SnowSport.pl

Narty i akcesoria, deski snowboardowe, buty narckarskie i kaski oraz zestawy na każde warunki dla narciarzy i snowboardzistów.

Jesteśmy najstarszym sklepem narciarskim online w kraju!

Tylko u nas profesjonalna pomoc w doborze sprzętu dla Ciebie i Twoich dzieci.

Liczne konkursy z nagrodami od naszych największych partnerów jak marki K2 Ski, K2 Snowboarding, Head, Salomon, Atomic, Fischer czy Volkl lub Burton oraz Dakine. przejdź do sklepu

Dobór sprzętu snowboardowego, narciarskiego - Blog SnowSport.pl
288
archive,category,category-dobor-sprzetu-snowboard-narty,category-288,ajax_fade,page_not_loaded,,select-theme-ver-3.2.1,side_area_slide_with_content,wpb-js-composer js-comp-ver-4.12,vc_responsive
 

Dobór sprzętu snowboard narty

Flex w butach narciarskich - jaki wybrać

Flex w butach narciarskich – jaki wybrać?

Flex w butach narciarskich to swoisty współczynnik, który definiuje ich sztywność. Przyjęło się, że wartość 60 przynależy do bardzo miękkich butów narciarskich. Po drugiej stronie znajdują się buty z flexem 140, które przeznaczone są do jazdy na zawodach, czy zwyczajnie dla wyczynowców. Flex obok rozmiaru i szerokości jest tak samo ważnym czynnikiem przy wyborze odpowiednich dla nas butów narciarskich.

Jak uzyskuje się pożądaną twardość butów narciarskich?

Flex w butach narciarskich
Flex w butach narciarskich – jaki wybrać?

Pożądany przez producentów dany flex osiąga się poprzez zastosowanie w skorupie różnorodnych materiałów, ale również poprzez zróżnicowanie grubości materiałów, czy też przez konkretną konstruuję wpływającą w ostateczności na ich sztywność. Takie dodatki jak liczba klamer, czy też wytrzymałość paska ulokowanego na górze kołnierza – są również ważne dla definiowania twardości tego obuwia. Warto podkreślić, że nawet sztywność wyściółki odgrywa dla ogólnej twardości buta niemałą rolę.

Nie istnieje standard przyjęty w branży określający jednoznacznie flex w butach narciarskich. Prostym przykładem jest tutaj zachodzenie różnic w tej wartości w butach narciarskich pochodzących od różnych producentów. Takie same zmienne mogą zachodzić w butach z pozornie tym samym flexem, ale dedykowanych do różnych kategorii narciarstwa – on-piste, all mountain, freeride, freestyle, a także touring.

Jak dobrać flex dla swoich potrzeb?

Decydując się na dany flex w butach bierzmy przede wszystkim pod uwagę naszą wagę, a także nasze umiejętności techniczne.

Flex w butach narciarskich dla kobiet:

 • osoby początkujące bądź szusujące wyłącznie kilka razy w roku, czy też rekreacyjnie powinny wybrać flex od 60 do 90
 • narciarze jeżdżąca często i o wysokim poziomie umiejętności flex od 90 do 110
 • Zaawansowani narciarze o bardzo wysokim poziomie umiejętności technicznych wybierają flex od 110 do 120
 • Narciarki startujące w zawodach flex 130 i więcej .

Damskie buty narciarskie na SnowSport.pl znajdziesz tutaj https://snowsport.pl/tag/buty_narciarskie_damskie-22.html.

Flex w butach narciarskich męskich:

 • Początkujący, czy też jeżdżąca incydentalnie flex od 70 do 90
 • Narciarze jeżdżąca regularnie o wysokim poziomie umiejętności flex od 90 do 120
 • Zaawansowany narciarz skupiający się na osiąganiu wysokich rezultatów — albo rośli faceci flex od 120 do 130
 • Zawodnicy flex 140 i więcej .

Zobacz na ofertę naszych butów narciarskich będących teraz na wyprzedaży https://snowsport.pl/tag/buty_narciarskie_wyprzedaz-67.html.

Flex w butach narciarskich dla dzieci:

 • Najmłodsi narciarze: rozmiar buta między 14 a 21 w systemie Mondopoint, a w Euro 22–34nie ma przyjętego wskaźnika twardości
 • Rozmiar buta 22 a 26 w systemie Mondopoint, a Euro 35–41 – flex stanowi od 60 do 90. Tutaj tak samo jak w przypadku butów narciarskich dla seniorów — im wyższy poziom umiejętności, tym wyższy parametr flex butów.

Flex w butach narciarskich jest zmienny?

Flex w butach narciarskich
Buty Atomic Hawx z flexem 130

Zewnętrze czynniki mogą zmieniać parametr twardości butów narciarskich. Jakie zatem czynniki mogą wpływać na zmienną tej wartości:

 • Temperatura: Buty alpejskie wykonane są w znakomitej większości z tworzyw sztucznych, a te są podatne na działanie temperatury. Kiedy będzie zimno stają się sztywniejsze i bardziej ciasne, kiedy będzie ciepło – parametr ten podąża w przeciwnym kierunku. Warto zatem wziąć pod uwagę to, że kiedy będziemy mierzyć buty w pokojowej temperaturze – będą one bardziej miękkie niż na stoku
 • Siła zaciśnięcia klamer: Jeżeli mocno zaciśniemy klamry zwłaszcza te na mankiecie, czy na pasku – wydatnie wpłynie to na twardość butów kiedy będziemy mieć w nich naszą nogę
 • Liczba sezonów: wraz z upływem czasu tworzywo, z którego są wykonane buty, będzie robić się coraz bardziej miękkie i tym samym obuwie będzie tracić pierwotny parametr wartości flex.

Flex butów narciarskich oznacza zatem ich sztywność, a także czas reakcji na nasz impuls ze śródstopia. Osoby skoncentrowane na osiąganiu znakomitych rezultatów wybiorą wyższą wartość flex – oznacza to dużą dynamikę i dokładność prowadzenia nart. Narciarze o słabszej technice będą czerpać większą przyjemność jazdy w miększym obuwiu, które będzie zdecydowanie bardziej komfortowe do spokojniejszych zjazdów po stoku narciarskim.

Buty narciarskie Atomic, Salomon, Fischer, Head i wiele innych kupisz na Snowsport.pl!

Flex w butach narciarskich
Flex w butach narciarskich

W naszym zimowym sklepie kupisz buty narciarskie wszystkich renomowanych producentów wystarczy kiknąć tutaj snowsport.pl. Zapraszamy również do lektury naszego poprzedniego artykułu o butach narciarskich „Buty Atomic HAWX ULTRA 2021 – Dopasowane I Komfortowe!” do przeczytania tutaj blog.snowsport.pl.

0
6
Wiązania skiturowe jak z nich korzystać

Wiązania skiturowe jak z nich korzystać?

Wiązania skiturowe, ich funkcje i korzystanie z nich może napawać niepokojem zwłaszcza początkujących skiturowców. Nie ma co się jednak martwić, bo wcale nie jest aż tak skomplikowane jakby mogło nam się wydawać…

Zestawy skiturowe

W artykule podpowiemy jak używać wiązania skitourowe, tak by dały one nam pewność w każdym etapie wpięcia w narty podczas pokonywania surowych, zimowych zboczy.

Proces regulacji wiązań skiturowych

Każde wiązania skiturowe wymagają precyzyjnej regulacji – te nowe jak i używane. Trzeba na ten cel poświęcić sporo czasu, tak by na trasie nic nas nie zaskoczyło. Co trzeba zrobić na początku:

Wiązania skiturowe
Wiązania skiturowe
 • Należy dopasować wiązanie do rozmiaru swojego buta
 • Wciąż niektóre wiązania posiadają mechanizm zwalniający, którym regulujemy siłę wypięcia w razie wywrócenia się. Jest to proces podobny do tego co regulacja przy użyciu skali DIN w typowych wiązaniach do nart alpejskich.

Rozpoczynamy podróż na nartach skiturowych:

Foki do nart skitourowych
Foki do nart skitourowych
 • Przyczepny foki do ślizgu nart. Warto zrobić to na spokojnie, w domu, czy w garażu – zanim znajdziemy się na trasie.
 • Należy teraz przełączyć tylną cześć wiązań w tzw. tryb wspinaczkowy. Tutaj dużo zależy od modelu wiązań. Istnieje bowiem konieczność obrócenie tylnej części wiązania, czy też obniżenie tzw. małej osłony na tylne inserty – czyli dwa metalowe bolce wystające z wiązań.
 • Twoje wiązania posiadają hamulce? – musisz wtedy zablokować je w trybie wspinaczkowym
 • Teraz możesz położyć narty płasko na śniegu i przystąpić do wpięcia

Startujemy z podejściem w wiązaniach skiturowych:

Wiązania skiturowe
Wiązania skiturowe
 • Kiedy nałożysz już foki na narty skitourowe musisz przypiąć smycze – jeżeli je masz – do butów. Ten element wyposażenia skiturowego zapobiegnie zgubieniu narty w przypadku wywrotki i jej wypięcia.
 • Ostukaj inserty butów i wiązań tak by oczyścić je ze śniegu i zmarzliny.
 • Sprawdź dla pewności, czy Twoje system znajduje się trybie chodzenia
 • Teraz musisz zrównać inserty na froncie – to małe, metalowe otwory – na butach skitourowych z bolcami znajdującymi się w przedniej części wiązania. Kolejno dociśnij je przednią częścią buta. Ta czynność początkowo może być rzeczywiście skomplikowana. W sytuacji kiedy wiązanie nie w pełni sprzęgnie się z naszym butem – to otwieramy wówczas dźwignię z przodu wiązania, dociskamy ją ku dołowi i ponownie próbujemy się wpiąć
 • Jako kolejno musimy zablokować wiązania podnosząc przednią dźwignię – powinieneś usłyszeć kilka kliknięć. W wyniku tego wiązanie nie ma prawa wypiąć się w trakcie podejścia pod zbocze.

