SnowSport.pl

Narty i akcesoria, deski snowboardowe, buty narckarskie i kaski oraz zestawy na każde warunki dla narciarzy i snowboardzistów.

Jesteśmy najstarszym sklepem narciarskim online w kraju!

Tylko u nas profesjonalna pomoc w doborze sprzętu dla Ciebie i Twoich dzieci.

Liczne konkursy z nagrodami od naszych największych partnerów jak marki K2 Ski, K2 Snowboarding, Head, Salomon, Atomic, Fischer czy Volkl lub Burton oraz Dakine. przejdź do sklepu

1438
post-template-default,single,single-post,postid-1438,single-format-standard,stockholm-core-2.2.4,select-theme-ver-8.3,ajax_fade,page_not_loaded,side_area_slide_with_content,,qode_menu_,wpb-js-composer js-comp-ver-4.12,vc_responsive
Title Image

Freeride – jak jeździć po lesie na nartach lub snowboardzie?

freeride

Freeride – jak jeździć po lesie na nartach lub snowboardzie?

Jazda przez las lub freeride, jak jest to bardziej znane w sportowym świecie, może być jednym z najbardziej magicznych doświadczeń w górach, jeśli warunki są odpowiednie. Musisz wiedzieć, jak to zrobić bezpiecznie. Oto najważniejsze wskazówki do bezpiecznej i umiejętnej jazdy…


Wybieraj trasy na miarę swoich możliwości, zaplanuj koniec trasy

Wybierz miejsce, które oferuje połączenie szeroko rozstawionych drzew i łagodnych stoków – zaplanuj gdzie wjedziesz i wyjedziesz z lasu.

snowboard freeride

Nie chcesz zgubić drzew i skończyć gdzieś, gdzie nie chcesz być: w strefie zagrożenia lawinowego, z dala od ośrodka lub na skraju urwiska! Zawsze pamiętaj, aby skupić się i patrzeć gdzie chcesz jechać i co chcesz robić – nie tylko na tym, gdzie nie chcesz jechać. To może wydawać się rozsądne, ale im bardziej skupiasz się na drzewach, których nie chcesz uderzyć, na urwiskach, w które nie chcesz spaść, lub na innych zagrożeniach, tym mniej skupiasz się na tym, gdzie się kierujesz. Więc ryzyko wystąpienia czegoś nieprzewidywalnego wzrasta. Planuj z wyprzedzeniem, wypatruj kolejnego zakrętu, chodzi o przewidywanie terenu, a nie tylko reakcję.

Freeride – technika

Jeśli chodzi o jazdę freeride na nartach, nie ma żadnej różnicy między regularnymi technikami narciarskimi poza trasami, oprócz przeszkód/drzew, z którymi trzeba uniknąć kolizji. Jednakże, ponieważ teraz są drzewa, które należy ominąć, wiele osób się denerwuje i zaczyna kwestionować swoje zdolności. Twoja technika nie powinna się  różnić od regularnej jazdy na nartach. Ale można dokonać kilku korekt…

  • Ręce do góry! – Trzymaj ramiona i dłonie przed sobą, aby chronić twarz przed gałęziami, gdy jedziesz między drzewami, zwłaszcza, jeśli są wąsko rozstawione.
  • Nosy do góry! – Jeśli nie masz specjalistycznych nart lub deski, kiedy jedziesz poza trasą, warto by podnosić krawędzie/fronty swojej deski, aby uniknąć zanurzenia się zbyt głęboko w śniegu i zaplątania w gałęzie.
  • Odczep kijki! – Opinie na ten temat mogą być podzielone, ale moim zdaniem lepiej jest podnieść kijek, który wpadł na drzewo, niż nastawiać zwichnięte ramię! Świetnym rozwiązaniem są również kijki specjalnie przystosowane do freeride.

 

Bezpieczeństwo w liczbach

Podobnie jak w przypadku każdego sportu i aktywności na wolnym powietrzu, zawsze należy zachować ostrożność, kiedy podczas freeride poruszasz się poza zbitym szlakiem, i nigdy nie porywaj się na to samotnie.

Więc jeśli zauważysz jakąś piękną polanę obsypaną puchem i ogarnie cię ochota, aby się na nią udać, pamiętaj:

Jedź na nartach/desce z co najmniej jedną inną osobą i uważajcie na siebie nawzajem. Mówienie “nie ma przyjaciół w śnieżny dzień” nie funkcjonuje, jeśli wyjeżdżasz poza trasę. Zawsze jedź na nartach lub desce z partnerem, zawsze!

snowboard poza trasą - freeride

Między drzewami zawsze miej partnera w zasięgu wzroku.

Podczas freeride, powinieneś wziąć też pod uwagę wszystkie regularne środki ostrożności:

  • Sprawdź warunki pogodowe, zagrożenie lawinowe (lawina może nadal występować pośród drzew)
  • Weź sprzęt do ochrony przed lawiną: nadajnik-odbiornik, sonda, łopata, opakowanie typu abs.

Uważaj na leje dookoła drzew

Leje drzewne, co to takiego? Kiedy wokoło drzewa spada dużo śniegu, gałęzie w dolnych partiach drzewa mają tendencję do zapobiegania gromadzenia się śniegu dookoła pnia. Zamiast tego hałdy śniegu tuż za krawędziami najniższych gałęzi tworzą niestabilną studnię wokół podstawy drzewa. Kiedy podczas freeride zbliżasz się do krawędzi tej studni – zwłaszcza po wielkiej burzy śnieżnej – śnieg wokół podstawy drzewa może się zapaść i zjechać w głąb leju. W najgorszym scenariuszu możesz wpaść głową naprzód i, wierz mi, wyjście z leju może być niemożliwe bez pomocy.

Freeride - snowboard poza trasą

I chociaż wiele zagrożeń związanych z narciarstwem i snowboardingiem w głębi lasu jest zminimalizowane w ośrodkach narciarskich (kontrola lawinowa, przykładowo), lej wokół drzew nie mogą być kontrolowane ani przewidywane w sposób, w jaki mogą lawiny. Studzienki drzewne istnieją przy większości drzew, gdziekolwiek jest śnieg. Więc nawet w pogodny dzień z lekkimi opadami w lokalnym ośrodku, niebezpieczeństwa związane z studniami drzewnymi są tak realne i obecne, jak w głębi lasu. Jest to bardziej powszechna obawa w Ameryce Północnej i Kanadzie niż w Europie, ale może się to zdarzyć wszedzie, gdzie spotkają się drzewa i opady śniegu. Jeśli wpadniesz w studnię drzewną, nie panikuj! Ściągnij narty/deskę, jeśli możesz, przyjmij pozycję pionową, lub spróbuj zsunąć się w dół góry. Użyj tego, co jest stałe (drzewo, narty, kijki w układzie X), aby wyjść na zewnątrz.

 

Dzięki tym wskazówkom będziesz cieszyć się jazdą na nartach/desce snowboardowej z przyjaciółmi i mieć oko na siebie nawzajem!

Jeśli szukasz więcej informacji na temat freeride – sprawdź tutaj, lub przeczytaj tutaj. 

No Comments

Post a Comment