szerokości i dodatkowym zabezpieczeniu w okolicach stopy (wcześniej narty trzymały się tylko na pasku na palcach).

Mathias Zdarsky – Czech mieszkający w Austrii, który opracował techniki prędkości zjazdu oraz sprawił, że zaczęto używać dwóch kijków, zamiast (jak dotychczas) jednego.


Fridtjof Nansen – badacz, który spopularyzował narciarstwo

Narciarstwo w czasach współczesnych

Na początku XX wieku zaczęto wznosić w Alpach pierwsze ośrodki narciarskie. Jednocześnie za oceanem zaczęły się rozwijać pierwsze, związane jedynie z produkcją nart firmy – jak słynna, norweska H.M. Christiansen. Zagłębiem narciarskim Ameryki stało się St Paul w stanie Minnesota. Eksperymentowano z wieloma zmianami – między innymi wykonano tam pierwsze narty całkowicie metalowe. Do spopularyzowania narciarstwa przyczynił się również – niestety – hazard. Zawody narciarskie były kolejną szansą na obstawianie kto wygra – tak jest zresztą do dziś, przy czym obecnie ekscytujemy się nie tylko konkurencjami narciarskimi, lecz i sami uprawiamy sport, wyjeżdżając na narty za granicę, bądź do słynnych ośrodków w Polsce.

W naszym kraju ta dyscyplina zresztą również rozwijała się od dawna – do czego przyczyniła się sama natura i coroczne opady śniegu. Za najważniejszego polskiego przedstawiciela sportów zimowych uchodzi Stanisław Marusarz, ale skoki narciarskie ekscytują wszystkich do dzisiaj – najpierw dzięki Adamowi Małyszowi, a obecnie dzięki takim osobom jak Kamil Stoch czy Piotr Żyła.

Brak komentarzy

Skomentuj