Używanie podnośnika pięty

Wiązania skiturowe
Wiązania skiturowe

Całkiem sporo wiązań posiada kilka poziomów podnośników pięty. Ich zadaniem jest zwiększenie wydajności podczas naszych wspinaczek. Jak zatem korzystać z tej opcji:

 • Podnośnik pięty nie będzie niezbędnym na płaskiej powierzchni, czy też na zboczu góry z niewielkim kątem nachylenia
 • Pierwszy poziom uniesienia pięty jest wskazany dla średnich i stromych stoków – to właśnie z niego będziesz najczęściej korzystać
 • Poziom kolejny, czyli drugi jest dedykowany dla bardzo stromych zboczy w typie skin track, czy też pokrytych głębokimi połaciami świeżego śniegu

Korzystając z kijków narciarskich – można zmodyfikować ustawienie podnośnika pięty bez konieczności pochylania się do wiązań.

Raki skitourowe – jak je używać?

Kiedy powierzchnia jest wyjątkowo mocno zmrożona, z licznymi oblodzeniem – wówczas będziemy zmuszeni przypiąć raki do naszych wiązań skiturowych. W rezultacie odczujemy zwielokrotnioną przyczepność na wymagających podejściach. Raki należy rzecz jasna dobrać do naszych wiązań, tak aby były względem siebie kompatybilne.

Zakładamy raki na wiązania skiturowe

Najczęściej należy zdjąć narty w celu przymocowania raków z przodu wiązań. Bądź na to przygotowany kiedy stwierdzisz, że nawierzchnia jest skuta lodem. To często się zdarza, zwłaszcza na tych wyższych partiach gór.

Zjazd na nartach skiturowych

Będąc na szczycie poszukaj jakiegoś wypłaszczenia. W takim miejscu będziesz odpoczniesz, a przede wszystkim będziesz mógł wygodnie wypiąć się w nart. Jak to zrobić? Musisz nacisnąć kijkiem specjalną dźwignię z przodu wiązania, tak by wyswobodzić but. Kolejno zapnij ponownie buty i zablokuj mechanizm – jazda na nartach, chodzenie w trybie narciarskim.

Zdejmujemy foki

Jeżeli będziesz mieć już większe doświadczenie to będziesz mógł zdjąć foki bez konieczności wypinania się z nart skiturowych. Mając jednak mniejsze doświadczenie, musisz zdjąć narty w celu przeprowadzenia tej czynności. Chowając foki do plecaka przykryj stronę z klejem specjalną ochronną siatką i umieścić je w pokrowcu.

Przełączanie wiązań skiturowych w tryb zjazdu:

 • Należy obrócić tylną część wiązania lub unieść osłonę tak, by dwa inserty zjadające się z tyłu wystawały w tym samym kierunku jak narty
 • Musisz też odblokować hamulce – wtedy kiedy posiadają je wiązania. W tym momencie hamulce powinny wbić się w podłoże
 • Narty należy położyć na możliwie jak najbardziej płaskiej powierzchni i przypnij smycz do butów
 • Ostukaj wiązania i buty ze śniegu i kawałków lodu
 • Teraz należy ulokować przednią część buta z przodu wiązania – zupełnie tak samo jak w trybie podejścia – jednakże nie podnoś dźwigni, by ją zablokować
 • Przy pomocy mocnego zatrzaśnięcia, ulokuj piętę buta w tylnej strefie wiązania.

Kiedy będziesz już na dole – musisz wyjąć buty z wiązań. W tym celu musisz zwolnić w pierwszej kolejności przednią część wiązania, a kolejno tylną jego strefę. W tym momencie górska wyprawa w dzicz się zakończyła. 🙂

Do zestawu skiturowego warto dobrać odpowiednie gogle decydowane do tej dyscypliny https://snowsport.pl/tag/gogle_narciarskie_i_gogle_snowboardowe-182.html.

Wiązania skiturowe, narty, kijki i foki znajdziesz na Snowsport.pl!

Wiązania skiturowe jak je używać

Zestawy skiturowe dostaniesz w naszym zimowym sklepie na snowsport.pl. Zachęcamy także do lektury naszej poprzedniej publikacji „Narty Freeride Jak Wybrać? – Poradnik Od Snowsport” do przeczytania tutaj blog.snowsport.pl.

0
0
Narty Freeride Jak Wybrać

Narty freeride jak wybrać? – poradnik od Snowsport

Narty freeride jak wybrać by móc cieszyć się z szusowania w niedostępnym świeżym puchu? Jazda poza trasami może przysporzyć wiele radości i wciągnąć na maksa. Ci, którzy odkryją co niesie za sobą jazda w takich okolicznościach natury – dziewicze krajobrazy i poznanie prawdziwego piękna gór – często już nie wracają do typowych zjazdówek. Dynamiczny zjazd w puchu podczas obfitego opadu pozostawia po sobie niezapomniane wrażenia! Jeżeli wchodzisz w ten temat to pewnie zastanawiasz się jakie wybrać narty do freeride? Podpowiadamy!

Narty do jazdy w puchu

Rodzaje nart Freeride

Narty Freeride Jak Wybrać
Narty Freeride Jak Wybrać?

Narty do jazdy poza trasą, czy w puchu wyróżniają się znaczną szerokością w talii. Posiadają ten parametr najszerszy pośród wszystkich rodzajów nart. Można wyróżnić trzy główne kategorie desek freeride:

Do jazdy na co dzień – będą najbardziej Uniwersalne

Jeżeli chcemy kupić deski najbardziej wszechstronne to wybierzmy takie, które posiadają szerokość w talii rzędu 90 – 100 mm. Takie narty będą wyróżniać się rockerem na dziobie, a ogon będzie względnie płaski. Będą one posiadać w dalszym ciągu wartości typowego cambera. W rezultacie dobrze trzymają krawędź. Część centralna powinna być sztywna by dobrze chwytać na twardym śniegu. W wyniku tego będą nadawać się również do jazdy na przygotowanym stoku. Parametr ten będzie wpływać na nieco gorszą kontrolę nad nimi. Do jazdy przede wszystkim w puchu powinno się wybrać elastyczne deski – te będą natomiast wpadać w wibracje przy znacznych prędkościach, a krawędź będzie słabo chwytać.

Wybierając narty freeridowe, które mają taką szerokość w talii zdobędziemy najszerszą wszechstronność. Pojeździmy na nich w każdych warunkach meto i terenowych. Sprawdzą się w świeżym śniegu zalegającym w szerokich dolinach, między drzewami i na wąskich ścieżkach.

Narty, które posiadają szerokość w talii między 100 – 100 mm to produkt stworzony już typowo do jazdy w warunkach freeride i zalegającym puchu. Będę unosić się nad puchem, a Ty będziesz mieć uczucie płynięcia na nartach za sprawą ich doskonałej wyporności w takich warunkach. Na śniegu o tej charakterystyce będziemy mieć gorsze łapanie krawędzi – na to ma wpływ również szerokość.

Jeżeli potrzebujesz jednak jeszcze bardziej uniwersalnych desek to koniecznie sprawdź naszą ofertę nart all mountain. Sprawdzą się one i na stoku i do incydentalnych przejażdżek poza trasą https://snowsport.pl/tag/narty_all_mountain-24.html.

Narty Freeride Fat Skis

Tak nazywające się narty będą rewelacyjne do jazdy w bardzo głębokim puchu. Freeriderzy uwielbiają takie warunki. Bardzo szerokie, a ich konstrukcja to wyraźny twin-tip. Warto jednak zaznaczyć, że niektóre deski o takiej charakterystyce posiadają tradycyjny camber i są dość sztywne bezpośrednio pod butem. Przeznaczone naturalnie przede wszystkim do jazdy w puchu, choć i tak są dość wszechstronne i będą odpowiednie do jazdy na rozjeżdżonym stoku.

Na rynku dostępne są w tej kategorii również ekstremalne modele, które są niesłychanie elastyczne i charakteryzują się odwróconym camberem. Znajdują zastosowanie wyłącznie przy niesamowicie intensywnych opadach śniegu. Bardzo rzadko wykorzystywane.

Narty Free Touring

Co to jest Free touring? To dyscyplina narciarska będąca między skitouringiem, a freeridem. Narty do tej formy narciarstwa będą właściwym wyborem dla osób, które lubią założyć foki i wejść wpiętymi w narty pod górę. To swoista definicja wolności, kiedy po samodzielnym podejściu w nartach po kilkuset metrach zdobędziemy zbocze i zjedziemy z nietkniętego puchu.

Doświadczenie freeridowcy znają pojęcie “freerando”. Tak określa się narty, które mają szerokość w talii 95 – 105 mm i rocker z przodu. To lżejsza wersja nart freeridowych. W rezultacie będą najlepsze wyłącznie do zajadów.

Narty free touringowe należy uzupełnić o foki. Należy również skomponować do takiego zestawu odpowiednie wiązania z opcją wypięcia pięty w trakcie podejść. Do kompletu należy również dobrać specjalne buty z trybem “walk”.

Jak wybrać odpowiednią długość nart freeride?

Narty Freeride Jak Wybrać
Narty Freeride Jak Wybrać?

Wybierając narty freerdide dodajmy do naszego wzrostu 5 – 10 cm. Dłuższe narty nie będą zapadać się w świeżym śniegu, a także zagwarantują najlepszą wyporność podczas śmigania w puchu. W rezultacie swojej znacznej długości będą również odpowiednio stabilne przy większych prędkościach. Rocker pomoże w panowaniu nad nartami pomimo ich długości.

Dla zawansowanych, którzy uwielbiają skręcanie kiedy wskazówka na liczniku wskazuje wyższe wartości można dodać do wzrostu 15 cm i taką długością kierować się przy zakupie nart.

