SnowSport.pl

Narty i akcesoria, deski snowboardowe, buty narckarskie i kaski oraz zestawy na każde warunki dla narciarzy i snowboardzistów.

Jesteśmy najstarszym sklepem narciarskim online w kraju!

Tylko u nas profesjonalna pomoc w doborze sprzętu dla Ciebie i Twoich dzieci.

Liczne konkursy z nagrodami od naszych największych partnerów jak marki K2 Ski, K2 Snowboarding, Head, Salomon, Atomic, Fischer czy Volkl lub Burton oraz Dakine. przejdź do sklepu

4834
post-template-default,single,single-post,postid-4834,single-format-standard,stockholm-core-2.2.4,select-theme-ver-8.3,ajax_fade,page_not_loaded,side_area_slide_with_content,,qode_menu_,wpb-js-composer js-comp-ver-4.12,vc_responsive
Title Image

Buty do narciarstwa biegowego – jak wybrać?

buty do narciarstwa biegowego

Buty do narciarstwa biegowego – jak wybrać?

Narciarstwo biegowe to dyscyplina, która zyskała w Polsce olbrzymią popularnością za sprawą Justyny Kowalczyk. Multimedalistka i czterokrotna zdobywczyni narciarskiego Pucharu Świata sprawiła, że Polacy zaczęli pasjonować się tym niezwykle ciekawym sportem. Z tego powodu w naszym kraju powstaje coraz więcej tras biegowych. To zaś skłania miłośników sportów zimowych do tego, aby spróbować swoich sił w tej dyscyplinie. Buty do narciarstwa biegowego – jak wybrać?

Oczywiście niezbędny sprzęt do narciarstwa biegowego różni się od tradycyjnego wyposażenia narciarza. Szczególnie istotne są odpowiednie buty, gdyż to właśnie one przekładają się na komfort podczas biegu. Dużo mniejszym problemem są narty, które można wypożyczyć w serwisach zlokalizowanych nieopodal tras. Niemniej własne obuwie będzie zdecydowanie wskazane. Co więc należy zrobić, aby wybrać odpowiednie buty do narciarstwa biegowego?

buty do narciarstwa biegowego

Rodzaje i charakterystyka obuwia biegowego

Podstawowy podział obuwia przeznaczonego dla narciarzy biegowych został stworzony na podstawie trzech kategorii. Kryterium podziału w tym przypadku stanowi styl jazdy oraz rodzaj podłoża, po którym będzie poruszał się biegacz.
Pierwszym typem obuwia dla narciarzy biegowych są buty do tzw. backcountry. Co oznacza ten obco brzmiący termin? Otóż jest to sprzęt przeznaczony dla osób, które zamierzają biegać po bezdrożach i nieprzygotowanym terenie. Buty do narciarstwa biegowego backcountry zapewniają znakomitą stabilność i chronią przed wypięciem się nart podczas jazdy. Ponadto ten rodzaj obuwia zazwyczaj ma nieco wyższą cholewkę niż modele z innych kategorii.

Pozostałe dwie grupy butów są już projektowane z myślą o biegaczach korzystających z tras narciarskich. Nieco tańszą i zarazem bardziej uniwersalną alternatywą będzie obuwie touringowe. Takie rozwiązanie sprawdzi się w przypadku większości początkujących narciarzy. Buty touringowe to dobry kompromis pomiędzy obuwiem backcountry i profesjonalnym sprzętem do narciarstwa biegowego. Można z nich korzystać zarówno na oficjalnych trasach narciarskich, jak i na równym i stosunkowo dobrze przygotowanym terenie.

Ostatnią kategorię stanowią specjalistyczne buty do narciarstwa biegowego, które są przeznaczone dla osób doświadczonych i zawodowych biegaczy. Ten rodzaj obuwia jest projektowany przy wykorzystaniu najnowocześniejszych rozwiązań technologicznych i konstrukcyjnych. Dzięki temu jakość takiego obuwia pozostaje niezrównana. Membrany zapewniające świetną wentylację, wyprofilowana budowa butów, ocieplacze, dodatkowe osłony i zaczepy; to wszystko można znaleźć w specjalistycznym obuwiu. Co istotne, profesjonalne buty do narciarstwa biegowego są nieraz przystosowane do określonego stylu jazdy (klasyczny, łyżwa). Oczywiście z takiego obuwia powinno się korzystać wyłącznie na trasach narciarskich, które zostały przygotowane przy użyciu ratraków.

buty do narciarstwa biegowego

 

Jak wybrać buty do narciarstwa biegowego?

Opisana charakterystyka obuwia narciarskiego jest dowodem na to, że jednym z ważniejszych kryteriów przy jego wyborze jest doświadczenie danego biegacza. Równie duże znaczenie ma dostęp do tras narciarskich, gdyż jego brak powinien skłonić do wyboru butów backcountry.

Dużo osób może mieć jednak problem z wyborem odpowiedniego rozmiaru obuwia. Należy bowiem pamiętać, że narciarze zazwyczaj ubierają dość grube skarpety, aby zabezpieczyć swoje stopy przed możliwymi otarciami. W związku z tym buty do narciarstwa biegowego muszą być nieco większe.
Wkładka obuwia narciarskiego powinna być o około 0,5 centymetra dłuższa od stopy narciarza. Dlatego kupując buty do narciarstwa biegowego, należy wybrać większy rozmiar niż w przypadku tradycyjnego obuwia.

Bardzo ważną nowinką techniczną związaną z wyborem obuwia narciarskiego jest tzw. płyta NIS. Odpowiada ona za możliwość dostosowania butów do wiązań narciarskich bez potrzeby wiercenia dodatkowych dziur w deskach. Jednakże płyta NIS została przygotowana wyłącznie dla butów z systemem wiązań NNN. Jeżeli komuś zależy na tej możliwości, powinien szukać obuwia z wiązaniami oznaczonymi jako NNN zamiast SNS.

Ostatnim aspektem jest cena. Buty do narciarstwa biegowego są dostępne w naprawdę szerokim przedziale cenowym. Droższe modele są wyposażone w nowoczesne rozwiązania technologiczne oraz udogodnienia zwiększające komfort i bezpieczeństwo. Niemniej taki wydatek może być nieadekwatny do potrzeb początkującego biegacza. Na szczęście, nasz sklep zapewnia szeroki wybór obuwia narciarskiego, dzięki czemu każdy znajdzie idealny model dla siebie – ZOBACZ

Dobre buty do narciarstwa biegowego powinny służyć przez co najmniej kilka sezonów. Dlatego warto poświęcić czas na dokonanie wyboru właściwego obuwia, ponieważ taka inwestycja z pewnością zwróci się podczas licznych biegów.

buty do narciarstwa biegowego

No Comments

Post a Comment