SnowSport.pl

Narty i akcesoria, deski snowboardowe, buty narckarskie i kaski oraz zestawy na każde warunki dla narciarzy i snowboardzistów.

Jesteśmy najstarszym sklepem narciarskim online w kraju!

Tylko u nas profesjonalna pomoc w doborze sprzętu dla Ciebie i Twoich dzieci.

Liczne konkursy z nagrodami od naszych największych partnerów jak marki K2 Ski, K2 Snowboarding, Head, Salomon, Atomic, Fischer czy Volkl lub Burton oraz Dakine. przejdź do sklepu

deska snowboardowa - jak dobrać? Przeczytaj ważne wskazówki
5110
post-template-default,single,single-post,postid-5110,single-format-standard,ajax_fade,page_not_loaded,,select-theme-ver-3.2.1,side_area_slide_with_content,wpb-js-composer js-comp-ver-4.12,vc_responsive
 

Deska snowboardowa – jak dobrać?

deska snowboardowa - jak dobrać

Deska snowboardowa – jak dobrać?

Snowboard to sport nieco mniej popularny od narciarstwa, choć nie mniej pasjonujący. Największy wzrost zainteresowania tą dyscypliną na świecie można było zaobserwować dopiero w latach 80, ale teraz zyskuje coraz to większe rzesze fanów. Z jednej strony, snowboard sprawia dużo frajdy osobom w każdej grupie wiekowej -praktycznie każdy może go uprawiać, wystarczy tylko, że jest się sprawnym. Z drugiej strony, praktykowanie tego sportu wpływa korzystnie na zdrowie dzięki przebywaniu na świeżym powietrzu i możliwości odprężenia. Deska snowboardowa – jak dobrać?

Jeśli jeszcze nie wiecie, jak dobrać odpowiednią dla siebie deskę snowboardową, przeczytajcie ten artykuł! Dowiecie się w nim:

  • na jakie elementy należy zwrócić uwagę, wybierając deskę oraz
  • jakie istnieją typy desek snowboardowych.

Deska snowboardowa – jak dobrać

ELEMENTY SPRZĘTU

Wybór odpowiedniej deski zależy przede wszystkim od naszego stopnia zaawansowania, a także preferowanego stylu. Zanim jednak do tego przejdziemy, warto wiedzieć, na jakie podstawowe elementy tego sprzętu należy zwrócić uwagę przed zakupem. Elementy, na których się skupimy to: elastyczność, długość, szerokość oraz baza.

ELASTYCZNOŚĆ

Do jednego z najważniejszych kryteriów w wyborze deski snowboardowej należy jej elastyczność. Im deska jest twardsza, tym wymaga użycia większej siły. Sztywna sprawdza się bez wątpienia podczas jazdy przy dużych prędkościach, a także w trudnych warunkach (np. na oblodzonym stoku). Nadaje się ona jednak dla osób o dużej wadze i bardziej zaawansowanej technice jazdy. Miękka deska zapewnia natomiast większą zwinność i skrętność oraz nie wymaga wprawnej techniki jazdy. Jest dobra dla snowboardzistów o lżejszej wadze.

DŁUGOŚĆ

Długość deski wiąże się z jej elastycznością – im jest ona dłuższa, tym twardsza. Z tego względu dla osób bardziej doświadczonych poleca się dłuższe deski. Powinny one wówczas sięgać powyżej nosa, a nawet wzrostu snowboardzisty. Deski średnie przeznaczone są dla osób zaawansowanych i średniozaawansowanych, a ich długość sięga do brody lub nosa. Długość desek krotkich plasuje się pomiędzy obojczykiem a podbródkiem. Najlepiej sprawdzają się one u początkujących riderów. Należy pamiętać o tym, żeby zwrócić uwagę na długość krawędzi efektywnej deski, czyli jej powierzchni, która przylega do podłoża, nie zaś na długość bezwzględną.

SZEROKOŚĆ

Szerokość deski ma istotny wpływ na promień skrętu podczas jazdy. Im jest ona szersza, tym wymaga więcej siły, chociaż z drugiej strony cechuje ją większa stabilność. Na ogół powinno się kierować zasadą, według której stopa w wiązaniu nie może wystawać poza deskę powyżej 2 cm.

BAZA

Baza, a dokładniej ślizg deski dzieli się na trzy rodzaje: tłoczony, grafitowy i spiekany. Zaletą pierwszego z nich jest stosunkowo niska cena oraz możliwość łatwego naprawienia uszkodzeń. Baza grafitowa należy natomiast do najszybszych i bardzo trwałych (ma niewielką podatność na uszkodzenia). Ślizg spiekany nie jest zbyt drogi oraz ma szybkość umiarkowaną.

Deska snowboardowa – jak dobrać

TYPY DESEK

Deski snowboardowe można podzielić ze względu na ich przeznaczenie i kształt. O deskach według podziału ze względu na ich przeznaczenie możecie poczytać pod linkiem:

https://blog.snowsport.pl/rodzaje-desek-snowboardowych-wg-przeznaczenia/.

Poniżej przedstawiamy podział desek ze względu na ich kształt.

DIRECTIONAL (do freeride’u)

Są to deski niesymetryczne ze środkiem ciężkości przesuniętym w tył.

TWIN TIP (do freestyle’u i jibbingu)

Twin Tip to deski symetryczne oraz o centralnie rozmieszczonym środku ciężkości.

WIDE

Ten typ desek został przeznaczony dla osób z dużą stopą (powyżej rozmiaru 44) – są one rozszerzane.

deska snowboardowa - jak dobrać

Mamy nadzieję, że artykuł pomógł Wam trochę w podjęciu decyzji o wyborze deski snowboardowej. Zachęcamy do odwiedzenia strony naszego sklepu i znalezienia czegoś dla siebie.

 

 

Brak komentarzy

Skomentuj