Uprawiając narciarstwo freeride warto zasięgnąć wiedzy dotyczącej tworzenia się lawin. Warto również kupić plecak z poduszką powietrzną i detektor lawin.

Wskazówki przy wyborze nart freeride od Salomon

Narty freeride znajdziesz na Snowsport.pl!

Deski freeride i narty skitourowe w naszym zimowym sklepie na snowsport.pl. Zachęcamy także do lektury naszego poprzedniego artykułu „Jak wybrać narty skiturowe? – poradnik” do przeczytania tutaj blog.snowsport.pl.

0
2
Jak biegać na biegówkach

Jak biegać na biegówkach? – poradnik od SnowSport.pl

Jak biegać na biegówkach by czynić to poprawnie? Jeżeli jesteś początkującym narciarzem biegowym, który dopiero co przesiadł się ze zjazdówek i tak jak większość Polaków w tym roku – odkrył jak wspaniałą rekreacją jest narciarstwo biegowe – to technika klasyczna będzie dla Ciebie najwłaściwszym wyborem.

Narty biegowe

Krok naprzemienny jest niewątpliwie jedną z najstarszych technik poruszania się na nartach biegowych. W istocie przypomina tak naprawdę chodzenie. W rezultacie jest niesamowicie łatwy do przyswojenia. Jeżeli szybko łapiesz tematy związane z narciarstwem i masz ku niemu inklinację to wypadałoby nauczyć się prawidłowej techniki również w narciarstwie biegowym.

Krok naprzemienny – Jak biegać na biegówkach?

Jak biegać na biegówkach?
Jak biegać na biegówkach?

Ten krok to nic innego jak stawianie jednej stopy przed drugą. Naturalnie przypomina chodzenie. Na wstępie podczas przesuwania do przodu skoncentruj się przede wszystkim na poczuciu równowagi. Nie powinieneś wówczas próbować poślizgu. Kiedy opanujesz poczucie właściwego balansu, możesz wówczas przejść do wspomnianego poślizgu.

Poślizg dzielimy na dwie części:

 • Napęd – faza w trakcie, której przesuwamy się przed siebie
 • Poślizg – faza pozwalająca nam na utrzymanie właściwego rytmu biegu

Sprawne poruszanie się na nartach biegowych związane jest z doborem odpowiednich nart do naszej wagi. Jest to kluczowa kwestia. Jeżeli potrzebujesz wskazówek i porady jak dobrać właściwe narty biegowe dla siebie – to odsyłamy do naszego artykułu „Jak Dobrać Narty Biegowe – Do Wzrostu, Czy Do Wagi?” – do przeczytania tutaj blog.snowsport.pl. To od dobranie odpowiednich desek zależy nasz postęp, szybkość poruszania się jak i poziom komfortu w trakcie poruszania się na biegówkach.

Napęd

W takcie fazy napędu przednia część stopy powinna mieć kontakt z podłożem. Przenieś wtedy środek ciężkości swojego ciała przenieść na stopę “ślizgową”. Strefa odbicia powinna wówczas mieć kontakt z nawierzchnią toru.

Poślizg

Podczas fazy poślizgu powinieneś skupić się na tym, aby możliwie najdłużej podtrzymać pęd wygenerowany podczas wcześniejszej fazy, czyli w trakcie napędu. Musisz wtedy skoncentrować się również na lekkości i płynności poruszania. Strefa odbicia Twojej stopy nie powinna mieć wtedy kontaktu z podłożem.

Pozostałe techniki stylu klasycznego w narciarstwie biegowym

Jak biegać na biegówkach?

Jak biegać na biegówkach? Podstawy już znasz. Kiedy poznasz już je przynajmniej w teorii, czy też z praktyki – to warto również spróbować swoich sił w innych technikach stylu klasycznego w narciarstwie biegowym. Jakie zatem warto jeszcze techniki przyswoić?

Bezkrok

Ta technika znajduje zastosowanie przede wszystkim w trakcie pokonywania długich dystansów na płaskich trasach. Siła napędu jest wytwarzana podczas odpychania się z obu kijków równolegle. Po tym jak się odbijesz – postaraj się utrzymać jak najdłużej efektywną prędkość w trakcie fazy poślizgu.

Jednokrok

Znajduje zastosowanie gównie w trakcie biegania stylem klasycznym na trasach z niedużym kątem nachylenia. To połączenie kroku naprzemiennego z bezkrokiem. Musisz odbić się na jednej narcie, a kolejno w tym samym czasie odpychać z obu kijów.

Jodełka, czyli krok rozkroczny

Znajduje zastosowanie na szybkich i stromych podejściach, a także wtedy kiedy za sprawą dużego nachylanie przyczepność nart jest za słaba. Kiedy będziesz na podbiegu wykonuj swoje ruchy nogami w kształcie litery “V”. Możesz wówczas lekko podskakiwać. Będziesz wtedy efektywniej przesuwać się przed siebie.

Zobacz co radzi Salomon – Jak biegać na biegówkach?

Warto również kompletując zestaw do narciarstwa biegowego pomyśleć o bieliźnie termoaktywnej https://snowsport.pl/tag/bielizna_termoaktywna-169.html.

Narty biegowe znajdziesz na Snowsport.pl!

Biegówki, buty do narciarstwa biegowego, kijki biegowe, smary i okulary dostaniesz w naszym zimowym sklepie na snowsport.pl. Zaprasza również do przeczytania naszej poprzedniego publikacji o narciarstwie biegowym „Wiązania I Buty Do Nart Biegowych – System NNN, SNS I Prolink?” do przeczytania tutaj blog.snowsport.pl.

0
0
Wiązania I Buty Do Nart Biegowych – System NNN, SNS I Prolink

Wiązania i buty do nart biegowych – system NNN, SNS i Prolink?

Wiązania i buty do nart biegowych w systemie NNN, SNS, Prolink – to najpopularniejsze rozwiązania stosowane w tej dyscyplinie narciarstwa. Z racji różnorodności systemów łączenie podeszwy buta z wiązaniem nart biegowych nasuwa się problem ich wzajemnej kompatybilności. Błędem jest myślenie, że np. buty od Salomon będą pasować do nart z wiązaniami tego samego producenta. Jak zatem skomplementować sprzęt, aby w chwili montażu nie przeżyć przykrego rozczarowania?

Biegówki

Kompleksowo wyjaśniamy czym są poszczególne systemy – jaka jest ich geneza i charakterystyka. Dowiemy się również o przeznaczeniu danych systemów – doboru ich do stopnia umiejętności, rodzaju trasy jak i wybraniu odpowiedniego sprzętu do danej techniki – klasycznej, bądź łyżwowej. I co najważniejsze! Wyjaśnimy jakie systemy wiązań i butów do nart biegowych są ze sobą kompatybilne, a jakie wykluczają się – czyli tym samym nie pasują do siebie. No to zaczynamy!

Wiązania i buty do nart biegowych w systemie NNN

Wiązania i buty do nart biegowych Rossignol NNN
NNN Rossigniol

Ten rodzaj systemu jest obecnie jednym z najpopularniejszych. Znajdziemy go w produktach Rossignol, Madshus, Alpina, Alfa, Yoko, Fischer, a także Peltonen. Jest to następny system, czyli będący ewolucją rozwiązania NN75. Wprowadzony przez firmę Rottefell. Norwegowie w kolejnych latach udzielał zgodny innym firmom na stosowaniu w swoich produktach wymyślonego przez siebie patentu.

Funkcjonowanie systemu nie jest skomplikowane i w tej właściwości tkwi jego siła. Jak on działa? Silny blok ulega zakleszczeniu się w wiązaniach, a to pozwala na swobodne odrywanie pięty. Kiedy następuje kontakt buta z górną powierzchnią narty – całość stabilizuje się za sprawą napięć w podeszwie butów. Pokrywa się ona wówczas ze specjalnymi wypustkami, które znajdują się w wiązaniu. W rezultacie powierzchnia buta z wiązaniem uzupełniają się przez co w chwili wzajemnego kontaktu stanowią monolit. Nie pozwoli to ześlizgnięciu się buta z wiązania, a kolejno z powierzchni nart biegowych.

Najbardziej uniwersalne…

Wiązania tego rodzaju mogą znaleźć zastosowanie w nartach biegowych do różnego przeznaczenia. Znajdziemy kilka form tego typu wiązań. Dedykowane są zatem do typowych nart biegowych jak back country, wyczynówek – w tych do najpopularniejszej techniki klasycznej, czy łyżwowej.

Należy również podkreślić o jednej z odmian rozwiązania NNS jaką jest NIS – czyli Nordic Integrated System. To przede wszystkim wiązania przeznaczone dla zawodowców. Dominująca ich cecha to pozbawienie w budowie płyty. W rezultacie przypominają nieco typowe wiązania stosowane w nartach biegowych. Tego typu systemy są instalowane bezpośrednio na narcie. Nie ma tu niepożądanego wpływu na gibkość desek – co często ma miejsce w przypadku konwencjonalnej płyty.

Warto również zaznaczyć, że wiązań pracujących w systemie NNN nie przykręca się do płyty. Wiązania te wyłącznie nasuwa się na nią i kolejno blokuje w pożądanym położeniu. W wyniku tego zyskujemy możliwość za sprawą przesuwania wiązań doboru ich odpowiedniego położenia, które będzie zgodne z charakterystyką trasy. Cały ten proces regulacji przebiega intuicyjnie i nie musimy do tego posiadać narzędzi. Buty kompatybilne z wiązaniami w systemie NNN znajdziemy u producentów m.in. Alpina, Fischer, Rossignol (patrz wyżej).

