SnowSport.pl

Narty i akcesoria, deski snowboardowe, buty narckarskie i kaski oraz zestawy na każde warunki dla narciarzy i snowboardzistów.

Jesteśmy najstarszym sklepem narciarskim online w kraju!

Tylko u nas profesjonalna pomoc w doborze sprzętu dla Ciebie i Twoich dzieci.

Liczne konkursy z nagrodami od naszych największych partnerów jak marki K2 Ski, K2 Snowboarding, Head, Salomon, Atomic, Fischer czy Volkl lub Burton oraz Dakine. przejdź do sklepu

Błędy początkujących narciarzy – jak je eliminować? - Blog SnowSport.pl
7022
post-template-default,single,single-post,postid-7022,single-format-standard,ajax_fade,page_not_loaded,,select-theme-ver-3.2.1,side_area_slide_with_content,wpb-js-composer js-comp-ver-4.12,vc_responsive
 

Błędy początkujących narciarzy – jak je eliminować?

Błędy początkujących narciarzy – jak je eliminować?

Każda osoba rozpoczynająca naukę jazdy na nartach popełnia na początku mnóstwo różnych błędów. Oczywiście nie wolno się nimi zadręczać, ponieważ są one nieodłączną częścią nauki. Jednak z drugiej strony nieprawidłowa technika często spowalnia osiągany postęp. Dlatego adepci narciarstwa powinni na bieżąco korygować swój styl jazdy, a także zwalczać złe nawyki. Jakie są więc najczęstsze błędy początkujących narciarzy i jak je wyeliminować?

błędy początkujących narciarzy powodują częste upadki!

Błędy początkujących narciarzy – niewłaściwy balans górną częścią ciała

 

Co ciekawe, ten błąd może występować w dwóch zupełnie innych wariantach. Pierwszym z nich jest nadmierny balans górną częścią ciała, który objawia się np. rozkładaniem rąk w trakcie wykonywania skrętu. Oczywiście przyczyną takiego błędu są z reguły problemy z zachowaniem równowagi. Jednakże próba ustabilizowania postawy poprzez rozkładanie rąk lub wymachy ramion może tylko pogorszyć sytuację.

 

Drugim problemem jest natomiast całkowite usztywnienie sylwetki i brak jakiegokolwiek balansu. Taki nawyk nie tylko utrudnia płynne wykonywanie skrętów, ale również może prowadzić do powstania kontuzji. Szczególnie niebezpieczną odmianę tego błędu stanowi usztywnienie kolan, które normalnie powinny być lekko zgięte.

 

Obydwa wymienione problemy można skorygować jedynie poprzez ćwiczenia z naciskiem na słabe punkty. Osoby mające kłopot ze zbyt dużą ruchliwością górnej części ciała muszą trenować jazdę z większą stabilizacją sylwetki. Natomiast narciarze ze skłonnością do usztywniania swojej postawy powinni ćwiczyć umiejętność lekkiego balansu ciałem.

błędy początkujących narciarzy

Błędy początkujących narciarzy – zbyt szybka jazda i wybór złych tras

 

Rzetelna ocena swoich umiejętności stanowi klucz do bezpiecznej jazdy na stoku. Niestety, błędy początkujących narciarzy często wynikają z tego, że mają oni zbyt wysokie mniemanie o swoich zdolnościach. To z kolei rodzi dwa podstawowe problemy.

 

Rozwijanie zbyt dużej prędkości jest błędem popełnianym zarówno przez początkujących, jak i bardziej zaawansowanych narciarzy. Różnica polega jednak na tym, iż doświadczony narciarz potrafi w znacznie większym stopniu panować nad deskami. Jeżeli nawet rozwinie on zbyt dużą prędkość podczas jazdy, jego umiejętności umożliwią mu zachowanie kontroli i wyhamowanie nart. Niemniej większość początkujących narciarzy nie panuje nad sprzętem przy zbyt szybkiej jeździe. Co gorsza, takie zachowanie stanowi zagrożenie również dla innych ludzi na stoku. Dlatego należy rozsądnie i stopniowo zwiększać prędkość jazdy!

 

Analogiczna reguła dotyczy również wyboru tras o odpowiednim stopniu trudności. Jeśli ktoś nauczył się płynnej jazdy na nartach, to jeszcze nie oznacza, że powinien wybierać najtrudniejsze trasy!

błędy początkujących narciarzy – jazda bez instruktora

Błędy początkujących narciarzy – samodzielna nauka

 

Predyspozycje do uprawiania narciarstwa są bardzo indywidualną kwestią. Niemniej większość początkujących na pewnym etapie nauki potrzebuje pomocy instruktora. Co jasne, dotyczy to głównie tych osób, które dotychczas nie miały żadnego doświadczenia związanego ze sportami zimowymi.

 

Pomoc instruktora pozwoli nie tylko stale pracować nad techniką, ale również umożliwi naukę praktycznych umiejętności. Przykładem może być choćby podnoszenie się po upadku lub szybki kurs używania kijków. Oczywiście wielu początkujących narciarzy korzysta po prostu z rad bardziej doświadczonych kolegów, ale nie jest to efektywna metoda nauki.

 

Dlatego pierwsze kroki na stoku naprawdę warto stawiać pod czujnym okiem instruktora!

Brak komentarzy

Skomentuj