SnowSport.pl

Narty i akcesoria, deski snowboardowe, buty narckarskie i kaski oraz zestawy na każde warunki dla narciarzy i snowboardzistów.

Jesteśmy najstarszym sklepem narciarskim online w kraju!

Tylko u nas profesjonalna pomoc w doborze sprzętu dla Ciebie i Twoich dzieci.

Liczne konkursy z nagrodami od naszych największych partnerów jak marki K2 Ski, K2 Snowboarding, Head, Salomon, Atomic, Fischer czy Volkl lub Burton oraz Dakine. przejdź do sklepu

Freeride czy freestyle – najważniejsze różnice - Blog SnowSport.pl
5760
post-template-default,single,single-post,postid-5760,single-format-standard,ajax_fade,page_not_loaded,,select-theme-ver-3.2.1,side_area_slide_with_content,wpb-js-composer js-comp-ver-4.12,vc_responsive
 

Freeride czy freestyle – najważniejsze różnice

freeride czy freestyle

Freeride czy freestyle – najważniejsze różnice

Większość narciarzy i snowboardzistów preferuje klasyczną jazdę po dobrze przygotowanym stoku. Jednakże w obydwu tych grupach można znaleźć ludzi mających dość ekstremalne upodobania. Oczywiście istnieje przynajmniej kilka stylów jazdy, które zapewniają jeszcze większą dawkę adrenaliny niż dynamiczne szusowanie. Miłośnicy mocnych wrażeń zazwyczaj decydują się na freestyle lub freeride. Jaka jest różnica pomiędzy tymi stylami? Co lepiej wybrać – freeride czy freestyle?

freeride czy freestyle – co wybrać?
Freeride czy freestyle – co je odróżnia?

Termin freestyle zapewne jest znany wielu osobom. Z reguły oznacza on jazdę w stylu dowolnym. Natomiast w przypadku narciarstwa oraz snowboardingu należy rozumieć go nieco inaczej. Najbardziej charakterystycznym elementem freestylu zimowego jest wykonywanie przeróżnych trików oraz akrobacji na desce lub nartach. W tym celu pasjonaci takiej jazdy udają się do tzw. snowparków, gdzie znajduje się odpowiednia infrastruktura.

Natomiast freeride polega na jeździe poza wyznaczonymi trasami. Jest to bez wątpienia niebezpieczny styl, który wymaga od narciarza lub snowboardzisty dużych umiejętności. Trzeba przecież pamiętać, że sportowiec porusza się wówczas po nieutwardzonej i nierównej powierzchni. Przez to zachowanie kontroli nad sprzętem staje się zdecydowanie trudniejsze.

Czy pomiędzy opisanymi stylami można wskazać jakiekolwiek podobieństwa? Na pewno taka jazda gwarantuje wysoki poziom adrenaliny oraz niezapomniane doznania. Niemniej jednak trzeba mieć na uwadze to, że freestyle i freeride to style zalecane wyłącznie doświadczonym narciarzom oraz snowboardzistom. Początkujący sportowcy powinni ograniczyć się do szlifowania swoich umiejętności na przygotowanych trasach.

snowboard freestyle

Czy uprawianie takiego sportu wymaga posiadania specjalnego sprzętu?

Każdy pasjonat sportów zimowych zdaje sobie sprawę z tego, że narty oraz deski snowboardowe mogą mieć zupełnie inne parametry. Producenci sprzętu dbają bowiem o to, aby ich asortyment cechował się dużą różnorodnością. Toteż niezależnie od tego, czy sportowiec zdecyduje się na freeride czy freestyle, może zakupić akcesoria odpowiednie dla wybranego stylu. Jakie parametry będą wówczas najbardziej istotne?

Zarówno jazda po leśnych i górskich bezdrożach, jak i samo wykonywanie akrobacji, wymaga posiadania sprzętu o wysokiej wytrzymałości. Rzecz jasna początkowo można korzystać ze standardowego wyposażenia np. typu all-mountain. Niestety, takie narty lub snowboard na dłuższą metę nie wytrzymają obciążeń związanych z ryzykowną jazdą. W związku z tym sportowcy o ekstremalnych upodobaniach powinni postawić na specjalistyczny sprzęt. Dzięki temu zyskają oni nie tylko większe poczucie komfortu w trakcie jazdy, ale również wyższy poziom bezpieczeństwa. Z tego względu jest to naprawdę bardzo korzystna inwestycja.

Jeśli chodzi o wybór pomiędzy freestylem i freeridem, każdy powinien wybrać styl zgodny z jego upodobaniami. Warto także pamiętać o kwestiach technicznych, czyli np. dostępu do snowparków umożliwiających uprawianie freestylu. Bez tego wykorzystanie potencjału tkwiącego w zakupionym sprzęcie może okazać się niemożliwe.

Brak komentarzy

Skomentuj