Wiązania i buty do nart biegowych w systemie SNS

System SNS wprowadziła francuska firma Salomon. Założenie konstrukcyjne jak i funkcjonowanie tego rozwiązania bardzo przypomina NNN. Dopiero bardziej wnikliwa obserwacja pozwoli na zauważenia niuansów pomiędzy tymi dwoma systemami. W przypadku SNS zredukowano obszar odpowiadający za stabilizację. NNN posiada dwie prowadnice, natomiast w SNS znajdziemy wyłącznie jedną prowadnicę.

Profesjonalna wersja SNS to Pilot. Specjalistyczny but połączony jest w takim przypadku z wiązaniem w dwóch miejscach – klasycznie na czubku i bezpośrednio za nim za sprawą niewielkiej, metalowej klamry. Rozwiązanie to dedykowane jest przede wszystkim dla zawodników jeżdżących techniką łyżwową.

Buty do wiązań pracujących w systemie SNS dostarcza na rynek przede wszystkim Salomon i Adidas. Decydując się na buty SNS zwróćmy uwagę do jakiej wersji SNS jest dedykowany. Podstawową wersją jest Profil posiadający jeden punkt połączenia but- wiązanie, a spotkamy także już wspomniany Pilot z dwoma punktami. Buty Pilot będzie działać z klasycznym wiązaniem, natomiast nie odwrotnie. Obuwie z serii Profil nie będzie pracować z wiązaniem Pilot.

Różnica pomiędzy NNN i SNS?

Jak już zdążyliśmy wyjaśnić na pierwszy rzut oka niełatwo dostrzec ewidentne różnice pomiędzy tymi standardami. Rozbieżności między nimi jednak istnieją. Prosty przykład – kiedy będziesz próbować dopasować but SNS do wiązania NNN, to dostrzeżesz, że szerokość w punkcie połączenie nie jest kompatybilna, gdyż posiadają one odmienne wymiary. Ponadto NNN jest starszym rozwiązaniem od SNS ze stajni Salomon.

Wiązania i buty biegowe w systemie Prolink

System Prolink od 2016 roku produkuje Salomon. Kompatybilne są z podeszwami butów biegowych NNN Rottefella, które możemy spotkać we wszystkich narciarskich butach begowych, m.in. w takich markach jak Alpina, Fischer, Madshus, Rossignol i Yoko itd.

Najważniejsza cecha Prolink to brak potrzeby ustawiania piętki dla danego rozmiaru buta. Z tych samych wiązań mogą korzystać osoby o różnym rozmiarze stopy, czy też zyskujemy my sami możliwość doboru na dany dzień najlepszych butów do nart biegowych. Montuje się je za pomocą 5 śrub w takim samym układzie jak w przypadku systemu SNS Pilot. W razie potrzeby zmiany wiązań z SNS na Prolink będziemy mogli korzystać z tych samych nawierconych już otworów.

Montaż przebiega bez użycia płyty NIS. W wyniku tego narciarz stoi niżej, czyli bezpośrednio na moście nośnym narty. Zyskujemy w ten sposób przede wszystkim zwiększone czucie naszego sprzętu i znakomity przekaz energii. Tego typu wiązania są ponadto niesamowicie lekkie.

Kompatybilność wiązań nart biegowych do butów

Wiązania I Buty Do Nart Biegowych
Wiązania I Buty Do Nart Biegowych

W poniższym tekście wyjaśniamy jakie wiązanie pasują do danych butów:

Rottefella (NNN)

Obecnie tak naprawdę tylko dwóch producentów wiązań i podeszw butów biegowych określa standardy. To Rottefella z Norwegii i Salomon z Finlandii (w chwili wymyślenia rozwiązania była to Francja).

System NNN nazywany jest też inaczej Rottefella. New Nordic Norm spotkamy na wiązaniach jak i na podeszwach butów narciarskich. Norwegowie produkują zatem wiązania jednak nie wytwarzają butów. Swoje rozwiązanie licencjonują innym firmą. W standardzie NNN produkują Rossignol, Madshus, Alpina, Alfa, Yoko, Fischer, a także Peltonen.

Zauważmy, że niektórzy producenci na wiązaniu dodają nazwę swojej marki i w ten sposób możemy kupić wiązanie Fischer NNN.

Każdy but NNN będzie pasował do wiązania NNN i to niezależnie od producenta. Rottefella w butach biegowych z podeszwą NNN stworzyła różne twardości podeszw i wzorów bieżnika. Podeszwa butów sportowych będzie zatem sztywniejsza w odróżnieniu do butów turystycznych i rekreacyjnych. Pomimo różnych przeznaczeń i sztywności, but biegowy NNN będzie zawsze pasował do wiązań NNN.

Salomon (SNS, Prolink)

Jak-wybrać-wiązania-do-nart-biegowych-różne systemy
Wiązania i buty do nart biegowych

Salomon słynie z buta SNS i tego samego systemu wiązań. Rozwinięcie tego skrótu to Salomon Nordic System. Zasłynęli również nowym rozwiązaniem nazwanym Prolink.

SNS

Rozwiązanie SNS dostępne jest w dwóch wariantach. Przeznaczone do stylu klasycznego i do stylu łyżwowego. Wiązanie dedykowane do stylu łyżwowego wyposażone jest w dodatkowy punkt łączący wiązanie i but. W rezultacie narciarz zyskuje genialną sztywność, która to jest tak niezbędna podczas ruchów w stylu łyżwowym w trakcie zawodów. Ten dodatkowy punkt jest dźwignią ze specjalną sprężyną, która jest połączona z bolcem w bucie bezpośrednio pod stopą – znajduje się poza przednim bolcem, który łączy przedni punkt zaczepu. W wyniku tej analizy nasuwa się konkluzja, że wiązania łyżwowe SNS wyposażone są w dwa punkty połączenia, natomiast buty posiadają dwa bolce. Pozwala na podwójne połączenie.

System do stylu klasycznego posiada wyłącznie jeden bolec znajdujący się w przedniej części buta, który łączy się z jednym punktem na przodzie wiązania. Warto również zaznaczyć, że wiązania SNS przeznaczone do stylu klasycznego nie posiadają dźwigni ze sprężyną. Pozbawione są więc dodatkowego punktu łączącego.

Prolink

System Prolink zaprezentowano biegowemu światu dopiero w roku 2016. To wciąż nowy system wiązań. Jest niekonwencjonalny bowiem montuje się go jak system wiązań SNS. Co to oznacza? Mianowicie to, że podeszwa zewnętrzna butów z rozwiązaniem NNN od Alpina, Fischer, Rossignol, Madshus, Alfa, Peltonen itd. będzie kompatybilna z wiązaniem Prolink.

Należy zwrócić szczególną uwagę na to, że nie można używać butów SNS Salomon z wiązaniami Salomon Prolink. Nie możemy zatem kupić butów Salomon SNS i używać wiązań tej samej marki pracujących w systemie Prolink. Nie będą one ze sobą zwyczajnie kompatybilne.

Jakie buty, do których wiązań kupić?

Jak zatem dopasować buty biegowe narciarskie do wiązań? Mówiąc najczytelniej można przyjąć, że:

System Prolink

Buty z systemem Prolink pasują do wiązań:

 • NNN
 • Prolink

System SNS

Buty z systemem SNS pasują do wiązań:

 • SNS (buty SNS są kompatybilne wyłącznie z wiązaniami SNS)

System NNN

Buty z systemem NNN pasują do wiązań:

 • NNN
 • Prolink
 • m.in. wszystkich wiązań Rossignol
 • Prolink
Systemy w butach biegowych

Dział narciarstwo biegowe naszego sklepu https://snowsport.pl/tag/narty_biegowe-170.html. Zajrzyj koniecznie i dobierz produkty w promocyjnych cenach dla siebie.

Skompletuj narty biegowe z wiązaniami i butami na SnowSport.pl!

Biegówki

Sprzęt do narciarstwa biegowego – narty, buty, kijki, gogle, smary a także bieliznę termo aktywną znajdziesz w naszym zimowym sklepie snowsport.pl. Jeżeli masz jakieś wątpliwości przy doborze to nasi spece służą fachową radą! Zapraszamy także do lektury naszej publikacji publikacji o narciarstwie biegowym „Jak Dobrać Narty Biegowe – Do Wzrostu, Czy Do Wagi?” do przeczytania tutaj blog.snowsport.pl.

0
0
Jak Dobrać Narty Biegowe Do Wzrostu Czy Do Wagi

Jak dobrać narty biegowe – do wzrostu, czy do wagi?

Jak dobrać narty biegowe by kupić model skrojony pod nasze parametry fizyczne i umiejętności, aby w konsekwencji tego wyboru móc w pełni cieszyć się z każdego kolejnego odbicia i ślizgu? Przed tym pytaniem staje każdy początkujący narciarz biegowy lub taki, który z poprzedniego zakupu był nieusatysfakcjonowany. Być może też źle dobrany sprzęt w wypożyczalni nie spisał się najlepiej i zepsuł cały wyjazd w góry, kiedy byłeś najwolniejszy z całej grupy znajomych?

biegówki dla początkujących

Narciarstwo biegowe jest wspaniała formą rekreacji, zwłaszcza styl klasyczny. Dobrze dobrane narty biegowe pozwolą nam w pełni odprężyć się po przepracowanym całym tygodniu, a umiarkowany wysiłek fizyczny oddali nas od codziennych spraw. Prawidłowo skomponowane z naszym ciałem biegówki będą skore do płynnego ślizgu, zagwarantują pełne i mocne odbicia. W rezultacie jazda na nartach biegowych będzie najbardziej błogą formą rekreacji z jaką wiążą się sporty zimowe wraz z towarzyszącą jej białą aurą, gdzie wszystko dookoła jest przyprószone świeżym śniegiem. Zatem kupując nowy sprzęt wybierzmy po wnikliwej analizie narty biegowe odpowiednie dla nas. Wówczas każdy wyjazd wykorzystamy na maska i z uśmiechem, który pozostanie na długo nawet po powrocie do domu z narciarskich tras.

Jak dobrać narty biegowe do wagi?

Okazuje się, że w przeciwieństwie do narciarstwa alpejskiego, gdzie deski na śnieg wybieramy do naszego wzrostu, biegówki dobieramy przede wszystkim do naszej wagi. Sugerowanie się więc wymiarem nart biegowych w centymetrach przy zakupie jest w tym przypadku wyłącznie dodatkowym aspektem. Zdecydowanie mniej ważnym niż nasza masa naszego ciała, która będzie determinować właściwy wybór biegówek.

Jeżeli nie mamy możliwości przymiarki pożądanego przez nas modelu nart, a zakupy zamierzamy zrobić on-line – to nic trudnego. Dobre sklepy narciarskie powinny posiadać w swoim zespole fachowców, którzy przez telefon doradzą przy zakupie, szczegółowo uwzględniając parametry naszego ciała jak i samych nart. Będziemy mieć wówczas pewność, że zestaw będzie odpowiednio skomponowany pod indywidualne preferencje i spisze się tak jak należy na ścieżkach.

Camber jest bardzo ważny

Narty biegowe odpowiednio dobrane i niezłej jakości, powinny uginać się pod nami w swojej centralnej części tylko wówczas kiedy staniemy na nich jedną nogą. Przeniesiemy w ten sposób cały ciężar ciała na jedną z desek, dociążając ją przy tym. Wówczas krzywizna ślizgu – camber – nart odkształci się, a łuska – znajdująca się właśnie na środku ślizgu – będzie miała kontakt z nawierzchnią. Pozwoli nam to na powstrzymanie ślizganiu się narty do tyłu. W rezultacie będziemy mogli właściwie odbić się od śniegu i wykonywać płynny ruch przed siebie.

Ten aspekt jest niezwykle waży. Gdybyśmy stojąc na nartach na obydwóch nogach, powodowali wspomniane ugięcie krzywizny ślizgu – wtedy np. na zjazdach łuska miała by styk z podłożem, powodując wyhamowanie rozwijanej prędkości, bądź nawet zatrzymanie się. W takich okolicznościach, narciarstwo biegowe naturalnie traci sens. Nie czuli byśmy wtedy tej jedynej w swoim rodzaju lekkości jaką daje poczucie biegania na nartach. Cała zabawa nie miałaby by wówczas sensu…

Wybierzmy narty renomowanego producenta

Należy również zwrócić uwagę na jakość nart biegowych. Przytaczana już przez nas krzywizna (camber), czy też flex w dobrych nartach biegowych rzeczywiście sprężynuje przez co deski nie daje się docisnąć do podłoża, kiedy będziemy stać na dwóch nogach wpięci w wiązania. Jakościowa narta biegowa ugnie się wyłącznie wtedy, kiedy będziemy stać na niej na jednej nodze. Taka właściwość jest jak najbardziej pożądana.

Zatem jak wyjaśniliśmy waga i jakość desek jak najwłaściwszych determinantem, kiedy chcemy dobrać narty biegowe do naszych preferencji i właściwości naszego ciała.

Jak dobrać narty biegowe do wzrostu?

Jak dobrać narty biegowe do wzrostu

Wyjaśniliśmy już, że właściwe dobieranie nart biegowych powinno być kierowane przede wszystkim wagą narciarza. Długość nart jest tutaj aspektem pomocniczym, chociaż również ma znaczenie warte uwagi. Wspomnieliśmy też już wcześniej o łusce naniesionej na ślizg. Przeciwdziała ona ruchowi desek do tyłu. W rezultacie umożliwia odbicie.

Wyobraźmy sobie sytuacje, że kupujemy za długie narty. Stoimy na dwóch nogach. Narta utrzymuje swoją naturalną krzywiznę – czyli camber, a łuska w centralnej części się unosi. Jednakże w zbyt długiej narcie, kiedy będziemy stać na dwóch nogach, a narta będzie pozornie wykazywać się właściwym zachowanie może przydarzyć się coś nieoczywistego. Istnieje wówczas możliwość, że ślizg z łuską wyjedzie poza naturalną krzywiznę desek. Wtedy naturalnie nieuniesiona część łuski, będzie wytwarzać tarcie i niesamowicie wyraźnie spowalniać nam bieg.

Reasumując parametr uwzględniający wzrost. Kupując narty biegowe do stylu klasycznego powinniśmy dodać około 15-20 cm do naszego wzrostu.

Narty biegowe dla początkujących

Jakie narty dla początkującego narciarza biegowego? Co jeżeli nie masz jeszcze wyrobionej techniki i nie do końca czujesz się swobodnie z biegówkami? Co zrobić jeżeli stoisz przed wybory modeli o dwóch zbliżonych długościach? Wtedy wybierz narty krótsze. To zresztą tak samo jak w narciarstwie zjazdowym. Deski dla mniej zaawansowanych technicznie narciarzy wybierajmy zawsze krótksze.

Dobór nart biegowych do umiejętności

Jak dobrać narty biegowe - do wzrostu, czy do wagi
Jak dobrać narty biegowe

Wiemy już że, przy trafionym wyborze nart biegowych bierzemy pod uwagę stosunek wygięcia do ich długości. Twardość nart powinna odpowiadać wspomnianej wadze, ale także poziomowi umiejętności.

Przyjęło się mówić, że im wyższe wygięcie i bardziej wyraźne, tym poziom zaawansowania narciarza biegowego jest wyższy. Dane te są jednak w istocie nieco bardziej skomplikowane.

Twardość, czyli flex tyczy się sztywności biegówek i można go poczuć w trackie dociskania desek do nawierzchni. W wyniku tego narty będą łapać przyczepność. Odciążając deski, camber redukuje nacisk na śnieg, co w rezultacie pozwala na płynny ślizg. Poczujemy wówczas wyraźnie sprężyste odbijanie. Właściwy wybór twardości nart biegowych zależy zatem od masy ciała, umiejętności, a także rodzaju śniegu.

Zwróćmy również uwagę na sztywność skrętną

Jest to swoista właściwość, która zapobiega skręcaniu narty. Ta cecha jednakże w narciarstwie biegowym klasycznym odgrywa mniejszą rolę, gdyż podczas znakomicie większej części jazdy, narty są ułożone do podłoża przede wszystkim płasko. Ten walor odgrywa większa znaczenie w technice łyżwowej. Zapobiega tam wrzynaniu się krawędzi nart.

Taliowanie

Taliowanie narty na jej dziobie, w części środkowej i ogonie w przypadku nart biegowych jest również uzależnione od poziomu naszych umiejętności. Biegówki dla początkujących będą szersze. W wyniku tego będziemy na nim cieszyć się zdecydowanie bardziej stabilną jazdą. Narty dla zawansowanych narciarzy biegowych, którzy uprawiają te dyscyplinę nie amatorsko, a sportowo – będą naturalnie węższe. Polepszy to szybkość ślizgu, ale wpływanie na mniejszy komfort jazdy – zwłaszcza po leśnych ścieżkach, gdzie stoki na są przygotowane.

Zobacz również naszą ofertę butów biegowych w atrakcyjnych cenach https://snowsport.pl/tag/buty_do_nart_biegowych-144.html.

Dopasowanie długości nart biegowych do wagi i wzrostu narciarza:

Długość nart179 cm184 cm189 cm194 cm199 cm204 cm
Waga narciarza49 – 59 kg55 – 69 kg60 – 74 kg70 – 84 kg75 – 89 kg85 – + kg

Jak dobrać narty biegowe? – nasi doradcy pomogą!

Jak Dobrać Narty Biegowe – Do Wzrostu, Czy Do Wagi

Jeżeli w dalszym ciągu przed zakupem masz wątpliwości jakie narty biegowe powinny być dobre dla Ciebie, zadzwoń do naszego sklepu i porozmawiaj z naszą doświadczoną ekipą. Wskażemy jaki model będzie najlepszy dla Ciebie. Narty biegowe, buty biegowe, kijki do nart biegowych, okulary do narciarstwa biegowego, a nawet rękawice, czy smary do nart znajdziesz w naszym sklepie snowsport.pl. Zapraszamy również do lektury poprzedniej publikacji na naszym blogu o biegówkach „Style w narciarstwie biegowym – klasyczny i Łyżwowy” do przeczytania tutaj blog.snowsport.pl.

0
0
Sprzęt Splitboarding od Pathron

Sprzęt Splitboarding od Pathron! – wybierz na sezon 2021!

Sprzęt Splitboarding od Pathron to przede wszystkim doskonałej jakości platformy i co warto podkreślić to produkty naszego rodzimego producenta. Polski wytwórca wychodzi na przeciw coraz to bardziej popularnej dyscyplinie jaką jest spolitobarding, a jednocześnie potrzebom jakich oczekują riderzy uprawiający tę dyscyplinę. To właśnie dlatego już od kilku sezonów swoją paletę desek stajnia Pathron systematycznie uzupełnia doskonałymi produktami split.

Sprzęt Splitboarding od Pathron
Sprzęt Splitboarding od Pathron

Pozostałe swoje komponenty radzi dobierać opierając się o produkty od SP, Contour po Voile. W tekście przedstawiamy jeden z tańszych zestawów splitboardingowych jakie można u nas skomponować, a niczym praktycznie nieustępujący tym dużo droższym, które są sygnowane bardziej rozpoznawalnymi markami.

Czym wyróżniają się deski Pathron? – Sprzęt Splitboarding od Pathron!

Większość desek Pathron posiada w swojej konstrukcji tzw. pasy carbonu i kevlaru. Ową budowę uzupełnia niesamowicie lekki rdzeń drewniany pochodzący z topoli europejskiej, czy ewentualnie też z drewna egzotycznego, które to podobnie jak topola posiada doskonałe parametry trakcji.

Wszystkie deski Pahtron produkowane są w 100% ręcznie. Sam proces składania deski, aż do momentu włożenia jej do prasy, wykonywany jest wyłącznie przez jedną osobę. Taki proces produkcji generuje wysokie koszty. Mimo wszystko Pathron zdecydował się wybrać tę metodę wytwarzania, gdyż jedynie ona gwarantuje niezrównaną jakość i sprawia, że każdy model deski Pathron genialnie wręcz sprawuje się na stoku. Pomimo tak kunsztownego procesu produkcji, Pathron oferuje niespotykany stosunek ceny do dostarczanych parametrów i możliwości jakimi wykazuje się ich sprzęt. Na deskach Pathron jeżdżą polscy kadrowicze, a także Mistrz Polski w Slopestyle.

Deska Pathron CARBON Gold Split 2021 Sprzęt Splitboarding od Pathron

Deska Pathron CARBON Gold Split 2021
Pathron CARBON Gold Split 2021

Sprzęt Splitboarding od Pathron, a mianowicie Deska Carbon Gold Split 2021 została stworzona przede wszystkim z myślą o wymagających riderach. Gwarantuje zawsze wzorowe wręcz trzymanie krawędzi, mocny pop i doskonałe parametry ślizgu.

Polski producent można rzecz, że pod względem nie tylko tych parametrów odjechał zdecydowanie wszystkim swoim konkurentom. Ten sprzęt wyróżnia m.in. zastosowanie carbonowego topsheetu i dostarczenie najlepszego, bo średnio-twardego flexu, który jest zdecydowanie najbardziej uniwersalnym.

Wiązania SP Fastec Split FT M 2021 – splitboarding

Wiązania SP Fastec Split FT M 2021
SP Fastec Split FT M 2021

To właśnie te wiązania od renomowanej firmy SP, marka Pathron dedykuje do swoich desek split. Lekkie, a jednocześnie charakteryzują się niezwykle trwałą konstrukcję. Swoje doskonałe właściwości pokażą przede wszystkim na podejściach, ale genialnie spiszą się również w trakcie jazdy poza trasą. Konstrukcja oparta na lekkim aluminium. Dzięki optymalnej sztywności wykazują się równocześnie pożądanym transferem energii.

Podejścia jak i sam zjazd z tymi wiązaniami staną się jeszcze bardziej przyjemne! Ponadto wyróżnia jeszcze rewelacyjnym system Fastec. To rozwiązanie szybkiego i niezwykle łatwego mocowania buta do wiązań. Po odchyleniu łyżki unosi się również strap. Rozwiązanie bardzo cenione pośród snowboardzistów. Zdecydowanie ułatwia zakładanie, czy zdejmowanie dużych i twardych butów snowboardowych. Teraz ta czynność to po prostu bajka.

Foki Contour Black 2021 – do desek splitboardingowych

Foki Contour Black 2021
Contour Foki Black 2021

Foki Countour poleca Pathron do swoich desek. Jedne z najlepszych fok do splitboardów. Wyróżniają się najlepszą jakością zastosowanych materiałów. W rezultacie możesz zawsze liczyć na pewne podejścia, nawet na najbardziej wymagających zboczach.

Harszle/ raki SP silver – do wiązań splitboardowych 2021

Harszle/ raki SP silver do wiązań splitboardowych 2021
Raki / Harszle SP silver do wiązań splitboardowych 2021

Harszele kompatybilne z przedstawionymi wiązaniami od SP. Bardzo łatwe w instalacji. Musimy tylko włożyć je od tyłu, a liderplate przytwierdzi go do wiązań.

Podczas wędrówki raki niezwykle efektywnie wbijają się w zmrożony śnieg. W wyniku tego oszczędzisz w trakcie podejść masę energii. Zagwarantują również wysoki stopień bezpieczeństwa co jest nieodzowne przede wszystkim na stromych podejściach.

Do zestawu doradzamy dobrać gogle z fotochromem, które będą najlepsze na długie, górskie wędrówki ze zmienną pogodą i stopniem nasłonecznienia https://snowsport.pl/tag/gogle_fotochrom-62.html.

Sprzęt Splitboarding od Pathron do kupienia na SnowSport.pl!

Sprzęt Splitboarding od Pathron
Sprzęt Splitboarding od Pathron

Deski splidboardingowe od Pahthron oraz wielu innych, cenionych producentów wraz z niezbędnymi do tej dyscypliny akcesoriami do kupienia w naszym zimowym sklepie na snowsport.pl. Zachęcamy także do przeczytania naszej poprzedniej publikacji związanej z tematem “Deska Splitboarding – Jak Zacząć Przygodę?” do przeczytania tutaj blog.snowsport.pl.

0
0
Narty Skitourowe Volkl – Wybieramy Najlepsze Na Sezon 2021

Narty skitourowe Volkl – wybieramy najlepsze na sezon 2021

Narty skitourowe Volkl to niezwykle bogata kolekcja nart przeznaczonych do uprawiania turystyki i wędrówek z dwoma deskami. Ta forma zimowej aktywności stale zyskuje na popularności. Niemiecki producent wyszedł na przeciw temu trendowi i stworzył linie desek, pośród której każdy znajdzie produkt właściwy dla siebie.

Niezwykle ciekawie prezentuje się linia nart Rise. To typowe deski touringowe, które za sprawą swojej uniwersalnej talii będą zachowywać się świetnie na podejściach, ale równie dobrze na zjazdach. To najlepsze narty tak doskonale łączące właśnie wejścia i zjazdy. Producent zadbał o to by były możliwie jak najlżejsze. W rdzeniu znajdziemy kilka gatunków drewna, by zniwelować jeszcze bardziej wagę nart, a także dodać im właściwą sprężystość.

Unikalna geometria w serii Volkl Rise

Geometria jest równie przemyślana. W rezultacie kiedy lekko wejdziemy na szczyt, odepniemy foki, będziemy mogli przystąpić do zjazdu. Deski cechują się znakomitą wypornością, nawet w czasie zjazdów na świeżym puchu. Dadzą sobie również radę na typowo przygotowanych stokach. Swoje atuty pokażą narciarzowi przede wszystkim na trasach słabszej jakości, czy w trakcie wieczornej pory kiedy pojawia się tam wiele nierówności, w tym tak nielubiane przez wszystkich narciarzy muldy. Przez wszystkie te przeszkody narty Volkl Rise przeprowadzą Ciebie gładko, na tyle, że nie poczujesz, że właśnie przejechałeś przez stokowe niedoskonałości.

Narciarstwo skitourowe

Dzięki takiemu zestawowi będziesz mógł przekonać się czym jest turystyka wysokogórska. Czym ona jest? Jest to wyjątkowa dyscyplina spajająca narciarstwo zjazdowe z elementami typowymi dla nart biegowych i do tego z możliwością pokonywania stromych wzniesień. Niemiecka firma Volkl słynie z produkcji perfekcyjnie dopracowanych nart skiturowych. Jeżeli zastanawiasz się jaki model wybrać dla siebie to w naszej publikacji przedstawiamy kilka najbardziej popularnych modeli tej marki. Przesiądź się na skitury i poznaj ciszę jaka panuje zimową aurą w każdych górach. Jeżeli nie przepadasz za zatłoczonymi stokami, kolejkami do wyciągów i jesteś głodny nowych wrażeń z każdej wypraw w góry to już wiesz jakie rodzaj nart na sezon 2020/21 powinieneś wybrać!

Narty skitourowe Volkl Rise Above 88 2021

Narty skitourowe Volkl Rise Above 88 2021
Volkl Rise Above 88

Te narty powinny być zdecydowanie pierwszym wyborem wymagających narciarzy ski tourowych. Skonstruowane w taki sposób, aby stanowić złoty środek między ich lekkością niezbędną w trakcie podejść, a odpowiednią masą, która jest niezbędna przy zjazdach.

Konstrukcja tych desek opiera się przede wszystkim na lekkim drewnianym rdzeniu. Warto zaznaczyć, że narty ważą zaledwie 1190g przy długości 170cm. Above 88 zachowuje dużą manewrowość nawet w trudnym terenie i przy świeżym śniegu. Jednak na przygotowanej trasie mogą mocno zaskoczyć swoimi alpejskimi właściwościami.

Ski tourowcy będą szczególnie zadowoleni z nowego systemu mocowania fok przy pomocy rozwiązania Smart SkinClip. Teraz możemy je zakładać, bądź zdejmować od dziobów, a także ogona nart. Do kompletu najlepiej kupić foki dedykowane oraz wiązania Marker Alpinist.

Narty skitourowe Volkl Rise Up 82 2021

Narty skitourowe Volkl Rise Up 82 2021
Volkl Rise Up 82

Deski Rise Up 82 przygotowane na sezon 2020/21 to niesamowicie lekkie, a jednocześnie też wąskie narty ski tourowe. Ich szczególną zaletą jest Geometria 3D Radius. W rezultacie narty nawet w szczególnie surowych i wymagających warunkach będą sterowne i żwawo reagować na Twoje impulsy generowane z buta. Dadzą sobie również doskonale radę w świeżym puchu.

Z powodzeniem możesz je również zabrać na przygotowaną trasą, gdzie będą stosunkowo dynamiczne, a jazda na nich będzie niezwykle stabilna i płynna. Przejedziesz przez rozjeżdżone muldy i nawet nie zauważysz, że właśnie były one pod Twoim ślizgiem.

Zakładanie fok przebiega bezproblemowo. To w wyniku nowości jaką jest system mocowania fok Smart SkinClip. Teraz możemy założyć je od dziobów, a także od ogona.

Wiązania MARKER ALPINIST 12

MARKER ALPINIST 12
MARKER ALPINIST 12

Najlepsze dla tych nart będą wiązania MARKER ALPINIST 12. To ultralekkie i trwałe pionowe wiązania skitourowe. Siłę wypięcia można ustawić do 12 DIN. Ich waga bez ski stopera wynosi zaledwie 245g. To jest naprawdę niesamowite! Pomimo swojej niewielkiej wagi oferują znakomite przenoszenie mocy za sprawą otworów montażowych o rozstawie 38 mm. Przód wiązań utwardzony jest karbonem, pracujący na specjalnej sprężynie. Skonstruowane w taki sposób, aby na ich powierzchni nie gromadził się lód pod pałacami, ale również pod samą piętą. Te wiązania posiadają możliwość ustawienia kąta podchodzenia 0º, 5º i 9º. Wyróżniają się niesamowicie komfortowym trybem chodzenia i zjazdowym.

Narty skitourowe Volkl Rise 80 2021

Narty Volkl Rise 80 2021
Volkl Rise 80

Rise 80 od Volkl to jedne z bardziej uniwersalnych desek touringowych z całej serii tego renomowanego, niemieckiego producenta. Będą doskonałe dla narciarzy właściwie na każdym poziomie zaawansowania. Niesamowicie wszechstronne i wydajne. Te cechy to przede wszystkim zasługa talii 80 mm i niezwykle lekkiej konstrukcji.

Ich masa przy długości 170 cm to zaledwie 1250g! W rezultacie podejścia z tymi nartami będą zdecydowanie łatwiejsze, nawet te najdłuższe i te najbardziej strome. Warto zaznaczyć, że stosunkowo wąska talia tych desek sprawi, że będą się one w trakcie zjazdów zachowywać jak typowe, klasyczne narty zjazdowe.

Serce nart to wielowarstwowy, drewniany rdzeń. Do jego stworzenia posłużyły ściśle wyselekcjonowane gatunki drewna jak Buk, Topola, Paulownia. Taki rdzeń wyróżnia się oczywiście niską masą, a także znakomitą sprężystością oraz odpornością na przeciążenia mechaniczne.

Foki
Foki Volkl

Pod stopą zauważymy konwencjonalny camber, ale również w tylnej części desek. W rezultacie takiej charakterystycznej konstrukcji zyskujemy pełną kontrolę i płynność prowadzenia. Dziób nart jest delikatnie podniesiony. To zdecydowania ułatwia skręty i to nawet kiedy nie będziemy zbyt szybko jechać. System szybkiego mocowania fok pozwoli nie stracić zbyt dużo czasu na te czynność.

Narty skitourowe Volkl Rise Up 82 W 2021

Narty Volkl Rise Up 82 W 2021
Volkl Rise Up 82 W

Ten model to zdecydowanie jedne z najlepszych w tej chwili desek skitouringowych dla kobiet. Kiedy przy pomocy dedyckowanych do nich wiązań wepniemy się w deski poczujemy na trasie ich wszechstronność, a także ogromną wydajność. Talia Rise Up W wynosi 82 mm. Oznacza to, że są dość wąskie, a jednocześnie lekkie.

Przemyślana Geometria 3D Radius warunkuje to, że będziesz mieć nad deskami pełną kontrolę pod względem sterowności i to nawet w tych trudniejszych warunkach terenowych, jak i świeżym stoku. Ta uniwersalna talia sprawi, że będzie można na nich pojeździć i czerpać ogromną radość również na typowych, przygotowanych trasach.

Wąska talia poprawi podejścia, nie dociąża narty. Jednak owa szerokość gwarantuje już wystarczającą wyporność w puchu. Odporne na przeciążenia i bardzo dobrze trzymają krawędź. Za sprawą nowego systemu mocowania fok Smart SkinClip zrobimy te czynność łatwo i wręcz błyskawicznie. W wyniku tego szybko założymy je i zdejmiemy kiedy będzie taka konieczność, np. na oblodzonym i stromych fragmencie podejścia. Jeżeli nie będą nam już potrzebne to wówczas równie prędko i wygodnie możemy je zdjąć. Ten system zdecydowanie ułatwia życie narciarzom wędrującym z dwoma deskami!

Zobacz również naszą wyprzedażową ofertę nart zjazdowych https://snowsport.pl/tag/narty_wyprzedaz-64.html.

Narty skitourowe Volkl do kupienia na SnowSport.pl!

Ogromny wybór w Polsce nart skitourwych w naszym zimowym sklepie na snowsport.pl. Nie musisz również w trakcie decyzji zakupowej martwić się o to jak dobrać narty dla siebie, gdyż nasi fachowi doradcy pomogą w doborze idealnego dla Ciebie sprzętu. Zapraszamy również do przeczytania naszej poprzedniej publikacji “Jak dobrać narty do umiejętności? – doradza Fischer!” do przeczytania tutaj blog.snowsport.pl.

0
0

Narty na każde warunki – jak je dobrać?

Jakie narty kupić, jeśli chcę mieć tylko jedną parę? Jeśli chcę mieć prawdziwe narty na każde warunki!
Każdy z nas chciałby posiadać narty na każde warunki z kilku powodów. Zaczynając od kwestii finansowych, po wygodę. Niestety w tym artykule nie dowiecie się jaki konkretny model nart nadaje się na każde warunki. Dowiecie się jednak jaka jest różnica w obrębie grup dostępnych na rynku.

Narty uniwersalne – jak dobrać takie narty?

Jeżeli ktoś posiada FIS-owskie narty slalomowe, czy bardzo szerokie narty do jazdy po puchu, to niestety nie będą to narty zjazdowe na każde warunki panujące na stoku. Przede wszystkim musimy sobie zadać bardzo ważne pytania:

 • Na jakim poziomie zaawansowania jesteśmy?
 • Ile dni w roku chcemy spędzić na stoku?
 • Jaki mamy budżet?
 • Gdzie będziemy jeździć?

Pamiętajmy żeby na powyższe pytania odpowiedzieć sobie szczerze, ponieważ będzie to miało istotny wpływ na wybór nart na każde warunki dostosowane do naszych potrzeb.

Dla kogo – kategorie nart – jak dobrać do umiejętności?

Zacznijmy od osoby początkującej. Tutaj proponuje wybrać miękkie narty typu Allround, silnie taliowane, o promieniu skrętu ok 14m. Takie narty nie będą sprawiały problemu osobie początkującej. Będą wręcz wspierały rozwój jej umiejętności narciarskich.
Tak więc, jeżeli jesteśmy mężczyzną o średniej budowie, wybierzmy długość w granicach 165-170cm o talii w granicach 72-76mm. Narty nie mogą być zbyt wąskie, ponieważ pamiętajmy, że szukamy nart na każde warunki. Na twardą trasę, miękki śnieg, muldy czy lód. Kolejną istotną sprawą jest to, że narty nie powinny być zbyt sztywne w osi poprzecznej. Im są sztywniejsze, tym wybaczają mniej błędów, więc na początku może to być utrudnienie.

Kolejną kategorię tworzą osoby średnio-zaawansowane, czyli osoby, które poradzą sobie w obrębie każdej trasy. Tutaj możemy wybrać narty typu Allround lub Allmountain. Przykładowo dla mężczyzny średniego wzrostu możemy wybrać długość 170-175cm, o promieniu skrętu 15-16m. Wybieramy narty nieco sztywniejsze, które lepiej trzymają krawędź, oraz pozwalają na bardziej precyzyjne wiraże. Lepsze umiejętności to większe szybkości i przeciążenia jakie zaczynają działać na narty w skręcie. Dlatego ich sztywność zaczyna tutaj mieć znaczenie.

Trzecią grupę tworzą eksperci, oraz osoby, które jeżdżą bardzo dobrze, ale nie mają czasu na spędzenie kilku tygodni na stoku. Nie potrzebują więc kilku par nart. Na śniegu spędzają powiedzmy tydzień na swoim sprzęcie, przygotowanym według swoich parametrów. Są to osoby, które chcą posiadać własną parę nart, ale taką na każde warunki. Tutaj proponuje również narty Allmountain, ale podzieliłbym je na 2 podgrupy:

Rodzaje nart…czy istnieją narty na każde warunki?

Narty Performance, które są bardzo szybkie i radzą sobie idealnie na dobrze przygotowanych trasach, ale nieco gorzej na stokach nieprzygotowanych, oraz narty allmountain classic, w których sytuacja jest odwrotna. Radzą sobie świetnie w terenie i na trudnych warunkowo trasach, ale nieco gorzej na dobrze przygotowanych trasach.

Jeżeli chodzi o performance, to są to narty niewrażliwe na warunki śniegowe panujące na stoku. Możemy jeździć bardzo szybko śladem ciętym niezależnie od stanu tras. W godzinach porannych poradzą sobie niemal każde dobrze skonstruowane narty, ale po południu, szczególnie w czasie ferii te trasy już nie wyglądają tak kolorowo.

Narty na każde warunki
Narty na każde warunki

Została nam ostatnia grupa, czyli Allmountain classic, czyli dla osób lubiących jeździć poza trasą, o budowie typu sandwich, bardzo zbliżone do nart freeridowych, mających 90-95 mm pod butem. Są to narty dzięki którym możemy jezdzić bez stresu w terenie, ale również możemy śmigać na stokach przygotowanych.

Podsumowując, jeżeli szukamy nart na każde warunki, moim zdaniem najlepszym wyborem będą narty typu Allmountain. Można o nich powiedzieć, że są to na prawdę uniwersalne narty !

Niesamowite narty Allmountain , które uprzyjemnią każdy zakręt dostępne w naszym internetowym sklepie na snowsport.pl. Zapraszamy także do przeczytania naszej wcześniejszej publikacji jeżeli interesują Ciebie inne deski z linii V-Shape 2021 “ Narty Head V-Shape V10 2021 – Chcesz Zjechać Z Każdego Szlaku? ” do przeczytania tutaj blog.snowsport.pl.

0
0
Jak wybrać narty skiturowe? - poradnik

Jak wybrać narty skiturowe? – poradnik

Jak wybrać narty skiturowe? – to pytanie często pojawia się zwłaszcza pośród tych mniej doświadczonych narciarzy, którzy zdecydowali przesiąść się ze zjazdówek, bądź biegówek by rozpocząć zupełnie nową przygodę ku poczuciu wolności z dwoma deskami… Tutaj szczególnie liczy się nasza forma aktywności – touring, bądz freeride – względem takich parametrów jak długość, szerokość, promień skrętu, czy sztywność. Jaki zatem dobrać sprzęt do naszych potrzeb tak by w pełnie być z niego zadowolonym? W naszym poradniku szczegółowo podpowiadamy jak zrobić to właściwie.

Jak wybrać narty skiturowe? - poradnik

Jakie jest nasze podeście do skituru?

Jak wybrać narty skiturowe?
Jak wybrać narty skiturowe? – poradnik

Przy doborze nart skiturowych musimy brać wiele parametrów i czynników. Należy zwrócić uwagę na szerokość, ciężar, ale przede wszystkim na nasze patrzenie na ten odmianę zimowej aktywności. Ważne jest tutaj to, czy wolimy szybsze podejścia i kolejno zjazdy z wysoką prędkością, czy bliżej nam jednak do freeridowych poczynań? Czy targetujemy się na samym skituringu, czy potrzebujemy sprzętu, który poradzi sobie również dobrze na stoku? To bardzo ważne pytania, na które musimy znać odpowiedź by dobrać odpowiedni sprzęt.

Jakiej długości narty skiturowe wybrać?

Jak wybrać narty skiturowe?
Jak wybrać narty skiturowe?

Tutaj reguła doboru wygląda inaczej niż w nartach zjazdowych. Stawiamy deski na sztorc. Jeżeli ich dzioby mieszczą się pomiędzy ustawi, a nosem wówczas to oznacza, że to właściwy rozmiar dla nas. Taka długość pozwoli nam na komfortowe zjazdy, także poza trasą. Jednocześnie obdarzą nas sporym komfortem w trakcie podchodzenia.

Warto jednak zaznaczyć, że na ostateczną długość nart należy dobrać również pod względem planowanej aktywności z takim rodzajem dwóch desek. Jeżeli jesteś skoncentrowany na freeride to powinieneś brać pod uwagę narty nieco dłuższe i to nawet od swojego wzrostu, a szerokość w talii powinna być 105+ mm. Takie właściwości pozwolą na zachowanie większej stabilności w trakcie zjazdów w niekonwencjonalnym środowisku. Tak znaczna szerokość nart zdecydowanie jednak utrudni nam podchodzenie. Narty w wyniku swojej geometrii są cięższe i przez to trudniej zrobić nimi zakosy. Na długie tury taki sprzęt raczej się nie nadaje.

Jeżeli koncentrujemy się na speed-touringu wybieramy wówczas odwrotnie niż powyżej. W wyniku tego powinniśmy wybrać narty, które będą mniejsze od naszego wzrostu o około 10-15 cm. Jako, że narty mają dobrze spisywać się przede wszystkim w trakcie podejść, toteż są one bardzo lekkie. Parametry talii i krótka długość wpływają jednak niekorzystnie na komfort zjazdów. Należy tutaj dodać fakt, że jeżeli ktoś jeździ słabo, to może wybrać jeszcze krótsze deski.

Jak wybrać narty skiturowe – szerokość pod butem ma znaczenie?

Jak wybrać narty skiturowe?
Jak wybrać narty skiturowe?

Wspomniana szerokość pod butem tuż obok, a nawet na równi z długością nart powinna być podstawowym parametrem w trakcie kupowania nart skiturowych. Jeszcze do niedawna panował trend zakładający częstszy wybór węższych desek. Ta właściwość jest również zależna od podejmowanej formy aktywności z nurtami skiturowymi. Jeżeli chcemy kupić deski dość uniwersalne, a nasze podejścia i zjazdy będą rozkładać się w proporcji pół na pół to wybieramy wówczas narty, które pod butem będą oscylować pomiędzy 80, a 90 mm.

Wcale też nie jest tak, że im szersze tym lepsze. Te szersze narty będą oczywiście doskonale spisywać się w puchu. Nadmieńmy jednak, że w polskich, czy też alpejskim klimacie takie dni zdarzają się raczej incydentalnie. Podejmując ten rodzaj aktywności zimowej spotkamy się najczęściej ze zmrożonym, czy też opadłym śniegiem.

Jaki promień skrętu będzie najlepszy?

Jak wybrać narty skiturowe?
Jak wybrać narty skiturowe?

Promień skrętu jest również jednym z kluczowym elementów poprawnie skompletowanego zestawu. W deskach stworzonych do skituru możemy spotkać się z naprawdę przeróżnym promieniem skrętu. Możemy natrafić na slalomowy wynoszący 13-14 m, aż po 20 metrów. Chcąc zachować komfort w trakcie jazdy poza trasą, narta musi nas się słuchać i zachowywać przewidywalnie bez żadnych zbędnych ruchów. Jest to niezwykle istotne, gdyż w trenie deski prowadzi się zgoła odmiennie i bardziej wymagające, niż na przygotowanych trasach. W takim środowisku wykorzystujemy częściej skręt ślizgowy.

Optymalnym promieniem skrętu wydaje się być 17-18 metrów. Jest to w sam raz. Niektórzy preferują jednak większy promień, sięgający wartości rzędu 22-23 metrów. Kiedy Twoje umiejętności zjazdowe są nieco słabsze to powinniśmy wybrać promień skrętu podobny do tego jaki znajdziemy w nartach all-mountain, czyli 14 m i nieco bardziej podniesiony rocker. Nie będą one jednak najlepsze na stromych zjazdach.

Tutaj znajdziesz nasze narty do Backcuntry https://snowsport.pl/tag/narciarstwo_backcountry-155.html.

Sztywne, czy bardziej elastyczne deskie?

Przy wyborze nart skiturowwych zwracajmy uwagę również na ich sztywność. To prawda, że deski sztywne będą bardziej odpowiednie dla dobrych technicznie narciarzy. Będą lepiej zachowywać się tym samy w wymagających środowisku śniegowym i terenowym. Te bardziej elastyczne będą właściwe naturalnie dla mniej doświadczonych. Dadzą więcej komfortu w nierównym terenie i wybaczą wiele błędów.

Narty skiturowe do kupienia na SnowSport.pl!

Narty Atomic Backland 85
Narty Atomic Backland 85 – skitury

Jeżeli już wiesz jak wybrać narty skiturowe odpowiednie dla siebie to koniecznie zajrzyj do naszego sklepu na snowsport.pl. Zachęcamy również do lektury naszego wcześniejszego tekstu o skiturach “Narty skiturowe – na czym to polega?” do przeczytania tutaj blog.snowsport.pl.

0
0

Dobór sprzętu snowboardowego i dobór sprzętu narciarskiego  – doradzamy, dobieramy, załatwiamy i sprzedamy i wszystko w najlepszych cenach. Dowiesz się:

Dobór sprzętu snowboardowego

Kupując zestaw snowboardowy skupić się musimy na 3 podstawowych elementach: deska, wiązania, buty. Te snowboardowe elementy muszą pasować do siebie, nie tylko pod względem koloru. Trzeba je dobrać tak aby odpowiadały potrzebą nabywcy. Muszą być odpowiednio sztywne /odpowiednio  twarde ale też muszą być odpowiednich długości (deska) i rozmiarów (wiązania i buty).

Deska snowboardowa

Jaki snowboard wybrać ?
Jaką deskę snowboardową wybrać ?
Jak dobrać deskę do wzrostu?
Jak kupić deskę najtaniej?

Dobór sprzętu – wiązania snowboardowe

Jakie kupić wiązania snowboardowe?
Jakie wybrać wiązania snowboardowe?
Jak dopasować wiązania snowboardowe do deski?
Jakie są najlepsze wiązania snowboardowe?

Buty snowboardowe

Jakie buty snowboardowe kupić?
Jakie buty snowboardowe wybrać?
Które buty snowboardowe są najlepsze, najwygodniejsze?
Jak dopasować buty do wiązań snowboardowych?
Jak dopasować buty do snowboardu?
Jaki system sznurowania jest najlepszy w butach snowboardowych?
Jak wybrać rozmiar butów snowboardowych?

Dobór sprzętu snowboardowego to bardzo istotna sprawa. Wymaga doświadczenia i znajomości oferty produktowej. Dlatego zawsze kiedy masz wątpliwości – pytaj naszych sprzedawców.

Dobór sprzętu narciarskiego

Dobór nart i sprzętu narciarskiego to bardzo ważna czynność, szczególnie u początkujących. Ale nie tylko,, średnio zaawansowani, zaawansowani i eksperci też muszą się wykazać odpowiednią wiedzą dobierając sobie sprzęt. Jak dobrać sprzęt narciarski.?
Ogólnie zestaw narciarski to narty z wiązaniami, buty narciarskie i kije. Muszą one być dopasowane zarówno pod względem długości i rozmiaru, typu narciarstwa, twardości i długości.

Dobór sprzętu – narty

Jaki kupić sprzęt narciarski?
Jak dobrać narty?
Jakie narty kupić?
Jakie powinny być narty na początek?
Jak długie muszą być narty?
Jaki rodzaj nart kupić?

Buty narciarskie

Jakie buty narciarskie kupić?
Jakie buty narciarskie wybrać?
Jakie wybrać buty narciarskie?
Jak dobrać buty narciarskie?
Jak dobiera się buty narciarskie?
Jak dobiera się twardość butów?

Kijki narciarskie

Jakie kijki narciarskie wybrać?
Jakie kije narciarskie kupić?
Jak dobrać kijki / kije narciarskie do wzrostu?
Jak dobierać kijki do wzrostu?

Na te wszystkie pytania znajdziecie odpowiedź w naszych artykułach , prezentowanych powyżej.